Бізнес, Історії, Новини

Понад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua

30 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

У 2000 році один з програмістів в групі компаній X-TEND (IT-компанія, яка спеціалізується на рішеннях для продажу послуг)  поскаржився керівництву на те, що у нього мало завдань. Керівник Антон Рудич вирішив, що треба знайти для нього проєкт – який-небудь сайт, який би наповнював «сам себе». Вирішили, що ресурс для пошуку роботи – хороший варіант, в Україні такі вже були й працювали цілком успішно.

Так з’явився сайт robota.ua. Зараз на ресурсі щомісяця розміщується 50 тис. вакансій, в штаті компанії працюють понад 200 осіб, а річний оборот, за інформацією з відкритих джерел, перевищує 300 мільйонів грн.

Понад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua - news, story, businessПонад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua - news, story, business

Редакція MC.today розповіла про те, як створений за два тижні сайт виріс в один з найбільших ресурсів країни. Ми в UAspectr ділимося найцікавішим з цієї історії.

Написали сайт за два тижні, щоб потім його вигідно продати

«Ми не придумали нічого нового – взяли за зразок сайт конкурента, який входив в топ-5 таких ресурсів в Україні. Розробник зробив його за два тижні “на коліні”. Вільних контентщиків у нас не було, тому ми й вибрали ресурс, який би сам наповнювався. Над проєктом надалі працювали п’ять осіб», – згадує співзасновник компанії X-TEND Антон Рудич.

Перше, що творці зробили з готовим сайтом, – влили в платну рекламу $400. На той момент – 2000 рік – це були шалені гроші. Ресурс розвивався і потроху наповнювався вакансіями – через півтора року він почав приносити гроші.

Понад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua - news, story, business

Творці з самого початку не планували займатися проєктом самі – його ростили на продаж. Тому, коли з’явилися перші пропозиції про покупку, Рудич не сумнівався, а просто чекав найвигіднішого.

У 2006 році така пропозиція надійшла від польської компанії Grupa Pracuj Ltd – творця платформи-лідера з пошуку роботи на польському ринку pracuj.pl. На robota.ua тоді розміщували близько 15 тис. вакансій в місяць. Сторони не розголошують суму угоди, але на ринку її оцінюють в $2,7 млн ​​і вважають дуже вигідною для української сторони.

Операцію укладали близько року і завершили на початку 2008-го. До цього моменту всі акції компанії стали належати Grupа Pracuj Ltd, і команда X-TEND повністю вийшла з управління. Зараз полякам належить мажоритарна частка в компанії, але не вся. Восени 2017 року Work.ua та robota.ua обмінялися частками. З того часу 33% robota.ua належить компанії «Гравітація-У», зареєстрованої власниками Work.ua.

Нові власники та пошук директора в Україні

На момент продажу в компанії працювали трохи більш як 40 осіб. П’ятеро з них досі є частиною команди robota.ua.

На цьому етапі розвитку сайт вже користувався популярністю серед роботодавців та шукачів та приносив прибуток, причому більш ніж половину доходу давали сервіси, пов’язані з просуванням вакансій: підняти вакансію вище в результатах пошуку, «підсвітити» в рамочку тощо.

У Grupa Pracuj планували розвивати та масштабувати проєкт на українському ринку і почали пошук директора – вакансію, звичайно ж, розмістили на robota.ua. Там її й побачив Микола Михайлов, нинішній директор компанії.

У 2000-х нинішній керівник robota.ua займався рекламою і розвивав власний невеликий аутсорс-проєкт. Потім сталася криза, Микола закрив власний бізнес і пішов в українську технологічну компанію, яка займалася рішеннями для державних лотерей. Там він відповідав за міжнародний розвиток, пошук партнерів і клієнтів за кордоном, розширення і масштабування.

Але попри швидке зростання компанії, Микола не бачив в ній для себе перспектив і вирішив спробувати роботу в новому напрямку.

Співбесіда на посаду в robota.ua проводив особисто засновник Grupa Pracuj Пшемислав Гацек.

Під час розмови виявилося, що багато років тому Микола з Пшемиславом були лідерами молодіжної організації AIESEC – Микола керував нею в Україні, а Пшемислав – в Польщі. Завдяки цьому спільному досвіду їм було легше один одному довіритися, і домовилися вони швидко.

На наступного ранку Миколу запросили на посаду генерального директора компанії robota.ua. Микола обіймає цю посаду вже 13 років.

Коли перейшли на платну модель, вакансій стало в три рази менше

Майже відразу після того, як Микола очолив robota.ua, у 2007 році, в компанії провели великий ребрендинг – повністю змінили атрибути та колірні рішення бренду, зовнішній вигляд ресурсу і підхід до продуктів.

Якщо раніше компаніям пропонували купувати пакети вакансій, то тепер в більшості випадків вони платили за кожну розміщену вакансію.

В ході ребрендингу в компанії проаналізували досвід колег, які працюють в аналогічному напрямку на ринках розвинених країн Європи та Америки, і вирішили йти тим же шляхом – переходити на повністю платну модель.

«У Східній Європі ринок вже сформувався. В Україні ж все було зовсім по-іншому», – згадує Микола Михайлов, гендиректор robota.ua.

Взимку 2008 року robota.ua стала повністю платною – тепер вакансію на ресурсі можна було розмістити тільки за гроші. Наслідком такого рішення стало те, що кількість розміщених вакансій скоротилася в тричі.

«В українських компаніях не було бюджетів на те, щоб платити за розміщення вакансій. Люди міркували приблизно так: я заплатив за доступ до інтернету 25 або 50 гривень, і все, що там є, тепер безкоштовно», – розповідає Микола.

Ситуацію намагалися врятувати різними способами: пробували продавати окремим регіонам, пропонували партнерські умови роботи, але це нічого не дало. «Відкинути» назад зміни теж було не можна: над проєктом працювали всього три розробники, на внесення змін пішли б місяці.

«Щодня ми йшли на роботу і розуміли: сьогодні знову буде важкий день. А ввечері поверталися додому з думками, що завтра буде ще важче. Думаю, тоді robota.ua запросто могла закінчити своє існування», – згадує Михайлов.

У листопаді по ресурсу, який і так ледве тримався на плаву, вдарила криза 2008 року: за два тижні з ринку зникли дві третини вакансій. Якщо до кризи на robota.ua розміщували 3-5 тисяч вакансій на місяць, то тепер їх могло не бути зовсім.

Понад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua - news, story, business

Микола Михайлов

У кризу 2008 року врятував один контракт з банком

У ресурсів польського інвестора Grupa Pracuj тоді теж впали продажі, але компанія вірила в успішний розвиток українського активу і вирішила підтримати robota.ua, збільшивши капітал компанії. Гроші виділили фактично безоплатно, їх вистачило на підтримку життєдіяльності.

Керівництву довелося сильно скоротиться в витратах – скоротили деяких співробітників, зменшили площу орендованого офісу.

«Та криза була нам необхідна зі стратегічної точки зору. До її настання у 2007-2008 роках у всіх все було добре, а ми самі собі ставили палиці в колеса. Вийшло, що ми вже були підготовлені до неприємностей, нам не потрібно було мобілізуватися», – розповідає Микола.

Компанію тоді врятував великий річний контракт на 120 тис. грн з одним з українських банків – це було 90% продажів robota.ua за місяць.

На початку 2010 року ринок почав зростати: стали з’являтися нові вакансії. До цього часу сайт вже повернули до початкової, частково безкоштовної моделі. І у компанії знову з’явилися гроші на розвиток.

Різко переходити на платну модель більше не ризикували, вирішили робити все поступово: крок за кроком зменшували обсяг безкоштовних послуг. Тільки у 2018 році robota.ua вдруге стала повністю платною, до цього моменту бренду вже довіряли, на сайті публікували до 100 тис. вакансій в місяць, а послуги майданчика платно використовували понад 40 тисяч клієнтів.

«Сьогодні нашими послугами користуються практично всі українські компанії. Ми вже не вкладаємо нічого в залучення нових клієнтів – вони знають наш бренд, самі використовували його для пошуку роботи. І приходять до нас як до надійного партнера та експерта в пошуку персоналу», – каже Микола.

До карантину на сайті розміщували приблизно 1,2 мільйона резюме в рік, а за день розміщували близько 2000 вакансій. У березні 2020 року, коли почався карантин, компанія знову пережила різкий обвал попиту.

Не тільки роботодавці стали розміщувати менше вакансій, але і кандидати стали менше відгукуватися. Всі начебто завмерли на дві-три тижні.

У порівнянні, наприклад, з минулим роком падіння кількості вакансій за останні тижні березня – початок квітня становила 65-70%. Відгуки здобувачів теж глобально просіли.

З кінця квітня все почало повертатися і рости. Люди активно шукають роботу, і відгуків на сайті в червні було у 2 рази більше, ніж в аналогічний період минулого року.

За даними, які змогла знайти редакція, у 2019 році оборот компанії склав понад 300 мільйонів гривень, а кількість клієнтів перевалило за 40 тис. У robota.ua заробляють на розміщенні оголошень, доступі до бази резюме шукачів та супутніх сервісах. Від реклами як від джерела доходу практично повністю відмовилися у 2010 році.

Компанія, за словами Миколи, прибуткова. Частина прибутку щорічно виплачується акціонерам, частина інвестується в подальший розвиток. Він впевнений, що для польської групи початкові інвестиції давно окупилися.

Два офіси, зарплата до 100 тис. грн – як працюють в robota.ua

Зараз у компанії два великі офіси – в Києві та Чернігові. У штаті працюють 205 осіб, до карантину всі працювали з офісів – «дистанційку» в компанії не любили.

Однак в березні компанія за кілька днів перейшла на віддалену роботу. Повертати співробітників в офіси не поспішають – зараз кожен співробітник сам вирішує, працювати йому з дому або їздити в офіс.

Досвідчений розробник в robota.ua може отримувати від 50 до 100 тисяч гривень, співробітник Inside Sales (відділ продажів без виїзду на зустрічі до клієнтів) в Києві – 15-20 тисяч.

Бонуси в компанії не люблять. «Вони, може, і хороші як змагальний момент, але іноді неможливо створити для всіх рівні умови. Якщо ми говоримо про якісь стратегічні питання, то бонуси теж не працюють – люди орієнтуються на них як на результат і перестають ставити перед собою сміливіші цілі», – розповідає директор компанії.

Микола визнає, що найбільше в співробітниках цінує чесну оцінку результатів і вміння працювати над помилками.

«Не буває, щоб всі працювали без помилок, вони – невід’ємний елемент розвитку. Важливо, щоб співробітник вмів їх визнавати та пропонувати, як їх виправити», – каже Михайлов.

Понад мільйон резюме, 40 тис. клієнтів, зарплати до 100 тис. грн: історія robota.ua - news, story, business

Хочемо бути кращими, адже у нас дуже важлива місія

У число акціонерів української компанії Михайлов не входить, але входить до ради директорів Grupa Pracuj. Таким чином він може впливати на всі рішення, які стосуються як українського, так і польського бізнесу.

Директор robota.ua зізнається, що не любить розписаного по годинах календаря. Йому здається, що суворий розклад робить його заручником, а постійні зустрічі зі співробітниками – засмоктують.

«Щопонеділка я планую зустрічі на тиждень вперед, але навіть цього буває багато. Якщо питання термінове – вирішувати його треба зараз же. А коли зустрічі плануються за тиждень, то на той час це може бути вже неактуальним. Якщо є якісь важливі питання, не варто відкладати їх вирішення на потім», – ділиться Михайлов.

Раз на квартал керівництво проводить зустрічі зі співробітниками та розповідає про цілі та пріоритети компанії на найближчий час.

«У нас же дуже крута місія – ми допомагаємо людям знайти кращу роботу, а клієнтам – потрібних саме їм співробітників. Це означає, що ми можемо змінювати їх життя на краще і бути надійним помічником на цьому шляху. А це не може не надихати», – каже Микола.

Для цього використовують не тільки нові підходи в обслуговуванні, але і сучасні технології. З останніх оновлень для роботодавців – поліпшена робота з відгуками кандидатів.

Цей функціонал займає у рекрутерів левову частку часу, тому robota.ua додали 11 нових можливостей, серед яких сортування відгуків по теках (подобається, підходить, не підходить, подумати тощо), Можливість підсвітити відгуки, де є задані ключові слова, шаблони відповідей для відмови або запрошення кандидата на співбесіду, миттєві повідомлення про нові відгуки та інші можливості.

У планах компанії – залишатися кращим ресурсом України і для кандидатів, і для роботодавців.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu