Бізнес, Інвестиції, Новини

Як COVID-19 вплинув на венчурний ринок: думки інвесторів з Sequoia, Insight, Forerunner, 500 Startups та інших фондів

14 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Портал Fast Company публікує розповіді бізнес-лідерів про те, як COVID-19 впливає на їх роботу. Ось що думають представники провідних інвестиційних компаній про проблеми й нові можливості, які виникли у зв’язку з пандемією.

Рулоф Бота, партнер Sequoia Capital і куратор її команди в США. Підтримував такі компанії, як YouTube і 23andMe.

Ми були дуже активні, всупереч локдауну, і зробили понад 15 вкладень з початку березня – в основному це були посівні інвестиції й угоди раунду А. Ми шукаємо надійні довговічні проєкти. Наприклад, Instacart (компанія, що займається доставленням продуктів, входить в портфель Sequoia): цілком ймовірно, що один раз оцінивши зручність доставки продуктів, люди не захочуть від цього відмовлятися. Розважальні програми зараз переживають справжній бум, але невідомо, що з ними станеться, коли всі повернуться в школи та офіси. Ми інвестуємо в компанію, якщо віримо, що вона показує тренди майбутнього.

Як COVID-19 вплинув на венчурний ринок: думки інвесторів з Sequoia, Insight, Forerunner, 500 Startups та інших фондів - news, investytsiyi, businessЯк COVID-19 вплинув на венчурний ринок: думки інвесторів з Sequoia, Insight, Forerunner, 500 Startups та інших фондів - news, investytsiyi, business

Крім того, ми підштовхуємо до швидшого зростання ті компанії, які давно перебувають в нашому портфелі, збільшуючи їх ринкові можливості. Цілком ймовірно, що за найближчий рік багато бізнесів зникнуть, але ті, хто залишаться, отримають величезну вигоду. Шанси на виживання компанії пов’язані з юніт-економікою. Припустимо, у компанії хороший валовий прибуток, але чи достатньо вони беруть за свій продукт? Стартапи, які зіткнулися з проблемами в останнім часом, мали перевернуту юніт-економіку. WeWork і Uber також поки не досягли досконалості в цьому відношенні.

За фінансовою кризою не обов’язково слідує поява безлічі нових компаній. Криза 2008 року сталася незабаром після появи смартфонів і хмарної інфраструктури. Цілком можливо, що сервіси кінця нульових виникли більшою мірою через зміни платформ, а не в результаті фінансової кризи. А після 2000 року інновації в Кремнієвій долині дійсно відродилися лише до 2002-2003 років.

Девен Парех, керуючий директор Insight Partners. Інвестує в компанії, які знаходяться на стадії росту і масштабування. Зараз в його портфоліо входять акції 1stdibs, Calm і Nextdoor.

Ми завжди намагалися донести до наших компаній просту думку: правильні дії з урахуванням навколишнього оточення можуть істотно підвищити вашу ефективність. Під час кризи це теж актуально. Іноді ситуація вимагає глибшого аналізу, але самі дії практично незмінні: потрібно вивчити криву попиту і спробувати підігнати бізнес під неї. Якщо компанія вибере правильну стратегію і продовжить інвестувати в ті області, де ще можливе зростання, вона зможе не тільки пережити складні часи, але й поліпшити свої позиції після кризи. Правда, ніхто не говорить, що це буде легко.

Нещодавно стартап з доставки продуктів Imperfect Foods в рамках раунду C залучив $ 72 млн, більшу частину яких надав наш фонд. Весь процес, включаючи екскурсію по складу, відбувався онлайн – співробітник показав нам все приміщення по відеозв’язку. Було б зручніше бути присутнім там особисто? Звісно. Проте здорово, що такі трансляції взагалі стали можливі завдяки Zoom. Так що угоди будуть тривати.

Я не очікую високої ліквідності у 2020. Протягом останніх двох-трьох років доходи у сфері прямих і венчурних інвестицій майже не відрізнялися від витрат. Але з історичної точки зору, це хороші періоди для вкладень – низька ліквідність означає, що можливості для інвестицій ще є. Хоча зазвичай така інвестиційна можливість не з’являється в той же день, коли виникає проблема. Це дуже складно прогнозувати.

Кірстен Грін, партнер-засновник Forerunner Ventures. Інвестувала в Glossier і Dollar Shave Club з моменту запуску Forerunner у 2010 році. Одна із засновників All Raise – фонду, який надає менторську підтримку жінкам, які працюють в області технологій.

Зараз час великої невизначеності, а невизначеність часто лякає. Проблеми можуть торкнутися роботи й фінансового становища, люди переживають про здоров’я дітей або зістарених батьків, про свій власний стан. Якщо згадати минулі кризи, вони як правило були пов’язані з чимось одним – фінансами, охороною здоров’я або війною. Нинішня пов’язана з усім одночасно, тому вона зачіпає величезну кількість людей. Пандемія змусила все людство сповільнитися і залишитися вдома. Але чим менше світ, тим простіше зосередитися. Можливо, це допоможе людям краще розставити пріоритети.

Багато нових тенденцій зараз зміцнюються. Наш портфель показав велику стійкість. Звичайно, не на 100% – деякі підприємства не можуть працювати в нинішніх умовах. Але ті компанії, які ще до кризи відчули нові тренди, зараз продовжують активно розвиватися.

Як COVID-19 вплинув на венчурний ринок: думки інвесторів з Sequoia, Insight, Forerunner, 500 Startups та інших фондів - news, investytsiyi, business

Я дуже сподіваюся, що з часом людство зрозуміє важливість екологічності та раціонального використання ресурсів. Мені здається, що споживачі все більше замислюються про це. Ми провели кілька опитувань про те, як змінювалися їх пріоритети до і після COVID-19 – однією з областей, в яких відбулося найбільше змін, виявилася саме екологічність. Можливо, нинішня ситуація, коли світ сповільнився, і стан природи покращився, допомагає людям усвідомити важливість цієї теми.

Крістіна Цай покинула Google у 2010 році та посіла пост партнера-засновника в 500 Startups. Ставши CEO компанії, перетворила її в глобального гравця на ринку раннього інвестування з популярним бізнес-інкубатором і більш ніж $ 500 млн основного капіталу.

Зберігати оптимізм в нинішніх умовах – не найлегше завдання. Людям не вистачає визначеності й почуття контролю над ситуацією. Наша компанія постаралася адаптуватися максимально швидко – наприклад, вже в березні ми провели демо день онлайн. Ми вперше проводили цей захід в такому форматі й турбувалися, що представлені стартапи можуть упустити момент, якщо досвід виявиться невдалим. Але це рішення виявилося навіть успішніше, ніж звичайні демо дні – онлайн-захід дозволяє залучити більше учасників і приділити більше уваги пітчу компанії. Ми створили спеціальний чат в Slack для інвесторів і отримали дуже багато відгуків. Ми поки не знаємо, скільки грошей зможуть зібрати компанії в результаті, але, за даними наших співробітників, стартаперам вдалося отримати в п’ять разів більше запрошень на зустріч, ніж зазвичай. Пізніше ми розмістили відео в інтернеті, так що інвестори з інших ринків також змогли подивитися пітч. Ми збираємося зберегти цей формат і після пандемії.

За останні 10 років наш фонд інвестував приблизно у 2400 компаній по всьому світу. Кремнієву долину часто критикують за те, що вона охоплює лише 1% світу. Зараз ми бачимо, що інновації з’являються всюди, і ця тенденція буде продовжуватися.

Розмір нашого портфеля і різноманітність представлених в ньому компаній дозволяють зробити висновки про реакції бізнесу на COVID-19. На жаль, є компанії, які не пережили пандемію, хоча були дуже успішні до неї. Це не було результатом поступового спаду протягом декількох місяців – іноді все вирішувалося в лічені дні. Багато компаній зайняли позицію обережного спостерігача. Але є і ті, хто не знає, що робити з ажіотажним попитом.

Ло Тоні у 2018 році пішов з поста партнера у венчурному фонді GV, «дочці» Alphabet, і заснував Plexo Capital. Plexo інвестує в стартапи та інші венчурні компанії, приділяючи особливу увагу організаціям, очолюваним жінками та кольоровими людьми.

Під час кризи багато інвесторів стикаються з тим, що їх акції дешевшають: в результаті вони з обережністю беруть на себе нові зобов’язання і можуть продати частину наявних. На перший план виходять інвестиції в більш надійні активи. Крім того, багатьом великим організаціям складно повністю перевести справи в онлайн. Такі речі сильно впливають на починаючих менеджерів венчурних фондів. Але, попри це, дані показують, що початківці інвестори відмінно справляються зі своїм завданням.

Для мене стало несподіванкою, що під час пандемії люди, здається, стали більш відкритими для взаємодій. У багатьох звільнилося більше часу в календарі – не потрібно турбуватися про те, як дістатися до офісу або зловити когось між поїздками. У нинішніх умовах всім – і підприємцям, які шукають нових інвесторів, і інвесторам, які шукають партнерів, – варто прокачати навички роботи з холодними листами та знайти спосіб дістатися до людей. За останній час ми уклали як мінімум три угоди, не зустрічаючись особисто з підприємцями.

За останні роки ми досягли великого прогресу у ставленні суспільства до жінок і кольорових людей як в підприємництві, так і в сімейному житті. Особливості нинішньої кризи – прагнення інвесторів вкладати в більш надійні цінні папери, удар по малому бізнесу, неможливість зустрітися особисто – може поставити під загрозу ці досягнення. Незахищені групи населення стикаються з найбільшим ризиком. Це мене турбує.

Ендрю Девіс, директор з приватних інвестицій в T. Rowe Price. Капітал компанії складає більше $ 1,1 трлн, і в останні роки обсяг її вкладень в приватний ринок тільки зростає.

Будучи інвесторами широкого профілю, ми можемо володіти компанією протягом досить довгого часу. Тому наші параметри вибору цікавих проєктів мало змінилися. Ми трохи підкоригували стратегію роботи з каверзами – були деякі складності з їх IPO або спробами його провести, як у випадку з WeWork, – але насправді це сталося ще до COVID-19 і не було пов’язане з ним.

Зважаючи на те, що ми є так званими інвесторами широкого профілю, ми зможемо володіти компанією дуже довго. І тому, ми не змінили параметри вибору цікавих проєктів. Я б сказав, що дещо змінилося, і це насправді відбувалося до COVID, коли були випадкові помилки з деякими каверзами, наприклад, у випадку WeWork. Вимоги інвесторів до прибутковості компаній стали більш суворими. Ніхто не хоче додатково скорочувати капітал під час пандемії. Інвестори [таких компаній, як Uber або Airbnb] не готові субсидувати висококонкурентні моделі в колишніх обсягах.

Ми продовжуємо помічати дійсно інноваційні проєкти з величезним потенціалом. Мені здається, що в другій половині десятих років серед стартапів було занадто багато наслідування один одному. При цьому успіху як правило домагаються ті компанії, які інвестують в нішу, ще не помічену іншими.

В останні пару місяців ми були змушені проводити комплексну оцінку проєктів виключно онлайн. Така ситуація підвищує ймовірність того, що інвестори віддадуть перевагу вкладатися в уже знайомі їм компанії замість того, щоб додавати нові проєкти в портфель.

Втім, коронавірус дійсно завадив нашим робочим процесам лише в одному випадку. Ми вивчали компанію, діяльність якої значною мірою пов’язана з виробництвом. Нам потрібно було подивитися на два промислових об’єкти, необхідних для подальшого зростання підприємства, але це не вдалося зробити через пандемію.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu