Новини, Розробникам, Технології

20 мов програмування, які варто вивчити у 2020 році

13 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Сьогодні у світі існують сотні мов програмування – як серед них вибрати найбільш підходящу для вивчення? Публікуємо список з 20 найбільш популярних варіантів. Перелік складено на основі індексів TIOBE, Google Trends і StackOverflow Trends, мови розташовані в алфавітному порядку.

Bash

Сценарії командної оболонки Unix, створені Кеном Томпсоном на початку 1970-х років, тісно пов’язані з мовою програмування C. Bash – оновлена ​​оболонка Unix – була вперше випущена в кінці 80-х років і до цього часу активно розробляється. На Bash зазвичай пишуться сценарії конфігурації сервера, тому це хороший вибір для роботи в сучасних хмарних середовищах з контейнерним зберіганням та мікросервісами. Скрипти командної оболонки використовуються досить часто, тому знання цієї мови стане в пригоді.

Також варто звернути увагу на zsh, який в цей час є оболонкою за замовчуванням в macOS.

Області застосування: адміністрування сервера, інструменти інтерфейсу командного рядка, DevOps, віртуалізація.

COBOL

Одна з найстаріших мов, яка використовуються дотепер, була створений Грейс Хоппер в кінці 1950-х років і призначалася для стандартизації розробки великомасштабних бізнес-додатків на комп’ютерах. Блискуча концепція, яка до цього часу застосовується в кросплатформенних SDK. Через системи COBOL проходять неймовірні 95% транзакцій ATM, причому багато з цих пристроїв працюють цілодобово 365 днів на рік. Такі постачальники пристроїв, як IBM, розробляють потужніші машини, призначені для COBOL, але продовжують обслуговувати та оновлювати існуючі системи через витрати та ризики, пов’язані з їх заміною. Найближчим часом COBOL нікуди не піде. Це хороший вибір для тих, хто хоче працювати з клієнтами з фінансової сфери.

Області застосування: банківська справа/фінанси, міжнародні корпорації, уряди.

C/C ++

Ці мови часто займають вершини різних рейтингів – їх цінують за потужність і швидкодію. C була створена на початку 1970-х років Деннісом Рітчі, C ++ в 1985 році розробив Бйорн Страуструп. Сьогодні ці дві мови лежать в основі всього: від ОС та ігор до сучасних наукових обчислень і машинного навчання. C і C ++ добре підходять для вимогливих додатків, для яких важливі низькорівневий доступ до обладнання та продуктивність. Для освоєння цих мов потрібен час і певні зусилля.

Область застосування: розробка ОС/SDK, вбудовані пристрої, ігрові движки, наука.

C#

C #, випущена Microsoft у 2000 році, була розроблена Андерсом Хейлсбергом як кросплатформна мова об’єктноорієнтованого програмування. Зараз вона часто використовується для розробки бізнес-додатків, API, ігор та багато чого іншого. Завдяки широкому набору функцій ця мова підходить для роботи з графікою та іншими задачами асинхронного програмування.

Області застосування: корпоративні додатки, розробка програмного і призначеного для користувача інтерфейсу, ігри, графіка.

Dart

Сучасна мова, розроблена в Google для створення мобільних, десктопних, веб- і серверних додатків. Її творець Ларс Бак також придумав JavaSript Engine V8. Dart нагадує інші сучасні мови об’єктноорієнтованого програмування – C #, TypeScript і Java – і надає широкий вибір функцій, придатних для визначення складних взаємодій, асинхронних операцій, анімації та інших завдань.

Області застосування: кросплатформні програми, хмарні сервіси/корпоративні системи, ігри, графіка.

Fortran

Fortran, розроблений в IBM в 1950-х роках Джоном Бакусом, – це мова загального призначення, яка була створена для проведення наукових та інженерних робіт. Вона дотепер широко використовується в цих цілях, в тому числі для контрольного тестування найшвидших суперкомп’ютерів у світі. Вона також застосовувався в космічних і фізичних дослідженнях і моделюванні погоди.

Області застосування: аерокосмічна/оборонна промисловість, наукові обчислення, чисельний аналіз.

Java

Java – це ООП-мова загального призначення, розроблена в 1990-х роках Джеймсом Гослінгом в Sun (зараз належить Oracle) і призначена для компіляції в байт-код для запуску на віртуальній машині Java. До 2020 року до них відносяться практично всі види пристроїв – від телевізорів та ігрових приставок до серверів, телефонів і навіть кухонних приладів. Мова широко поширена в корпораціях і університетах, що зробило її популярною як серед початківців програмістів, так і серед досвідчених розробників.

Області застосування: корпоративні програми, вбудовані системи, вебсервіси, ігри.

JavaScript

JavaScript розробив Брендон Айх в 1990-х роках, щоб додавати виконання скриптів на сайти. Сьогодні це універсальна мова вебінтерфейсу з потужними стандартизованими функціями, які підтримуються всіма основними браузерами. JavaScript відповідає стандарту EcmaScript, який оновлюється кожні кілька років з додаванням нових специфікацій мови. Крім того, JavaScript часто використовується для розробки серверних служб і API, мобільних додатків, ігор та іншого програмного забезпечення. Це відмінний вибір для вивчення і подальшого вдосконалення.

Області застосування: фулстек-розробка, хмарні сервіси/контейнерне зберігання, ігри, утиліти.

Julia

Сучасна мова високого рівня, призначена для високопродуктивної числової обробки та статистичного аналізу. Julia розробили у 2009 році Джефф Безансон, Стефан Карпінські, Віра Б. Шах і Алан Едельман. Це одна з чотирьох мов, що дозволяють досягати продуктивності суперкомп’ютерів на рівні петафлопсів (поряд з C, C ++ і Fortran). Користується популярністю в університетах, урядах і фінансових установах.

Області застосування: фінансовий аналіз, математичні дослідження, наукові обчислення.

Kotlin

Kotlin, розроблена для взаємодії з Java, оснащена можливостями функціонального програмування і функціями ООП, включаючи роботу з ламбда-виразами, перевантаження операторів і так далі. У 2019 Google назвав Kotlin кращою мовою для розробки під Android, тому її точно варто вивчити тим, хто планує створювати додатки для Android і плагіни для популярних SDK.

Області застосування: додатки для Android, розробка на стороні сервера, а також всі сфери, де використовується Java.

Lisp

Lisp – це група мов, пов’язаних з історичною реалізацією LISP, яка була розроблена MIT в 1950-х роках для опису програм математичним способом. Синтаксис в Lisp заснований на s-виразах – це відрізняє її від більшості інших мов, багато з яких пов’язані з С або перебувають під її впливом. Lisp була популярна в ранніх дослідженнях ШІ та широко застосовувалася як мова скриптів для САПР та інших інженерних додатків, оскільки він сприймає код у вигляді даних і дозволяє налаштовувати мову за допомогою макросів, що відрізняє її від більш статичних мов. Серед відомих додатків на її основі – AutoLisp (скрипт для AutoCad) і Roomba. Одна з мов сімейства, Clojure, особливо зручна для створення масштабних програм для бізнесу та інтернету.

Області застосування: штучний інтелект, робототехніка, написання скриптів, розширення мов, дослідження, розробка.

Lua

Lua була розроблена в 1993 році Роберто Єрусалимським для вбудовування в інші додатки. Зараз вона широко використовується як мова скриптів для додавання нових функцій в програми. Наприклад, з її допомогою можна доповнювати опис ігрової логіки при розробці відеоігор або розширити набір призначених для користувача функцій в графічних додатках.

Області застосування: розширення програмного забезпечення, ігрова логіка, автоматизація, електроніка/інтернет речей.

PowerShell

PowerShell була розроблена Microsoft у 2006 році для надання Unix-подібних функцій інтерфейсу командного рядка в Windows. Пізніше вона була випущена з відкритим вихідним кодом і портований на macOS, CentOS і Ubuntu. PowerShell широко застосовується в системах, що використовують Windows Server та інші технології Microsoft: він робить адміністрування зручніше і знижує витрати на обслуговування.

Області застосування: системне адміністрування Windows, інтерфейс командного рядка, скрипти, обслуговування.

Python

Python, представлена в 1991 році Гвідо ван Россумом, була задумана як мова, що добре читається, з функціями ООП, що передбачає використання функціональних парадигм для побудови чистих і добре організованих програм. Python користується підтримкою великих платформ і застосовується в різних сферах, в тому числі в науці, інтелектуальній обробці даних, розробці систем штучного інтелекту, комп’ютерній графіці для художніх фільмів, хмарних обчисленнях, розробці ігор та багатьох інших. Python добре зарекомендувала себе і залишиться однією з найбільш потрібних інструментів протягом довгого часу.

Області застосування: штучний інтелект/машинне навчання, інтелектуальна обробка даних, хмарні сервіси/веб, медіа, скрипти.

R

R була випущена в 1995 році для статистичних обчислень і виконання інших складних математичних операцій, пов’язаних з аналізом даних і графікою. Корпорація Fortune 500 часто використовує R для проведення комплексного аналізу ризиків, тенденцій поведінки клієнтів та інших завдань, що вимагають великої кількості обчислень. R відрізняється від багатьох мов статистики, а її синтаксис на основі s-виразів нагадує Lisp. Попри те, що для інших цілей R використовується рідко, вона вважається стандартом у сфері аналітики даних, особливо для прогнозування ринків або аналізу користувальницьких тенденцій.

Області застосування: інтелектуальна обробка даних, прогнозна аналітика, графіка.

Ruby

Ruby була розроблена Юкіхіро Мацумото в 1995 році як об’єктноорієнтована мова скриптів, щоб компенсувати відсутність функцій ООП в інших скриптових мовах програмування того часу. Наявність таких функцій, як динамічна типізація, успадкування, відображення і перевантаження операторів, роблять її ідеальною для створення складних скриптів та додатків для вебсерверів.

Області застосування: складні скрипти, управління пакетами, утиліти, вебсервери.

Rust

Rust – це мультипарадигмальна мова, призначена для створення великих паралельних систем, що володіють високою продуктивністю і надійністю. З 2016 Rust щорічно визнавалася найпопулярнішою мовою програмування в опитуванні StackOverflow. Будучи мовою системного рівня, схожою на C ++ та тою, що не вимагає тривалої обробки або наявності віртуальної машини, Rust забезпечує низькорівневий доступ до обладнання. Завдяки цьому вона ідеально підходить для розробки операційних систем, програм для мікроконтролерів та іншого софту, в якому вирішальне значення має продуктивність заліза.

Області застосування: розробка ОС, вбудовані додатки, сервери, інструменти, ігри.

SQL

SQL належить до універсальних мов програмування, але є потужною предметно-орієнтованою мовою для керування базами даних. Способи її застосування – від сховищ даних Fortune 500 до вбудованого SQLite – широко використовуються в десктопних і мобільних додатках. На багатьох позиціях в ІТ і розробці необхідно хоча б базове знання SQL. Розширені навички дозволяють розробнику створювати надзвичайно безпечні та надійні правила предметної області, які не залежать від мови програмування або використовуваного SDK. Високопрофільні реалізації охоплюють Microsoft SQL Server, Oracle Database і PostgreSQL. Кожна з них має унікальне розширення мови SQL і пропонує нові функції, що виходять за рамки базової специфікації SQL. Вивчення SQL не займе багато часу і стане в пригоді в багатьох областях від аналітики та обробки даних до управління у сфері ІТ і розробки програмного забезпечення.

Області застосування: робота з реляційними даними, вбудовування даних в додатку.

Swift

Swift була випущена Apple у 2014 році як заміна Objective-C в їх продуктах (аналогічно тому, як Kotlin замінив Java для Android). Swift зберігає деякі функції Objective-C (такі як динамічна диспетчеризація), які використовуються в програмному забезпеченні продуктів Apple, але відрізняється підвищеною безпекою і зміненим синтаксисом, ближчим до C # або Java.

Області застосування: створення додатків для macOS, iOS, watchOS тощо.

TypeScript

TypeScript – це мова з відкритим вихідним кодом від Microsoft, розроблена для надання функцій ООП в JavaScript і підвищення зручності роботи зі складними додатками. TypeScript, представлена у 2012 році, зазвичай використовується для створення надійних масштабованих вебдодатків, середовищ та інших програм – наприклад, популярного редактора VS Code.

Області застосування: вебінтерфейс, розробка програмного інтерфейсу, ігри, масштабування будь-якого програмного забезпечення JavaScript.

Для успішної кар’єри в ІТ потрібно володіти хоча б кількома мовами зі списку. У кожної з них є свої сильні та слабкі сторони: найефективніше використовувати переваги конкретного середовища та шукати інші інструменти для тих областей, в яких система працює не так успішно. Якщо якась мова не підходить для розв’язання певної задачі, знайдіть ту, яка стане в пригоді більше. Існує безліч стилів програмування і десятки шаблонів проєктування для кожної з перерахованих мов.

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu