Маркетинг, Новини, Стартапи

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24

08 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Макс Самко, засновник системи аналізу маркетингових показників Dashboard24, розповів AIN.UA про те, як створювався його стартап попри те, що в Україні та в країнах СНД ринок до нього ще не готовий.

Ідея і мінус $28 600

У 2018 році у мене вже було три бізнеси:

  • Art Lemon – компанія, яка займається розробкою вебсайтів і маркетингом;
  • IT-школа Lemon School;
  • Відеопродакшн Lemon Pictures.

У той час я зіткнувся з проблемою: щоб ефективно управляти трьома різними організаціями, мені необхідно аналізувати велику кількість даних по маркетингу, продажам, фінансам і виробництву. У кожній з компаній – сотні показників, які просто неможливо охопити.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

У нас не було ресурсів, щоб найняти директорів різних напрямків і потім їх контролювати. Тому роботу з даними виконували я та мій партнер.

Через деякий час ми вже «танули» від цифр. Ми розуміли, що з ними треба робити, але не встигали їх аналізувати, оскільки сам процес збору інформації займав велику кількість часу. Потрібно було зайти в Google Analytics, Facebook Ads, Google Ads, 1С, amoCRM, отримати звіти, попросити співробітників заповнити ряд даних в Google Sheets. У цьому процесі збору можна було легко забути про частину метрик і упустити щось через брак часу. Тоді ми вперше задумалися про те, що було б непогано бачити всі показники на одному дашборді.

Спробували Microsoft Power BI та Tableau, але у нас нічого не вийшло: вони складні та не працюють з усіма нашими системами. А у нас завдання було просте: витягнути з сервісів типу Google Ads, amoCRM або Instagram пару цифр і звести це в один дашборд. І саме тоді ми вирішили написати для себе подібну програму.

Спочатку проєкт вирішили реалізовувати своїми силами. Першими, хто в той час приєднався до мене, були бізнес-аналітик і дизайнер. Ми написали бізнес-логіку, технічне завдання і намалювали прототип дизайну – на це я витратив $7600.

Також ми провели стратегічну сесію з креативним агентством Arriba. Вони допомогли нам в упаковці ідеї та навчили нас про неї говорити.

Далі я порахував, що реалізація проєкту повинна тривати близько семи місяців, і що на це мені потрібно три-чотири розробники. Це вкладалося в мій бюджет (я готовий був витрачати на місяць на команду $7000), і навесні 2018 роки ми стартували розробку продукту.

Ми пропрацювали три місяці й за цей час нікуди не зрушили. На літо я заморозив реалізацію проєкту, бо команда просто не справлялася, а гроші закінчувалися. Цей етап мені коштував $28 600.

Інвестиція і мінус $70 000

Восени я зрозумів, що хочу продовжувати працювати над продуктом, оскільки проблема з контролем ключових показників не була вирішена. В цей час я поїхав на місяць у США, де познайомився з приватним ангелом. Йому сподобалася ідея, і ми домовилися про фінансування. Після повернення з Америки в січні 2019 року ми заново зібрали команду і почали розробку сервісу, який на той момент мав назву FixPoint.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

Команда стартувала з реалізації відразу великої системи, і це була пастка. У підсумку ми почали робити занадто багато функцій, які на першому етапі не потрібні. Почалася розробка різних дрібниць, другорядних можливостей.

Наприклад, ми придумали функцію, в якій людина сама може створювати різні типи одиниць виміру. Навіщо, незрозуміло. Адже це могло бути спочатку закладено в систему без створення цілого інтерфейсу. Або ми чогось робили модуль проєктів, хоча наш продукт не про проєкти, а про дашборд і так далі.

Другий етап розробки нам обійшовся в $70 000, включаючи бюджет команди – $12 000 в місяць і маркетингові активності, які ми проводили перед презентацією beta-версії – $10 000.

І тут ми зрозуміли свою головну проблему, яка в підсумку затягла реліз сервісу ще на пів року: неправильно сформульовані вимоги до MVP. Але розробка FixPoint тривала, у нас була мета – першого червня 2019 роки запустити першу версію.

Артем Майдан, організатор форуму «Бізнес Концентрат», запросив мене виступити на ньому в день з презентацією системи. І ми пустили всі сили на підготовку до цієї події.

Першого червня ми зрозуміли, що продукт сирий, в ньому дуже багато багів, а презентацію перенести неможливо.

За три години до моєї доповіді виступав Дмитро Дубілет, тоді ще співзасновник Monobank, з доповіддю, в якій він детально розповів, що таке стадія beta-тестування і чому воно є обов’язковим під час релізів нових продуктів. І ми дякуємо йому за цю доповідь.

За час, що залишився перед презентацією, ми закрили доступ до системи, відкрили форму збору заявок на її використання і додали всюди слово «beta».

Після презентації ми отримали понад 800 перших реєстрацій, включили бета-режим і відкрили доступ на використання FixPoint, поступово додаючи нових користувачів.

Зворотний зв’язок і дві важливих зміни

Після того, як люди спробували продукт, ми отримали першу зворотний зв’язок і зрозуміли головні його недоліки:

  • в ньому було всього три можливі інтеграції зі сторонніми сервісами, а це вкрай мало для наших клієнтів;
  • у нас був складний процес реєстрації та налаштування системи займало більш як 20 хвилин – клієнти хотіли простоти.

Перше, що ми зробили – закрили доступ до продукту і наступні п’ять місяців працювали над переробленням його архітектури. У цей час у проєкту з’явився ментор, Іван Федоренко, який вказав нам на нашу розфокусованість. Він звернув увагу на сильну сторону FixPoint – дашборд. Після цього ми переосмислили сервіс і його сильні сторони.

Більшу частину того, що ми робили, видалили, і почали розробляти функціонал з акцентом на дашборд. Ми заново збудували вимоги до MVP і почали покращувати систему.

Друге – ми поміняли початковий флоу «Дашборд за 20 хвилин» на «Дашборд в один клік». Таким чином максимально спростивши точку входу в систему. Тепер старт роботи в системі займає в середньому до 1 хвилини.

Так що ж вийшло в результаті?

Зараз в системі є набір готових дашбордів та набір готових метрик. З’явилася можливість в один клік побудувати простий та красивий дашборд з потрібними даними. Сьогодні сервіс – це корисний інструмент для швидкого аналізу ключових показників бізнесу.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

Керівникам підприємств і маркетологам більше не потрібно заходити в систему щодня для перегляду динаміки даних. Ми передбачили можливість налаштування щотижневої розсилки, яка дозволяє бути в курсі результатів основних метрик, бачити в якому місці є недоопрацювання, просідання, і куди варто оперативно залучитися.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

Навесні 2020 року ми змінили назву компанії: Fixpoint зі стартапу, що дозволяє фіксувати важливі точки та потім їх аналізувати, став Dashboard24 – системою, сфокусованою на автоматичному зборі ключових показників в один дашборд, в один клік, 24/7, без вихідних.

4 важливі інсайти для стартапів, які планують виходити на ринок:

  1. Визначення MVP. Ви повинні мати дуже чітке MVP і відсікти всі зайві функції, концентруючись на головній. Як виявилося, це дуже складно. На етапі побудови вимог до MVP обов’язково потрібно порадитися з людьми, у яких є досвід. Як тільки ви його зменшите, ви помітите, наскільки швидше у вас піде розробка. Це дозволить прискорити процес запуску продукту і мінімізувати витрати. Dashboard24 міг бути розроблений з бюджетом в три рази менше, ми просто про це не знали.
  2. Підключення до створення проєкту стороннього консультанта. Це був для нас переломний етап. Наш ментор допоміг утримати фокус на продукті, визначити значущість розробки тієї чи іншої функції. Мені дуже подобається тут порівняння зі спортом, адже у всіх чемпіонів є тренери. Фаундери стартапів – це ті ж спортсмени, які біжать швидко, але важливо, щоб бігли правильно, з правильним диханням, завданнями, цілями, навантаженнями. Роблячи не те, що зараз є в системі, ми втратили рік життя і багато грошей. Але якби відразу був консультант, правильні вимоги до MVP, ми б зменшили витрати та швидше запустили продукт.
  3. Продаж перед розробкою. Після визначення MVP і рішення, які функції повинні бути реалізовані (а вони за фактом можуть відрізнятися від очікувань клієнтів), спочатку продайте продукт. Знайдіть користувачів, які не просто скажуть: «Так, нам подобається додаток, ми ним будемо користуватися», а заплатять за використання сервісу. Після цього робіть саме те, за що клієнт заплатив. Це дуже важливо. Ми вчинили інакше. У підсумку все переробляли.
  4. Почніть розмовляти з клієнтами. Відкрийте користувачам доступ до продукту якомога раніше, щоб отримати зворотний зв’язок. Клієнти краще знають, що їм потрібно, і їхні відгуки допоможуть вам розробляти по-справжньому корисний продукт.

На помилках вчаться. Ми витратили майже $100 000 і тільки потім зрозуміли, що робимо не те. Це наш факап, за який ми до цього часу відповідальні перед інвестором та перед самими собою.

У той момент, коли у нас вже не було достатньо грошей, але було сформульоване MVP, ми сповільнилися в обсязі, скоротили команду, сфокусувалися на дашборді, почали робити акцент на конекторах – і розробка пішла в правильному напрямку.

Що сьогодні з Dashboard24

Наше головне завдання – створювати прості дашборди з можливістю інтеграції з усіма сервісами, які є у світі.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

Сьогодні Dashboard24 працює за підписною бізнес-моделлю з понад 300 активними компаніями. Передбачено три тарифні плани, які включають різні можливості. Їх вартість варіюється від $12 до $99 в місяць, а придбання плану на рік економить 25%. Спробувати Dashboard24 можна безкоштовно.

Як втратити $100 000, але продовжити рух вперед. Історія стартапу Dashboard24 - startups, news, online-marketing

У планах – розширення можливостей інтеграції з різними системами та з’єднання з абонентом тих, які неможливо підключити автоматично. За два роки ми плануємо окупити інвестиції та вийти в прибуток.

Автор: Макс Самко, засновник Dashboard24

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu