Бізнес, Історії, Новини

Студент позичив грошей у батьків і заснував Bolt. Історія компанії, яка зараз коштує $1,9 млрд

29 Червня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Bolt – це міжнародна приватна компанія родом з Таллінна, яка випустила мобільний додаток для пошуку, виклику та оплати як таксі, так і приватних водіїв.

Сервіс нещодавно залучив $109 млн інвестицій, і тепер його оцінюють в $1,9 млрд.

Студент позичив грошей у батьків і заснував Bolt. Історія компанії, яка зараз коштує $1,9 млрд - news, story, businessСтудент позичив грошей у батьків і заснував Bolt. Історія компанії, яка зараз коштує $1,9 млрд - news, story, business

MC.today розповідає детальну історію, як стартап студента зміг отримати таку суму, з чого все починалося і як компанія заходила в Україну. Ми в UAspectr ділимося з вами найцікавішим з цієї історії.

Що трапилося

Компанія Bolt закрила раунд інвестицій на суму $109 млн. Тепер її оцінюють в $ 1,9 млрд, а загальний обсяг фінансування склав понад $330 млн.

Інвестором останнього раунду стала Naya Capital Management – глобальна інвестиційна компанія, яка знаходиться в Лондоні. Фінансування здійснюється у формі конвертованих облігацій (тобто боргових зобов’язань) без додаткових засобів на цей момент.

Зараз компанія працює в більш ніж 150 містах Європи та Африки, а протягом кількох останніх місяців запустила три нових сервіси: доставку їжі Bolt Foods, доставку з аптек та інтернет-магазинів Business Delivery, а також Bolt Isolated – відгородила прозорими перегородками водіїв і пасажирів.

Історія Bolt почалася з України

У 2010 році 16-річний засновник Bolt Маркус Вілліг прийшов на захід Garage48 (триденний інтенсивний хакатон для розробників, дизайнерів і стартаперів) в Таллінні, який організував його брат Мартін, що працював в Skype. Саме на цьому заході майбутній засновник Bolt загорівся ідеєю підприємництва.

У 2012 році Мартін знову організував хакатон, вже в Києві. Коли Маркус спробував викликати тут таксі, це виявилося досить складним завданням. І він підхопив ідею створення сервісу для виклику таксі, але в рідному Таллінні.

На той час всі служби таксі в місті працювали за старими схемами – з оператором і посередниками.

Маркус провів опитування в школі, де він навчався. З 600 відповідей 90% були про те, то нова платформа таксі дуже потрібна. Тоді ніхто ще навіть не чув про Uber.

Естонська компанія з виклику таксі від студента

У 2013 році, у віці 19 років, Маркус створив Taxify (перша назва компанії Bolt). Він хотів об’єднати всі таксі в Таллінні та Ризі на одній платформі.

У хлопця було €200, а програміст, якого він знайшов для розробки програми, просив близько €7 тис. Ці гроші Маркус врешті-решт позичив у батьків – вони відкладали їх на навчання сина в університеті.

Коштів на рекламу теж не було, тому Маркус став розсилати в усі ЗМІ пресреліз про те, як 19-річний хлопець намагається похитнути цілу індустрію таксі. Це спрацювало, з’явилися перші клієнти, але додаток працював з помилками, а водіїв було занадто мало.

«Я не покладав рук 24 години на добу, щоб змусити додаток працювати, вивчав мобільні розробки, щоб полагодити прототип, а решту часу проводив на вулиці, намагаючись найняти більше водіїв», – розповів Маркус.

Восени Вілліг вступив до університету, часу на стартап стало менше, і він знайшов нового розробника – Олівера Лейсалу, який виявився саме тією потрібною людиною, а зараз є одним зі співзасновників компанії. Після цього справи пішли на лад.

Протягом наступних кількох років стартап вийшов на ринки Європи та Африки, а також запустив сервіс прокату електросамокатів і доставки їжі.

Зараз у компанії понад 30 млн користувачів в 35 країнах світу, а в березні 2020 року Bolt посів третє місце в Financial Times 1000 в номінації «Найдинамічніші компанії Європи 2020».

Інвестісторія і статус «єдинорога»

У грудні 2014 року Bolt привернув перший раунд в $2 млн від естонських і фінських бізнес-ангелів і почав дуже швидко зростати.

До березня 2015 стало ясно, що якщо компанія буде рости в такому темпі, то до кінця червня у неї не буде грошей. Дохід у компанії все ще був невеликий, тому довелося скоротити витрати та звільнити частину команди.

У серпні 2017 року Didi Chuxing (найбільша у світі платформа для спільного використання автомобілів) вклала гроші в розвиток Bolt.

У травні 2018 Bolt закрив новий інвестиційний раунд в розмірі $175 млн, інвесторами виступили компанії Daimler, Didi Chuxing і інші.

Після цього компанія отримала оцінку в $1 млрд і статус «єдинорога».

А в січні 2020 року Європейський інвестиційний банк надав Bolt венчурний займ на суму €50 млн без прав власності на компанію.

Останнє інвестування збільшило загальний обсяг фінансування Bolt до $330 млн.

Bolt в Україні звучав смішно

Компанія заходила на український ринок два рази. Перший – у вересні 2016 року, але вона не витримала конкуренції з Uber і Uklon. Другий – в червні 2018 року з інвестуванням в $175 млн, агресивною маркетинговою стратегією, 50% знижками, промокодом і акціями для водіїв.

У 2019 сервіс провів ребрендинг і змінив назву з Taxify на Bolt.

Менеджмент компанії усвідомлював, як назва буде звучати для української аудиторії, але було складно знайти іншу, яка могла б ефективно працювати в 30 країнах і на яку не зареєстрований жоден інший бренд.

Перекласти слово Bolt як «Блискавка» спеціально для українського ринку в компанії теж не могли, оскільки бренд повинен був залишатися впізнаваним.

Компанія навіть придумала оригінальну рекламну кампанію на кшталт Love is.

Студент позичив грошей у батьків і заснував Bolt. Історія компанії, яка зараз коштує $1,9 млрд - news, story, business

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu