HR, Бізнес, Новини

На першому місці – співробітники: як Річард Бренсон мотивує персонал Virgin Group

03 Серпня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Багатьом керівникам іноді здається, що члени команди працюють не в повну силу. Вони намагаються розв’язати цю проблему, створюючи стимули для підвищення продуктивності, але виходить далеко не завжди. Розповідаємо, як з цим справляється Річард Бренсон – мільярдер і засновник Virgin Group.

Різниця між стимулами та мотивацією

Стимули спонукають людей працювати певним чином протягом якогось періоду. Наприклад, коли продавець досягає своєї 6-місячної цілі, він може отримати вихідний або грошовий бонус. Вони досягли короткострокової мети, яка приносить користь компанії, але це не змінило їхнє ставлення до роботи. Якщо вони не будуть щасливі, стимул не завадить їм звільнитися.

На першому місці - співробітники: як Річард Бренсон мотивує персонал Virgin Group - news, business, hrНа першому місці - співробітники: як Річард Бренсон мотивує персонал Virgin Group - news, business, hr

В середині XX століття психолог Фредрік Герцберг вивчав взаємозв’язок між задоволеністю співробітників і їх мотивацією. Він виділив два ключові типи чинників, що впливають на мотивацію співробітників: гігієнічні та мотивуючі.

Гігієнічні фактори:

 • зарплата,
 • соціальний статус,
 • безпека,
 • політика компанії,
 • умови праці,
 • ступінь контролю за роботою,
 • взаємини з керівництвом і колегами.

Мотиваційні фактори:

 • високий ступінь відповідальності,
 • досягнення,
 • визнання результатів роботи,
 • особистісний ріст,
 • просування по службі,
 • сама робота.

Позитивні гігієнічні фактори не обов’язково призводять до зростання задоволеності співробітників. При цьому, коли вони негативні, вони підвищують рівень незадоволеності, і її не прибрати, додавши деякі мотивуючі чинники. Якщо хтось незадоволений своєю зарплатою, визнання його заслуг не змінить його настрій.

Австралійський бізнес-письменник і спортивний психолог Гевін Фрімен погоджується з цією теорією. Він вважає, що бізнес-лідери можуть вчитися на мотиваційних стратегіях елітних спортсменів, які мотивовані на успіх, а не на те, щоб уникнути невдачі. Їх мотивація йде з глибокого внутрішнього бажання поліпшити свою роботу.

Agile-управління спирається на внутрішню мотивацію. Цей підхід з’явився в некомерційних організаціях, де члени команди часто є волонтерами, об’єднаними чіткою метою.

Річарда Бренсона називають королем agile-управління. Він впровадив безліч новаторських стратегій для підвищення задоволеності та мотивації співробітників в групі Virgin. Проте, у нього є місце і для таких «гігієнічних» стимулів, як бонуси.

Подивимося, які інструменти використовує Бренсон, щоб мотивувати персонал.

На першому місці – співробітники

Дивно, але організація, яка пишається своїм винятковим обслуговуванням клієнтів, не вважає їх пріоритетом. Ця честь належить її співробітникам. Клієнти – другий пріоритет, а на третьому місці – акціонери.

Бренсон вважає: коли співробітники щасливі та до них добре ставляться, це відбивається на тому, як вони поводяться з клієнтами. Коли у споживачів хороший (або відмінний) користувацький досвід, це позитивно відбивається на всьому бренді.

З іншого боку, коли співробітники з якоїсь причини не задоволені, вони з меншою ймовірністю якісно обслужать клієнта. Це може привести до втрати не тільки цього замовника, а й будь-якого іншого, кому він розповість про свій досвід.

Добре відомо, що якщо клієнт або співробітник публікує негативні коментарі про компанію в соціальних мережах, вони можуть стати вірусними та завдати великої шкоди репутації. Це може привести до падіння продажів, що, очевидно, не подобається акціонерам.

Як говорить Бренсон, коли ви ставите своїх співробітників на перше місце, то «зрештою в акціонерів все добре, у клієнтів – ще краще, а ваші співробітники залишаються задоволені».

Бренсон робить так, щоб співробітники були щасливі

У статті «5 секретів мотивації від Virgin Group» розкривається, як він цього добивається – за допомогою мотиваційних і гігієнічних факторів, згаданих вище.

 • Гнучкість. Virgin дозволяє співробітникам працювати коли та де їм заманеться. Це розширює їх можливості та демонструє рівень довіри з боку компанії.
 • Щорічна відпустка. Щороку співробітники можуть брати необмежену кількість днів відпустки. Частково це результат гнучкого підходу до робочого часу і видатна перевага сама по собі. Так працівники можуть організувати час з урахуванням важливих або раптових подій в їх особистому житті, не боячись втратити роботу. Коли ця політика була прийнята, звіти Virgin відразу ж показали відповідне зростання продуктивності, креативності та мотивації серед співробітників.
 • Бонуси. Деяких співробітників мотивують стимули, і в деяких ситуаціях Virgin надає бонуси для високоефективних співробітників. Один зі способів підвищення мотивації та продуктивності – спільне використання фінансових виграшів з командою. Наприклад, коли Virgin Atlantic виграла позов про наклеп, поданий проти British Airways, вона розділила компенсацію з усіма співробітниками.
 • Навчання. Регулярні тренінги дозволяють співробітникам краще зрозуміти бренд Virgin і його бачення. Навчання також показує співробітникам, що компанія цінує їх кар’єрне зростання.
 • Автономія. Бренсон активно виступає за довіру до співробітників. Ключовий аспект agile-менеджменту і філософії Бренсона – дозволяти підлеглим приймати важливі рішення і дати їм необхідні для цього інструменти та ресурси.

Бренсон надихає своїх співробітників

Кармайн Галло в статті «Richard Branson: The One Skill Leaders Need to Learn» цитує промову, яку Бренсон сказав у 2011 році на 63-й щорічній конференції SHRM в Лас-Вегасі: «Думаю, що є одна область, в якій ми всі можемо погодитися з Бренсоном – він вважає, що компанії, які домагаються успіху в мотивації співробітників, наймають тих лідерів, які надихають їх команди».

У статті «Inspiring Leadership. Richard Branson breaks the rules again!» перераховано багато причин, з яких Бренсон – «еталон сучасного лідера». Одна з них – це його здатність надихати інших, особливо своїх співробітників.

Як підприємець, Бренсон довів, що він не боїться ризикувати та робити помилки. У нього є чітке бачення того, чого він хоче досягти, і він не проти порушити правила на цьому шляху. Його інтерес до інновацій і унікальні бізнес-стратегії явно надихають його співробітників теж бути інноваційними та йти на ризик.

Тепер ваша черга

Не кожен з нас – Річард Бренсон з бюджетом, як у Virgin, але це не означає, що ми не можемо переосмислити підхід до мотивації співробітників. Якщо ви дійсно хочете підвищити її рівень, почніть з простого – проведіть час з працівниками та з’ясуйте, що їх мотивує. Можна використовувати наведений вище список гігієнічних і мотивуючих факторів.

Наступний крок – показати команді, що ви прийняли ці побажання серйозно, і діяти відповідно до них, навіть якщо це означає зміну поточної стратегії та організації процесів. Досвід Бренсона доводить, що коли співробітники щасливі, щасливі всі.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu