Люди, Новини

13 уроків для письменників-початківців від Малкольма Гладуелла

30 Липня, 2020

Малкольм Гладуелл – штатний автор журналу The New Yorker і відомий письменник, п’ять книг якого («Переломний момент», «Осяяння», «Генії та аутсайдери», «Що бачила собака» і «Давид і Голіаф») увійшли до списку бестселерів The New York Times. Ось 13 порад з його майстер-класу зі створення цікавих текстів.

1. Думайте ширше

«Важливі тенденції проявляються в різних сферах одночасно. Чим більше речей вас цікавить, тим більше шансів їх помітити. Щоб краще розуміти світ, потрібно регулярно виходити за межі звичного середовища і цікавитися тим, що відбувається навколо».

У творчих людей часто буває багато різноманітних захоплень – вони не обмежуються тільки музикою, танцями або живописом і використовують максимум можливостей для самовираження. Наприклад, Лін Мануель-Міранда реалізує свою любов до хіп-хопу в бродвейському мюзиклі «Гамільтон», фронтмен групи Coheed і Cambria Клаудіо Санчес створює на основі власних науково-фантастичних оповідань успішні музичні альбоми, а Курт Воннегут сам ілюстрував свої романи незвичайними малюнками.

Інтерес до світу – необхідна риса хорошого письменника. Життєві враження збільшують творчий потенціал і наповнюють натхненням.

2. Дивуйте

«Трохи недосконалі аргументи працюють найкраще: їх дивина привертає увагу і змушує обговорювати прочитане».

Гладуелл вважає, що незвичайні аналогії більш ефективні. Порівнювати яблука з яблуками нудно, але якщо ви знайдете цікавий спосіб порівняти їх з апельсинами, слонами або бейсболістами, це може підбадьорити читачів.

Щоб привернути увагу, спробуйте використовувати дивні аргументи та несподівані аналогії.

3. Створюйте матеріали для обговорення

«Роздуми та обговорення – це різні процеси. Завдання письменника – дати читачеві матеріал як для першого, так і для другого».

Автор «Геніїв теж і аутсайдерів» був здивований, коли виявив, що читачі активно обговорюють «правило десяти тисяч годин» з його книги – це була маленька деталь, яка ілюструвала складнішу ідею. Читачам подобається розмовляти про щось зрозумілою, при цьому письменник може вкласти у свій твір глибші істини, про які можна буде подумати після прочитання.

Гладуелл рекомендує будувати твори так, щоб в них були й цукерки (матеріал для обговорення), й основна страва (важливі думки). Тоді читачі зможуть ділитися з друзями історіями з книги, і їх близькі, можливо, зацікавляться твором і вирішать прочитати його повністю.

4. Додавайте до цифр контекст

«Я регулярно використовую графіки та діаграми, але тільки в тих випадках, коли вони дійсно важливі для розуміння історії. Крім того, їх обов’язково потрібно розшифровувати».

Більшість письменників далекі від математики, тому вони нечасто зважуються додати в текст статистику і графіки. Щоб цифри справляли моє найбільше враження на читача, важливо пояснювати їх значення. Наприклад, можна порівняти їх з іншими знайомими поняттями:

  • «Компанія залучає по 30 млн нових користувачів в рік». → «Щорічно компанія реєструє 30 млн нових користувачів. Для порівняння, це все населення штату Техас».
  • «Джефф Безос – найбагатша людина у світі. Його особистий капітал становить $120 млрд». → «Джефф Безос заробляє $2489 в секунду. Його особистий капітал становить $120 млрд, тому $1,3 млн для нього – те ж саме, що $1 для середнього американця».

5. Намагайтеся отримати кілька думок

«Я на своєму досвіді зрозумів, що речі, які здаються цікавими мені, не завжди здаються настільки ж цікавими оточуючим».

Перш ніж написати про якусь історії в книзі, Гладуелл спочатку перевіряє її в розмовах з друзями – він помітив, що в невимушеній бесіді люди охочіше діляться критичними зауваженнями. При цьому надрукований текст коментують не так охоче – близькі бачать, скільки праці ви в нього вклали, і часом не вирішуються висловити чесну думку.

Звертайте увагу на ті моменти, які особливо цікавлять ваших друзів і родичів, але пам’ятайте, що кожна людина сприймає світ по-своєму. Іноді концепція, яка здається вам чудовою, абсолютно не приваблює читачів, і навпаки.

Автор Райан Холідей радить: «Перш ніж стати гарною книгою, історія спочатку була заміткою, а до цього – цікавою бесідою за вечерею. Подивіться, як люди її сприймають, перш ніж йти ва-банк».

6. Нагадуйте людям про те, наскільки вони цікаві

«Навіть найцікавіші люди не завжди усвідомлюють свою унікальність. Завдання інтерв’юера або письменника полягає в тому, щоб звернути увагу на ті якості, які здаються їх героям банальним, але насправді такими не є».

Будучи штатним співробітником The New Yorker, провідним подкастом «Історія очима ревізіоніста» (Revisionist History) і автором кількох бестселерів, Гладуелл регулярно бере інтерв’ю у різних людей.

Багато з тих, з ким він розмовляє, настільки звикли до свого життя, що не відразу помічають, що в ньому може бути цікаво оточуючим. Гравці в бейсбол можуть здивуватися, дізнавшись, що не всі навколо знайомі з правилами гри, а хірурги забувають, що їх друзі не проводять операцій. У таких випадках Гладуелл звертає увагу на незвичайні деталі та ставить уточнювальні питання.

7. Описуйте кімнати ваших персонажів

«Опис світу, в якому живе персонаж, так само важливий, як і опис самого персонажа».

Під час майстер-класу Гладуелл запитав учасників, що б вони вважали за краще описати: риси характеру людини чи її кімнату?

Він вважає, що опис кімнати може дати читачеві набагато більше інформації про героя: воно дозволяє зрозуміти, що вдає із себе ця людина і як проходить її життя. Як виглядає кімната: чисто в ній чи брудно? Який одяг висить в шафі? Які книги лежать на столику біля ліжка (і чи лежать вони там взагалі)?

Описувати світ ваших героїв – як реальних людей, так і вигаданих персонажів. Предмети, які їх оточують, можуть розповісти багато про історію людини, її звички та пріоритети.

13 уроків для письменників-початківців від Малкольма Гладуелла - news, people

8. Чергуйте довгі та короткі речення

«Якщо у вашій замітці багато коротких речень, розбавте їх декількома довгими. Вони стануть справжньою окрасою тексту, якщо вжити їх до місця, але важливо не перестаратися – увагу читача не безмежна».

Гладуелл вважає, що вміння пояснювати складні ідеї простими словами – це показник майстерності. Читачеві потрібно осмислити текст і створити в голові власний фільм на його основі. Велика кількість складних слів і довгих речень ускладнює цю задачу, а короткі речення та розбивка на абзаци, навпаки, спрощують.

Рада Гладуелл: «Якщо ви хочете висловити важливу думку, не ховайте її в довгому реченні».

9. Задавайте ритм тексту за допомогою пунктуації

«Читаючи текст вголос, ви чуєте його музику, за ритм якої відповідає пунктуація. Вона показує читачеві, де потрібно зробити паузу, щоб не пропустити важливий момент».

Багато авторів читають свої роботи вголос, щоб виявити більш і менш вдалі частини. Крім того, такий прийом дозволяє зрозуміти, в яких місцях тексту варто додати знаки пунктуації. Використовуйте коми для створення коротких пауз, а тире – для довших. Крім того, експерименти з такими прийомами, як алітерація, евфонія та анафора, допоможуть зробити текст поетичнішим.

10. Працюйте над якістю

«Якщо ви пишете щось цікаве, про вас рано чи пізно почують. Світ досить ефективний в пошуку талантів».

Сучасний інтернет сповнений авторів і творчих людей. Завдяки великій кількості онлайн-інструментів – блогів, соціальних мереж і таких ресурсів, як Medium, – домогтися слави стало одночасно і простіше, і складніше. Коли мікрофон є у кожного, публіка не знає, кого слухати.

Гладуелл вважає, що талановиті люди, які багато працюють, рано чи пізно перемагають в битві за увагу. Він наводить як приклад свого друга Білла Сіммонса, засновника і CEO сайту про попкультуру The Ringer, який знаходить співробітників в незвичайних місцях та іноді наймає авторів через їхні яскраві пости в блогах або навіть твіти.

Просування робіт – це важливо, але набагато важливіше приділяти максимум уваги процесу створення якісного тексту.

11. Не кидайте постійну роботу

«На початку кар’єри мені було важливо, з одного боку, зарекомендувати себе як письменника, а з іншого – заробити грошей. Дві ці цілі не завжди збігалися, тому у мене була основна робота, яка дозволяла оплачувати рахунки, і фріланс по ночах. Якби замість цього я сидів в очікуванні вакансії письменника з хорошою зарплатою, чекати довелося б дуже довго».

Вічне питання: в який момент варто кинути роботу, щоб почати втілювати свою мрію? Гладуелл вважає, що на початку творчого шляху заробляти гідні гроші письменством може бути складно, тому краще займатися звичайною роботою протягом дня і поступово нарощувати своє портфоліо вечорами.

Ніхто не знає, слід вам кидати свою роботу чи ні. Це ваше рішення, і немає ніякої чарівного кулі, яка допомогла б вам його прийняти. Але, можливо, вас втішить той факт, що навіть такий відомий автор як Гладуелл починав з невеликих завдань на фрілансі.

12. Умійте відпускати написане

«Як тільки ви публікуєте текст, він перестає вам належати – з цього моменту він належить вашим читачам».

Гладуелл неодноразово стикався з невірними трактуваннями власних робіт. Він розповідає, що раніше такі ситуації його турбували, але з часом він навчився бачити в них хороше: «Той факт, що ваш текст був неправильно витлумачений, як мінімум означає, що його прочитали. Це вже непогано».

Крім того, невірне трактування – знак, що можна висловлювати свої думки більш чітко. Використовуйте цей досвід, щоб підвищити рівень майстерності.

13. Пишіть і переписуйте

«Просто почніть писати та пам’ятайте про те, що текст завжди можна переробити. Автори – не хірурги та не зобов’язані видавати ідеальний результат з першої спроби».

Приємно думати, що можна чітко сформулювати думку в голові, а потім просто записати її, але насправді так відбувається досить рідко. Відмовившись фіксувати незавершені ідеї, ви можете сильно обмежити свій творчий потенціал – на папері довести думку до потрібної форми набагато простіше, ніж в голові.

Сприймайте процес письма саме як процес, і зможете домогтися відмінного результату.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu