Бізнес, Новини, Транспорт

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника

28 Вересня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Американський стартап хотів конкурувати з Tesla, запропонувавши «революційний» водневий транспорт. Але акціонер запідозрив гендиректора Тревора Мілтона у брехні: у Nikola не виявилося ніяких технологій.

Технології Nikola: вантажівки на водні та «революційний» акумулятор

Тревор Мілтон заснував Nikola у 2014 році, і пару років компанія працювала в «стелс-режимі».

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, businessПеретворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, business

У 2016 році стартап анонсував виробництво електровантажівок на акумуляторах. Через пів року Nikola заявила, що займеться виробництвом вантажівок з «екологічно чистим» двигуном на паливних елементах, а не акумуляторах, як у Tesla Semi.

На думку Nikola, водень краще підходить для вантажних фур, оскільки замінює дешевим паливом важку батарею. Вона знижує рентабельність і вантажність вантажівок.

Мілтон стверджував, що Nikola знизила вартість виробництва кілограма водню з $14-16 до $2,5 в порівнянні з аналогами. Компанія розробила технологію на сонячній енергії: вода розщеплюється на кисень і водень, той надходить в паливний елемент, який генерує струм для електродвигуна.

Недорогий водень покликаний заощадити витрати транспортних підприємств – зазвичай вони витрачають багато грошей не на вантажівки, а на паливо. До того ж на заправку воднем йшло б менше часу, ніж на зарядку, і дальність ходу могла збільшитися.

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, business

На цьому припущенні будувалася бізнес-модель Nikola – продавати вантажівки з водневим двигуном дорожче, але знизити витрати на паливо і техобслуговування.

Компанія планувала побудувати свій завод в Аризоні та мережу заправних станцій по аналогії з Tesla Supercharger. До 2020 року планували відкрити 50 водневих станцій, у 2019 прогноз збільшили до 700.

Тоді ж Nikola анонсувала «революційний» акумулятор для тягачів. Завдяки йому вантажівки Nikola зможуть проїхати близько 1600 км на одному заряді з повним навантаженням, стверджувала компанія. Можливий пробіг Tesla Semi – близько 800 км.

Одночасно маса машини зменшилася на 2,3 тонни.

Прототип вантажівки Nikola One представили в травні 2016 року. Тоді ж Мілтон розкрив дані за попереднім замовленням: 7000 на $2,3 млрд.

Через рік Nikola анонсувала запуск підрозділу Nikola Energy для зберігання сонячної енергії (за аналогією з Tesla Energy) і підрозділи з виробництва гідроциклів Nikola Powersports, купивши стартап Free Form Factory.

У 2019 було кілька анонсів: водневий баггі, гідроцикл, тягачі Nikola Two і Nikola Tre, створені спільно з CNH Industrial.

Фірма відмовилася від повністю водневого прототипу Nikola One. Two і Tre живлять і водневі паливні елементи, і акумулятори. Компанія задумала випустити 12 тисяч вантажівок до 2024 року.

Ще Nikola встигла повоювати з Tesla. У травні 2018 року вона подала в суд на компанію Маска, звинувативши її в порушенні патентів на дизайн кабіни. Сума позову – $2 млрд. У вересні 2020 року судовий розгляд триває.

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, business

Nikola вийшла на біржу: з великими партнерами та без випущених продуктів

Nikola отримала $250 млн і створила спільне підприємство з CNH Industrial (Iveco і FPT Industrial) – для розробки силових установок та інтеграції технологій вантажівки Iveco S-Way в Nikola Tre.

Також Nikola залучила $230 млн від Bosch і Hanwha:

 • Bosch допомагає в розробці паливних елементів і акумуляторів.
 • Hanwha поставляє сонячні модулі для вироблення водню.

Серед партнерів Nikola – пивоварна компанія Anheuser-Busch із замовленням на 800 вантажівок на суму близько $370 млн.

4 червня 2020 року Nikola провела IPO, завершивши зворотне злиття з VectolQ (займається обміном акцій, купівлею активів). Компанія заявляла, що потенційний обсяг попередніх замовлень збільшився до $10 млрд і вихід на прибуток очікується до 2021 року.

В ході операції Nikola оцінили в $3,3 млрд, ринкова капіталізація об’єднаної компанії склала близько $13 млрд.

9 червня 2020 року вартість акцій Nikola різко зросла після того, як Мілтон анонсував прийом замовлень на Badger і пообіцяв представити «реально працюючий пікап, а не фейк для шоу» у 2020 році. Стартап наздогнав за капіталізацією Ford і FCA. На момент закриття торгів капіталізація Ford склала $28,794 млрд євро проти $28,775 млрд Nikola.

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, business

Що пішло не так

У серпні Nikola відзвітувала про дохід в $36 тисяч за другий квартал 2020 року. Ці гроші стартап отримав, продавши сонячні батареї засновнику Мілтону. Збитки Nikola за цей час склали $86,64 млн. На тлі звітності акції компаній подешевшали на 18%.

8 вересня 2020 року з Nikola уклала партнерство General Motors: автовиробник буде поставляти електробатареї та паливні елементи для вантажівок Nikola і займеться виробництвом пікапа Nikola Badger – в обмін GM отримала акції на $2 млрд і місце в раді директорів Nikola.

Перетворив обман в публічну компанію за $20 млрд: у чому звинувачують виробника електровантажівок Nikola і його засновника - transport, news, business

10 вересня Hinderburg Research, один з акціонерів Nikola Motor, звинуватила стартап в шахрайстві та опублікувала викриваючий звіт.

Акціонер розповіла про нібито зібрані записи розмов, фотографії, листування, які доводять: Мілтон брехав про технології та активи компанії.

Наприклад, Hinderburg Research стверджує:

 • Твердження Мілтона, що стартапу вдалося знизити вартість виробництва водню на 81% виявилися помилковими, під тиском ЗМІ глава Nikola зізнався, що стартап поки не виробляв водень.
 • Рекламний ролик 2018 року з рухомим Nikola One насправді обман – машину відбуксирували на пагорб, щоб вона на холостому ходу з’їхала на дорогу. Тому вона і їхала безшумно.
 • Заяви про власну газову свердловину Nikola не перевірити – в документах вона не згадується, інформація про неї видалена з сайту.
 • «Революційні» акумулятори Nikola не виробляла, а хотіла купити технологію в іншої компанії, але у тієї її не було. Знаючи це, Мілтон продовжував заявляти про роботу над унікальною батареєю, на ділі ж акумулятори поставляє GM.
 • Не існує і сонячних панелей на даху штаб-квартири, що виробляють енергію за власною технологією Nikola, – їх немає на аерофотографіях і в повідомленнях ЗМІ.
 • Bosch, виробник вантажівок Nikola Tre, заявила, що не випустила жодної вантажівки – хоча Мілтон в подкасті в липні 2020 року говорив про «п’ять одиниць, які прямо сьогодні зійдуть з конвеєра в Німеччині».
 • Nikola самостійно не виробляє жоден ключовий компонент вантажівок – вона їх закуповує або ліцензує в інших компаній.
 • Партнери Nikola поступово виходять з компанії: Worthington, Bosch і ValueAct продали всі свої акції Nikola влітку 2020 роки після IPO. Ці акції купили фізособи-інвестори з платформи Robinhood.
 • Сам Мілтон  перевів у готівку $70 млн після IPO і зменшив період, протягом якого не міг продавати свої акції після виходу на біржу, – з 1 року до 180 днів.

Звинувачення стали предметом розслідувань Комісії з цінних паперів і бірж США. Мілтон же назвав їх брехнею і звинуватив Hindenburg Research в спекуляції акціями – оскільки у неї відкрита коротка позиція на біржі. Після виходу публікації ціна акцій Nikola Motor впала на 13%.

Через кілька днів Nikola підтвердила, що вантажівка Nikola One в проморолику 2018 роки не могла їхати самостійно. Проте у неї були справжні та робочі коробка передач, акумулятори, гідропідсилювач керма.

Однак ключові технології – робочий водневий паливний елемент і привід – Nikola не згадала. Більш того, стартап пояснив: в ролику не затверджується, що машина їде самостійно. В описі до відео сказано, що вантажівка знаходиться «в русі», а не «їде самостійно» або «їде за допомогою двигуна».

Прототип Nikola One стартап вирішив не допрацьовувати – він допоміг залучити Bosch і Iveco як партнерів і переключитися на роботу над Nikola Two.

21 вересня Тревор Мілтон покинув раду директорів Nikola Motor. На тлі новини акції компанії впали на 22,2% і продовжують падіння. З червня їх вартість знизилася більш ніж в три рази – з $79 до $25. Капіталізація Nikola до 23 вересня складає $9,6 млрд.

Що чекає Nikola

До вересня 2020 роки компанія не випустила жодного автомобіля. Тепер стан Nikola пов’язаний з успіхом Nikola Two, Badger і інших проєктів, за які відповідають партнери.

Якщо компанія стримає обіцянки та випустить пікап і вантажівки, галас навколо Nikola One і скандал зі звинуваченнями поступово вгамуються, вважає Ars Technica.

Формат угоди з GM має на увазі, що Nikola зможе як мінімум випустити Badger, оскільки в пікапі використовуються вже робочі акумулятори GM Ultium, а не «революційна», але так і не представлена ​​батарея Nikola.

GM візьме на себе виробництво машин, сертифікацію, перевірку, а також стане ексклюзивним постачальником водневих паливних елементів важких вантажівок Nikola. Фактично, завданнями Nikola залишаються тільки розвиток свого бренду і його просування.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu