Кар'єра, Новини, Студенту

13 порад, як не вбити свою презентацію

11 Квітня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Презентація – найважливіша частина практично будь-якої роботи. Займаєшся ти продажами, піаром, маркетингом, розробкою, пітчиш проєкт інвесторам або ж проходиш співбесіду на роботу – ти повинен представити себе і свою працю максимально вигідно. Ось ряд загальних рекомендацій, які можна застосувати до всіх презентацій для будь-якої аудиторії.

Як представити свій проєкт – керівнику, роботодавцю, команді

Пам’ятай: презентація – це не тільки слайди

Презентація, проєкт або задум починаються не з першого слайду, а з твого уявлення. Стеж за своїми жестами, виразом обличчя, інтонаціями та навіть позами. Не дозволяй собі повертатися спиною до аудиторії та уникай порожніх фраз.

13 порад, як не вбити свою презентацію - studentu, news, career

Розставляй акценти

Поширена помилка багатьох спікерів – звертати увагу слухачів на кілька факторів одночасно: і на слайд, і на свої слова. Постарайся уникнути таких ситуацій: замінюй текст картинками, використовуй пояснювальні графіки та дашборди.

Спирайся на практичний досвід

Теорія – це добре, але вона не зрівняється з практичними кейсами. Ти зможеш зацікавити публіку тільки тоді, коли будеш ділитися реальним досвідом і реальними результатами. Це як книга: красива обкладинка – це прекрасно, але якщо вміст нудний – до укладення читачі не дійдуть.

Вивчи аудиторію

Готуючись до виступу, ти повинен розуміти, перед ким будеш презентуватися. Інвестори, наприклад, чекатимуть від тебе економічних викладок, розробники – технічних, а потенційний роботодавець – виконаних завдань, застосованих інструментів і розуміння стеку технологій.

Говори простіше

Відомий підприємець Річард Бренсон говорить: «Професіонал повинен вміти робити речі простими».  Не перевантажуй свою промову спеціалізованими термінами. Це може перешкодити аудиторії зрозуміти тебе.

Додай більше цифр

Якщо у тебе є конкретні дані – використовуй їх. Якщо цифри не можна розголошувати – використовуй процентні співвідношення, це теж підійде.

Грамотно візуалізуй

Строгий і простий дизайн, мінімальна кількість тексту і ніяких зайвих деталей – рецепт ідеальної презентації.

З гіфками теж треба бути обережним і не ліпити їх всюди, особливо в бізнес-презентаціях.

Готуйся

Репетируй. Погана презентація та невиразна мова вб’є навіть найперспективнішу ідею.

Як створити успішну презентацію для інвестора

Якщо у тебе і твоєї команди є можливість розвиватися за власні гроші, не привертаючи інвесторів – пробуй. На початку свого шляху багато хто, планував використовувати чужі кошти для зростання своєї компанії, але з часом переконався, що це підходить не для всіх. Використовуючи чужі гроші, легко загубитися в реальному стані справ і не відчути грань, коли ви перестаєте йти вперед.

З власного досвіду, можемо порадити наступне:

Презентуватися інвестору повинен тільки засновник стартапу

Дуже проста річ: в подібній презентації центром уваги будеш ти, а не твій проєкт. У більшості випадків інвестор оцінює, чи готовий він працювати з тобою як з партнером і чи бачить в тобі необхідні лідерські якості, палаючі очі та прихильність власної ідеї.

Відомий вислів Пола Грема, засновника Y Combinator і досвідченого інвестора, який зауважив, що в Airbnb вони вклалися тільки тому, що дуже сподобалися творці, але не ідея.

Сплануй сильний пітч

Пітч – це коротка розмова, в ході якої необхідно зацікавити та влаштувати повноцінну зустріч сам на сам, після якої пройде ще одна і ще одна. І так до тих пір, поки ви не дійдете згоди та не вдарите по руках з інвестором.

  • «Пітч у ліфті»

Коротка розповідь про фішки твого стартапу тривалістю не більше 30 секунд (а краще 15-20). Ідеальний для випадків, коли потрібно зацікавити інвестора, якщо ви зіткнулися з ним «в ліфті». Твоя мета – отримати можливість зустрітися ще раз і більш детально розповісти про проєкт.

  • «Пітч з ідеєю»

У тебе є 2-3 хвилини, щоб розповісти про особливості проєкту. Складові проєкту: назва стартапу, проблема і її рішення, ринок, бізнес-модель.

  • Повноцінна презентація

Протягом 10 хвилин тобі треба розповісти не тільки основні складові «пітчу з ідеєю», а й додати інформацію про команду (завжди підкреслюйте її єдність – інвестори таке люблять), конкурентів, наявності MVP, найближчих планах, розмір інвестицій.

Доведи свою експертність

Покажи інвестору, що ти досконально знаєш ринок: новітні дослідження, фішки конкурентів, обсяг і динаміку зростання. Спеціаліст повинен зрозуміти, що у тебе на все є власна думка, і що при плануванні ти спираєшся не на гіпотези, а на реальні факти. Ідеально, щоб ти міг запропонувати інсайдерську інформацію і тим самим здивувати інвестора.
Однак, дивіться на пункт вище – не перевантажуй мову складною термінологією, тебе можуть просто не зрозуміти.

Шукай релевантного партнера

Коли тобі, наприклад, потрібно для реалізації проєкту $ 50 000, а ти звертаєшся в великі фонди, чиї інвестиції починаються з $ 1 000 000, – це поганий тон. Якщо гіпотетичний інвестор пов’язаний з IT, то навряд чи йому буде цікавий медичний проєкт. Витрать годину, дві, три на вивчення специфіки фонду, його проєктів і стратегії, перш ніж починати діяти.

Не займайся прикрашанням

Будь чесний: не варто штучно завищувати суму інвестицій, обіцяти нездійсненне або видавати бажане за дійсне (наприклад, обсяги ринку і т.д.). Завжди оперуй точними цифрами.

Не будь нудним, не сумуй і вчися сторітелінгу.

Сподіваюся, що ці поради допоможуть тобі зібратися і правильно презентувати власний проєкт. Хай щастить.

Корисні посилання

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu