Лайфхак, Новини

Хіазм: як використовувати риторичний прийом в текстах

27 Липня, 2020

Політики часто висловлюють суть кампанії в декількох містких фразах і використовують різні фігури мови, щоб їх виступи запам’ятовувалися. На перший погляд здається, що для створення таких текстів потрібна ціла команда професійних письменників. Насправді це завдання під силу кожному – для цього досить розбиратися в правилах складання риторичних фігур. Хіазм – одна з них.

Що таке хіазм

Згідно з визначенням, хіазм – це риторична фігура, яка полягає в хрестоподібній зміні послідовності елементів у двох паралельних рядах слів.

Елементи першої половини речення в другій його частині змінюють порядок на протилежний, створюючи ефект протиставлення понять. За граматичною структурою така конструкція нагадує паралелізм.

Як використовувати цей прийом

Автори часто використовують союзи «але» або «проте», щоб підкреслити контраст між двома частинами пропозиції – це простий спосіб зробити протиставлення чітким і таким, що запам’ятовується.

Хіазм дозволяє домогтися цього ефекту іншим способом і створює відчуття повнішого розкриття теми. При цьому глибокі думки виражаються дуже простими та доступними словами. Ось кілька прикладів даного прийому.

Хіазм: як використовувати риторичний прийом в текстах - news, lajfhak

Афоризми

«Спочатку ми створюємо будинок, а потім будинок створює нас». Ця цитата Вінстона Черчилля – явний приклад хіазма, для якого характерне повторне використання дієслова, зміна суб’єкта й об’єкта. Тут Черчилль використовує прийом, щоб пояснити, що ми самі створюємо світ, який, своєю чергою, впливає на нас. Чому автор вирішив висловити цю думку саме в такій формі?

Хіазм вражає. Він дозволяє привернути увагу до протиставлених концепцій і сказати більше, використовуючи менше слів. З його допомогою можна містко висловити суть тексту і здивувати читача.

«Живи просто, щоб інші могли просто жити», – Ґанді.

Тут Ґанді використовує хіазм в розмові про мораль. Якщо уявити це речення як частину тексту, воно найлогічніше виглядає у вигляді сильної заключної фрази. Цитата містить в собі багато сенсу, інтригує читача своєю лаконічністю і змушує задуматися.

Хіазм доречно виглядає в текстах різних жанрів, будь то вірш, розповідь, нарис або коментар … Використання цього прийому робить будь-яке твердження більш містким і таким, що запам’ятовується.

Тексти

Хіазм можна використовувати не тільки в межах одного речення, а й в більш розгорнутому вигляді.

«Деякі думають, що причина, з якої ми так легко відмовляємося від речей, полягає в тому, що у нас їх багато. Насправді все якраз навпаки – причина, з якої у нас так багато речей, в тому, що ми легко від них відмовляємося», – Альфред П. Слоун.

Тут хіазм побудований на повторенні одних і тих же фраз у двох окремих реченнях. Завдяки використанню прийому текст звучить більш ритмічно. Синтаксис підсилює відчуття протиставлення, акцентує увагу на другій частині конструкції та підводить читача до конкретного висновку. В результаті хіазм дозволяє вирішити безліч завдань, пов’язаних зі сприйняттям тексту.

Іноді цей прийом вдало застосовують автори текстів для соцмереж. Він діє як другий заголовок, привертає увагу читача і створює відчуття завершеності тексту.

Придумати гідний хіазм досить складно – потрібно багато практикуватися, щоб створити конструкцію, яка не виглядає нудною або застарілою. Але з кожною спробою результат буде ставати все кращим.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu