Бізнес, Новини, Стартапи

Ваша нова кав’ярня – це не стартап: чому не варто називати цим словом все підряд

13 Серпня, 2020

Онлайн-підприємець, консультант, автор блогу lafounder.com Макс Лукоминський у своїй колонці для MC.today розповів, у чому різниця між стартапом та звичайним бізнесом. І чому не можна називати стартапом будь-який новий бізнес. Ми в UAspectr ділимося з вами найцікавішим. 

Нещодавно я зустрів знайомого, з яким не бачився вже кілька років. Після стандартних і частково штучних посмішок і розмов про те, як ми раді один одного бачити, я поцікавився, чим він зараз займається

Ваша нова кав'ярня - це не стартап: чому не варто називати цим словом все підряд - startups, news, businessВаша нова кав'ярня - це не стартап: чому не варто називати цим словом все підряд - startups, news, business

У відповідь почув впевнене і навіть трошки горде: «Запускаю свій стартап».

«Цікаво», – подумав я, і тут же поставив уточнювальне запитання: «Що саме запускаєш?»

«Кав’ярню», – відповів він.

На моєму обличчі розпливлася посмішка. Не знаю, від чого більше – чи то від подиву, чи то від здивування.

Я, звичайно ж, не став включати розумника і розповідати людині, чому немає у нього ніякого стартапу. Але пізніше подумав, що про це варто написати. Адже, судячи з усього, називати «стартапом» все підряд стало занадто модно, а стартаперів в Україні стало не менше, ніж магістрів економічних наук. Хоча толку і від одних, і інших, як виявилося, небагато. І, можливо, причина полягає якраз в тому, що всі ми не до кінця розуміємо, що таке стартап і чим він відрізняється від звичайного бізнесу.

У цьому пості коротко розповім про те, чому кав’ярня, барбершоп, піцерія, шиномонтаж, кіоск з шаурмою та інші подібні проєкти – це не стартапи. І якими якостями повинен володіти проєкт, щоб бути стартапом.

Головний міф: Будь-яка молода компанія – це стартап

Це не так.

Не кожен новий проєкт – це стартап. Та й в принципі, стартап – це не обов’язково щось абсолютно нове.

Компанія може залишатися стартапом протягом декількох років, генеруючи значний дохід і навіть маючи в штаті десятки співробітників.

Стартап – це тимчасовий стан і етап розвитку проєкту, метою якого є пошук прогнозованої та масштабованої бізнес-моделі.

Простими словами, стартап – це етап життєвого циклу компанії, в рамках якого ви намагаєтеся зрозуміти, як заробляти гроші.

Також ви намагаєтеся зрозуміти, хто ваша цільова аудиторія і в чому її потреба, знайти правильний продукт і спосіб його правильного позиціювання, зрозуміти, як, за якою ціною і де ви можете його продавати.

Це, по суті, етап пошуку і визначення ваших 4P маркетингу: product, price, place, promotion (продукт, ціна, місце, просування).

Якщо ви відкриваєте кав’ярню, ви вже знаєте, що ваша бізнес-модель полягає в продажу кави за ринковою ціною своїм відвідувачам в тому місці, де розташований ваш заклад.

Але якщо ви запускаєте медіапроєкт, вам може знадобитися 20-30 місяців, поки ви проведете сотні експериментів, щоб напевно зрозуміти, хто ваша аудиторія, в чому полягає ваше УТП (унікальна торгова пропозиція) та як ви збираєтеся заробляти гроші: рекламна модель, підписка, власні книги, консалтинг, партнерські PR проєкти або щось інше. А може, все відразу. І поки ви перебуваєте в пошуку цієї самої прогнозованої та масштабованої моделі, ви – стартап.

Крім цього, у стартапу є кілька відмінних характеристик, завдяки яким можна швидко визначити, чи є проєкт стартапом, або це просто бізнес.

Масштабованість і зростання

Стартапи створюються, щоб рости. Швидко і без кордонів. Це найголовніша і принципова відмінність стартапу.

Кав’ярню масштабувати неможливо. Можна тільки відкрити нову кав’ярню. Для цього доведеться знайти нове приміщення, заново найняти штат співробітників, закупити обладнання і зайнятися просуванням нової точки.

Якщо ваша кав’ярня обслуговує 500 осіб в день, то щоб почати обслуговувати 100 тис. осіб в день, вам буде потрібно 200 кав’ярень. На розвиток такої великої мережі підуть місяці або навіть роки.

Якщо ж додаток з вивчення іноземних мов захоче вийти на ринок Латинської Америки, йому буде потрібно всього лише перекласти додаток іспанською та португальською і запустити рекламу в нових країнах.

Для цього не потрібно чекати кілька місяців і значно збільшувати штат співробітників. Хоча в залежності від природи стартапів, іноді й у них бувають затримки, як у випадку з Uber або Spotify в Україні. Але найчастіше подібні випадки пов’язані зі стратегією, а не з якимись обмеженнями.

Очевидно, що саме наявність інноваційного технічного рішення дозволяє компаніям зростати швидко і не мати меж своєї присутності. Тому більшість стартапів є компаніями зі сфери IT.

Проте, не кожна технологічна компанія – це стартап.

Наприклад, компанія, яка створює мобільний додаток для жителів Харкова, який допомагає знайти цікаві події в цьому місті, – це технологічна компанія, але це не стартап через дуже вузьку нішу і неможливість масштабуватися. Однак ця компанія може потрапити в категорію стартапів, якщо розширить роботу свого сервісу за межі Харкова та України в цілому.

Конкуренція

Ваша кав’ярня конкурує з іншими кав’ярнями, які розташовані на тій же вулиці або, максимум, у вашому місті. Але вам зовсім не потрібно переживати про кав’ярні в Лондоні або в Парижі. Вони вам не конкуренти.

А для стартапу не існує кордонів. Він створений, щоб конкурувати з іншими компаніями по всій країні або навіть по всьому світу.

Невизначеність

«Запускати стартап – це боляче і незрозуміло. Це як дивитися в безодню і жувати скло», – Ілон Маск.

Запускати стартап – це не модно. Це, в першу чергу, дуже складно.

Виходячи з перших двох пунктів, стає зрозуміло, що стартапи мають величезний потенціал стати глобальним бізнесом, але також в їх природі закладений високий ступінь невизначеності.

Ви запускаєте проєкт з набором гіпотез, а потім довго експериментуєте в надії валідувати свою ідею і зрозуміти, за якою ціною і моделі ваша цільова аудиторія захоче купувати ваш продукт.

Ви намагаєтеся виділитися серед сотень схожих стартапів, які щодня запускаються в інших куточках планети, і намагаєтеся швидко адаптуватися до нових викликів непередбачуваного ринку.

І, нарешті, ви щосили намагаєтеся швидше досягти головної мети будь-якого стартапу – перестати бути стартапом і стати бізнесом зі зрозумілою і масштабованою бізнес-моделлю.

Попри наявність ризиків, які притаманні будь-якому бізнес-проєкту, рівень невизначеності для такого проєкту, як кав’ярня, значно нижче, ніж, наприклад, для онлайн-сервісу бронювання авіаквитків.

Головна мета підприємця – створювати цінність для аудиторії та примножувати свій капітал. І для цього вам зовсім не обов’язково запускати стартап.

Можна просто робити бізнес. З першого дня роботи.

А нова кав’ярня, барбершоп або піцерія – це якраз і є новий бізнес, але не стартап.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu