Гаджети, Життя, Новини, Технології

«Слідство вели», але про Кремнієву долину: чого вчить документалка Netflix про лякаючі сторони соцмереж

23 Вересня, 2020

У 2020 році вже мало кого здивуєш тим, що великі корпорації, на кшталт Facebook або Google, стежать за кожним нашим кліком. Інтернет – дуже зручний, але і досить суперечливий винахід людини. Соціальні мережі неетично підлаштовують рекламу, щоб змінювати нашу поведінку або навіть впливати на хід передвиборчих кампаній. «Якщо ви не платите за продукт, ви не споживач – ви і є цей продукт». Уже злякалися? Якщо ні, то документальний фільм The Social Dilemma вам в цьому допоможе. Переказуємо його основні ідеї.

Уявіть, що в одному фільмі зібралися десятки колишніх співробітників великих компаній – Google, Facebook, Twitter, Instagram і Pinterest. Всі вони прямо або побічно вплинули на те, як ми взаємодіємо з соцмережами – на наше обсесивне бажання перевірити повідомлення, на те, як ми постійно сидимо в пошті та на інші дрібниці, які багато людей навіть не помічають. На щастя, герої фільму пішли з цих корпорацій і тепер готові максимально щиро розповісти нам про все, що стоїть за алгоритмами та високими технологіями. Звичайно, їм дуже шкода, що все так вийшло. Вони не хотіли. Чесне слово.

Наша увага – це продукт?

Ми піддаємося впливу реклами й самі цього не помічаємо. Ви можете десятки разів переконувати себе та своїх друзів в тому, що вам не страшні виверти маркетингу, але все не так просто. Відомості та нескінченний скролінг (механізм, через який наступна «сторінка» соціальної мережі автоматично завантажується, як тільки користувач до кінця прокрутив попередній блок) змушують нас проводити години за телефоном. На тлі всього цього ми бачимо приховану (і не дуже) рекламу всюди, де вона взагалі може з’явитися.

На додаток до цього, соціальні мережі стають причиною неадекватних стандартів і призводять людей до ментальних захворювань. В The Social Dilemma є художня частина, де ви зможете поспостерігати за життям американської сім’ї. Одна з героїнь – дівчинка-підліток, у якої починаються проблеми зі сприйняттям своєї зовнішності на тлі активного використання снепчата і фільтрів для фото.

Вся постановча частина під драматичну музику показує, наскільки людина стала рабом інтернету. Однак є невелике питання – хіба все це дійсно почалося зовсім недавно? Чи справді в усьому можна просто звинувачувати алгоритм, який «вийшов з-під контролю»? Невже за всім, що зараз відбувається, не стоять конкретні люди – будь то політичні партії, інфлюенсери або знаменитості? Дуже зручно називати їх побічним симптомом алгоритму – саме це і дозволяє The Social Dilemma залишатися на безпечній поверхні проблеми.

«Просто видаліть фейсбук!»

Основна мораль творців The Social Dilemma нагадує формат шкільного класу з сексуальної освіти в фільмі «Погані дівчиська», де викладач фізкультури попереджає учнів: «Не займайтеся сексом! Інакше ви завагітнієте і помрете». Точно так само творці та експерти фільму намагаються донести, що, видаливши фейсбук і інші соціальні мережі або скоротивши час, який ми витрачаємо на телефон, ми зможемо жити трохи вільніше. Це абсурдне спрощення, яке ніяк не вирішує те, що продовжує відбуватися навколо.

Досить просто взяти Big Tech компанії (Google, Amazon, Facebook, Apple і Microsoft), згадати всі їх останні великі скандали, зробити так, щоб їхні колишні співробітники переказали все це і включити на тлі страхітливий саундтрек. Виходить шоу «Слідство вели», але про Кремнієву долину. Однак незрозуміло, що робити звичайній людині, яка ввімкнула The Social Dilemma на Netflix (що вже іронічно) і хоче щось змінити.

Фільм використовує рівно ті ж маніпуляції, що і великий і жахливий «алгоритм» – досить просто пройтися по короткому чек-листу: пограти на страху («За вами стежать, кожен ваш візит на сайт зберігається! Ви – бездушний продукт для корпорацій») і зафіксувати все це нашими емоційними слабкостями («все це в телефонах ваших дітей! вони ж такі юні, беззахисні, але ж вони – наше майбутнє! Не давайте їм телефон до 16 років»). Кращим поворотом сюжету The Social Dilemma міг би стати момент, коли режисер або один з експертів з’являється в кадрі й, дивлячись прямо в камеру, каже: «Ви зараз не помітили, але ми використовуємо рівно те ж саме, що відбувається і в соціальних мережах, коли ми думскролимо і нічого навколо не помічаємо». Однак усвідомленості не сталося.

Чи можна щось зробити?

Якщо ви давно хотіли позбутися телефону і видалити фейсбук, ви зробили б це і без перегляду The Social Dilemma. Важливо розуміти, що будь-яку соцмережу можна використовувати усвідомлено і заради благих цілей. Багато людей в період карантину отримували підтримку від своїх підписників у твіттері, зідзвонювалися з друзями та родичами і продовжували соціалізуватися, попри фізичну дистанцію – і це лише невелика частина переваг.

Так, ви можете відключити повідомлення, якщо вони вас відволікають, або ж видалити акаунти в соцмережах, якщо вони не приносять вам радості або задоволення. Оцініть свої поточні відносини з соціальними мережами і, якщо вони вас не влаштовують, то почніть поступово вносити корективи в те, скільки часу ви на них витрачаєте, які дані залишаєте за собою. Деякі з цих рішень згадуються в фільмі (це плюс), але це не відповідь на основну проблему (це величезний мінус), яку творці проговорили на самому початку. Саме тому виникає питання – навіщо взагалі було дивитися фільм, де тебе залякують фактами, про які ти вже давно знав?

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu