Бізнес, Гроші, Інвестиції, Новини

Інвестор обіцяв вкласти $650 тис., Але замість цього хотів “кинути” на гроші. Як не дати себе обдурити

18 Червня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Бізнес-консультант Сергій Слюсар допомагає відкрити з нуля або купити готовий бізнес в Польщі. На своїй Facebook-сторінці він написав про схему шахрайства з інвестиціями. З людиною зв’язується нібито інвестор, пропонує вкласти гроші в проєкт, а потім обманом виманює гроші. MC.today розпитав у Сергія подробиці, а ми в UAspectr ділимося найголовнішим з інтерв’ю.

Як працюють шахраї

Я шукав інвестора, щоб закінчити будівництво котеджного містечка під Києвом. Мене знайшли на одному з польських бізнес-сайтів з пошуку інвесторів.

Інвестор обіцяв вкласти $650 тис., Але замість цього хотів "кинути" на гроші. Як не дати себе обдурити - news, investytsiyi, groshi, businessІнвестор обіцяв вкласти $650 тис., Але замість цього хотів "кинути" на гроші. Як не дати себе обдурити - news, investytsiyi, groshi, business
Інвестор обіцяв вкласти $650 тис., Але замість цього хотів "кинути" на гроші. Як не дати себе обдурити - news, investytsiyi, groshi, business

Сергій Слюсар

Написав менеджер і попросив електронну адресу, щоб передати контакт інвестору з США, якого зацікавив проєкт. Нібито він хоче вкласти свої гроші.

У всіх по-різному, але в основному постраждалі пишуть, що липові інвестори у них були з США і Японії.

Потім написав сам цей інвестор: вислав фото свого паспорта, щоб показати, що він реальний, жваво цікавився проєктом, питав про рентабельність, плані повернення, прибутковості, різні нюанси.

Після обговорення деталей сказав, що зі мною зв’яжуться його юристи та підготують договір.

І тут починається перша спроба розвести на гроші. У договорі прописують вартість послуг юриста, яку повинна сплатити кожна зі сторін. Інвестор нібито платить $5 тис., А інша сторона – $1,8 тис.

Я сказав, що це якась підозріла операція і що ми оплатимо комісію після того, як отримаємо інвестиції. А ще пригрозив, що звернуся до поліції за вимагання хабаря.

Інвестор почав переконувати, що йому подобається мій проєкт і він сплатить комісію за двох, тільки б угода не зірвалася.

Потім була друга спроба розвести мене. Юристи нібито передали нашу справу в банк, через день з нами зв’язався банкір і дав реквізити для входу в клієнт-банк. Там нібито був відкритий офшорний рахунок, яким можна було розпоряджатися в рамках інвестиції.

На рахунку лежала необхідна сума: $650 тис. В євровому еквіваленті. При спробі переказати гроші клієнт-банк запросив якийсь код.

Представники так званого банку пояснили, що цей код нібито видає міністерство фінансів Туреччини та коштує він €895. І звичайно ж, оплатити цю суму потрібно через Western Union або Moneygram на приватну особу.

Як би банально це шахрайство не виглядало, але я зустрічав скарги в інтернеті на подібне. Багато людей переказували гроші без сумнівів.

Що повинно насторожити

Раніше в європейських банках при відкритті рахунку дійсно видавали генератор кодів для транзакції. Така система була років 20 тому.

У «моїх» шахраїв, мабуть, був старий шаблон сайту банку. І вони переконували, що це не секретний код від банку, а код, який видає міністерство фінансів Туреччини для міжнародних транзакцій, за який потрібно заплатити окремо.

Але насторожилися ми ще раніше – коли юристи тільки прислали договір. Документ виглядав дуже по-дитячому: в ньому було багато про переведення грошей з акцентом на комісію для турецьких юристів і ні слова про етапи повернення інвестицій, терміни виконання проєкту, санкції в разі затримки. Дуже слабо була прописана відповідальність сторін. Також не було прив’язки договору до самого об’єкту та проєктної документації. Копію договору ви можете подивитися в публікації Сергія за посиланням.

Спілкувалися ми в основному поштою. Я пропонував зустрітися в Україні та подивитися об’єкт наживо, але був розпал пандемії, і «інвестор» сказав, що він би з задоволенням, але кордони закриті. А угода йому дуже цікава, він хоче скоріше почати.

До речі, якщо зазвичай у шахраїв все відбувається дуже швидко, тут було інакше – дуже ввічливо і вдумливо. Перший контакт у нас відбувся 5 квітня, а 27 квітня гроші нібито надійшли на рахунок.

Як себе вберегти

Виходячи з мого досвіду, я можу виділити кілька порад, що робити, щоб не допустити таких ситуацій і не попастися на вудку шахраїв.

  1. У договорі повинні бути детально прописані відповідальність сторін, етапи інвестування і погашення інвестицій, проєкт, в який залучається інвестиція.
  2. Текст договору повинен бути на мовах країни проживання інвестора і вашої (якщо ви проживаєте в різних країнах).
  3. Перевіряти реальність контрагентів (через інтернет, особисте відвідування, запити в державні органи).
  4. Ніколи не переказувати гроші приватним особам. Дивно, коли банк просить оплатити послуги міністерства фінансів і дає реквізити приватної особи. При будь-яких результатах з юридичної особи гроші повернути простіше.
  5. Сайти банків при переході в клієнт-банк переходять в безпечний режим, при цьому адресний рядок світиться зеленим.
  6. На сайті банку не може бути вказаний просто мобільний телефон без адреси. Як мінімум можна перевірити банк через інтернет або відвідати наживо.
  7. Інвестиції мають надійти на рахунок вашої фірми безпосередньо, як в договорі.
  8. Інвестора бажано побачити особисто, тому що насторожує наскільки ризиковий інвестор, який готовий відправити гроші не дивлячись.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu