Бізнес, Історії, Новини, Транспорт

Tesla: головні події в історії компанії

07 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Історію Tesla важко назвати безхмарною: за роки існування у компанії було багато злетів і падінь. Але не можна не відзначити, що до 2020 про покупку електромобіля почали замислюватися навіть ті, хто ніколи не сприймав цей вид транспорту серйозно. Ось як компанії вдалося цього добитися.

Липень 2003 року: група інженерів з Кремнієвої долини заснувала Tesla Motors

CEO Tesla Ілон Маск керував компанією більшу частину її існування, але він не завжди був біля керма.

Tesla: головні події в історії компанії - transport, news, story, businessTesla: головні події в історії компанії - transport, news, story, business

Tesla, названа на честь відомого фізика Ніколи Тесла, була заснована у 2003 році двома інженерами, Мартіном Еберхардом і Марком Трепенінгом. У число співзасновників також увійшли Джеффрі Браян Штробель, Іен Райт та Ілон Маск.

У 2004 році Маск, на той момент голова правління Tesla, очолив інвестиційний раунд А. Еберхард обіймав посаду CEO до серпня 2007 року, 28 листопада того ж року його місце зайняв ізраїльський інженер і бізнесмен Зеєв Дрорі.

2 серпня 2006: Ілон Маск опублікував майстер-план Tesla

У 2006 році Маск опублікував у своєму блозі пост під назвою «Секретний майстер-план Tesla Motors (тільки між нами)». У ньому він дав зрозуміти, що бачить місію компанії в прискоренні переходу до економіки, заснованої на сонячній енергетиці.

«Перший продукт Tesla Motors – це потужний електроспорткар Tesla Roadster, – сказав Маск. – Не всі знають, що в майбутньому ми плануємо створювати моделі різних типів, включаючи недорогі сімейні автомобілі. Це пов’язано з тим, що головна мета Tesla Motors (і основна причина, з якої я фінансую компанію) – прискорити перехід від видобутку вуглеводневої сировини до економіки, заснованої на сонячній енергетиці. Я вважаю цю технологію основним, хоча і не єдиним, екологічним рішенням».

Tesla: головні події в історії компанії - transport, news, story, business

28 листопада 2007 року: Дрорі призначений CEO

В кінці листопада представники Tesla оголосили, що компанію очолить Зеєв Дрорі – ізраїльський інженер з великим досвідом у сфері технологій. Йому доручили випустити на ринок перший автомобіль компанії на початку 2008 року.

1 лютого 2008 року: Tesla передала ключі від першого серійного Roadster

Дрорі вдалося запустити виробництво Roadster в обумовлені терміни. Щоб відсвяткувати цю подію, Маск застрибнув в автомобіль і проїхівся по шосе 101 і Університетській авеню в Пало-Альто в оточенні чотирьох інших прототипів даної моделі, якими керували інженери Tesla.

17 березня 2008 року: компанія запустила серійне виробництво Roadster

До середини березня компанія досягла своєї мети: вона налагодила серійне виробництво Roadster. Дрорі назвав цю подію «віхою для компанії та початком нової ери електромобілів».

За даними SEC, до січня 2012 року вартість Roadster становила $109 тисяч і Tesla продала в цілому 2450 електромобілів цієї моделі.

15 жовтня 2008 року: запуск Model S відкладений, Ілон Маск став CEO компанії

До жовтня 2008 року Tesla зіткнулася з проблемами, викликаними фінансовою кризою.

«Світова фінансова система пережила сильне потрясіння з часів Великої депресії, і його економічні наслідки тільки починають проявлятися. У найближчі тижні багато бізнесів по всьому світу натраплять на труднощі, і Кремнієва долина – не виняток», – прокоментував ситуацію Маск.

Він оголосив, що сам очолить компанію, і що звільнень уникнути не вдасться. Дата запуску Model S була перенесена на середину 2011 року – раніше планувалося почати виробництво вже у 2010 році.

3 листопада 2008 року: Tesla залучила $40 млн, щоб уникнути банкрутства

До листопада 2008 року фінансове становище компанії істотно погіршилося, і Tesla опинилася на межі банкрутства. Щоб впоратися з цією ситуацією і прискорити виробництво Roadster, рада директорів схвалила отримання $40 млн у вигляді конвертованих боргових зобов’язань.

Рішення про угоду було прийнято в листопаді, але документи залишалися не підписаними аж до грудня 2009 року, що поставило Tesla в небезпечну ситуацію.

«Ми ледь уціліли … Інвестиційний раунд пройшов в переддень Різдва 2008 року – це був останній день і остання година, коли це було можливо», – розповів Маск, відповідаючи на питання в Сорбонні в грудні 2015 року.

26 березня 2009 року: Tesla представила прототип Model S

Tesla представила свій перший електричний седан Model S в березні 2009 року в штаб-квартирі SpaceX в Хоторні. Model S першого покоління могла проїжджати без підзарядки понад 300 миль (482 км) і розвивала швидкість від 0 до 60 миль (96 км) на годину за 5,5 секунд. До 12 травня 2009 року покупці забронювали тисячу примірників Model S.

19 травня 2009 року: Daimler купив 10% акцій Tesla за $50 млн

Раунд в $40 млн допоміг компанії пережити важкі часи, але для подальшого поліпшення акумуляторів потрібно ще більше ресурсів.

Tesla і Daimler близько року спільно працювали над електромобілем Smartcar. До травня Daimler вирішив зробити довгострокове вкладення і придбав 10% Tesla. Компанії домовилися про спільну розробку акумуляторних і електроприводних систем.

«Ми розраховуємо на стратегічне співробітництво в ряді областей, включаючи використання досвіду Daimler в області проєктування, виробництва та організації ланцюжка поставок. Це прискорить виведення Tesla Model S на ринок і дозволить створити транспортний засіб, прекрасний у всьому», – прокоментував угоду Маск.

У червні 2009 року Tesla також отримала від Міністерства енергетики позику в $465 млн, яка був повністю погашена до травня 2013 року.

29 червня 2010 року: Tesla випустила 13,3 млн акцій по $17 за штуку і стала публічною компанією

В результаті компанії вдалося залучити $226,1 млн.

2 жовтня 2011 року: Ілон Маск представив бета-версію Model S

Tesla представила прототип Model S на заводі у Фрімонті – захід відвідали близько 3 тисяч осіб, що забронювали автомобілі компанії.

Маск розповів, що нова модель з розгоном від 0 до 60 миль (96 км) на годину за 4,5 секунди буде долати до 320 миль (515 км) без підзарядки.

«Нафтові компанії заявляють, що електромобілі не працюють. Правда в тому, що це вони не хочуть, щоб ця технологія працювала. Реальність виглядає інакше. Хтось може назвати цей автомобіль єдинорогом. Що ж, значить, сьогодні у вас була можливість покататися на єдинорозі», – заявив Маск на презентації.

9 лютого 2012: вихід прототипу Model X

Лише через декілька місяців після появи Model S Маск представив прототип Model X – перший кросовер компанії з незвичайними дверима Falcon Wing.

Tesla: головні події в історії компанії - transport, news, story, business

Публіка прийняла новинку прихильно: до 14 лютого 2012 року обсяг попередніх продажів цієї моделі перевищив $40 млн. У ніч старту бронювань, 9 лютого, трафік на teslamotors.com збільшився на 2800%. Спочатку планувалося запустити виробництво Model X до 2014 року, але фактично це сталося тільки в кінці 2015 року.

22 червня 2012 року: Tesla почала поставляти Model S

Tesla збиралася почати поставки Model S у 2011 році, проте компанії не вдавалося це зробити аж до середини 2012 року. Перші Model S були передані покупцям в червні на заводі Tesla під Фрімонті.

12 червня 2014 року: Tesla відкрила доступ до своїх патентів

У 2014 Маск продемонстрував свою відданість ідеї електромобілів, відкривши доступ до патентів компанії. Він заявив, що Tesla не стане подавати судові позови проти інших компаній, які захочуть використовувати представлені матеріали для створення електромобілів.

«Tesla Motors була створена для того, щоб прискорити впровадження екологічного транспорту. Якщо ми продовжимо розвивати технологію, але завадимо нашим послідовникам повторити цей успіх, захищаючи свої розробки, то ми будемо діяти всупереч цій меті», – написав Маск у своєму блозі.

4 вересня 2014 року: компанія вирішила побудувати величезний завод Gigafactory в Неваді

У лютому 2014 року Tesla оголосила про плани побудувати гігантський завод з виробництва акумуляторів під назвою Gigafactory. Незабаром компанія придбала тисячу акрів (404 га) уздовж проспекту Електрик в Сторі, штат Невада, а потім ще 1864 акри (754 га) по сусідству.

На сайті Tesla йдеться, що завод повинен здешевити виробництво акумуляторів, забезпечивши економію «шляхом масштабу та інноваційності виробництва, скорочення відходів і розміщення більшості процесів під одним дахом».

За оцінками компанії, після виходу заводу на повні виробничі потужності у 2020 році, ціна на акумулятори знизиться приблизно на 30%. Це дозволить компанії продавати Model 3 за $35 тисяч.

9 жовтня 2014 року: Ілон Маск представив систему напівавтономного водіння Tesla Autopilot

У жовтні Маск представив новий варіант Model S з двома двигунами та оголосив, що всі автомобілі Tesla, випущені в жовтні 2014 року, будуть оснащені функцією Autopilot.

Система складалася з чотирьох частин: радара, камери з функцією розпізнавання зображень і датчиків гідролокатора, що забезпечують 360-градусний огляд навколо автомобіля. Першими функціями стали автоматичний круїз-контроль, допомога в підтримці смуги руху та активне екстрене гальмування.

30 квітня 2015 року: Tesla представила акумулятор PowerWall для дому та Powerpack для комерційного використання

Маск вирішив поширити розробки компанії в області виробництва акумуляторів для електромобілів на житлові приміщення і підприємства. План щодо зміни структури електромереж заснований на створенні мільйонів невеликих електростанцій за допомогою сонячних панелей на дахах і акумуляторів в гаражах.

Серйозний крок у цьому відношенні був зроблений у 2015 році, коли Tesla представила Powerpack і Powerwall на презентації в Хоторні. Маск сказав, що батареї є «елементом, якого не вистачає» бізнес-моделі Tesla, і заявив, що 160 млн пристроїв Powerpack досить, щоб забезпечити електрикою США.

Компанія випустила спеціальну заяву, в якій підкреслювалося, що «Tesla – це не просто виробник автомобілів, а компанія, що займається енергетичними інноваціями».

29 вересня 2015 року: початок поставок Model X

Спочатку Tesla планувала випустити позашляховик Model X в кінці 2013 або початку 2014 року, але поставки довелося відкласти майже на два роки. Такі складні функції, як двері Falcon Wing і система очищення повітря з режимом захисту від біологічної зброї, істотно сповільнили масове виробництво автомобіля.

Звітуючи про прибуток компанії за другий квартал 2016 року, Маск розповів, наскільки важкою була ситуація. «Ми опинилися в цьому виробничому пеклі та вийшли звідти тільки в червні», – заявив він.

14 жовтня 2015 року: Tesla запустила функцію автопілота

У жовтні Tesla випустила оновлення програмного забезпечення 7.0, яке активувало функцію автопілота в машинах, оснащених відповідним обладнанням. Спочатку її можна було вмикати лише в певних умовах, але вже в січні 2016 року вийшло оновлення 7.1, яке істотно розширило функціонал системи: наприклад, з’явилася можливість автоматичного паркування.

Tesla: головні події в історії компанії - transport, news, story, business

31 березня 2016 року: Маск представив прототип першого автомобіля Tesla для масового ринку – Model 3

Довгоочікувана Model 3 була представлена ​​в першому кварталі 2016 року. Автомобіль за $35 тисяч планувалося випустити до кінця 2017 року. Маск оголосив, що Model 3 зможе проїжджати до 215 миль (346 км) без підзарядки та буде розганятися до 60 (96 км) миль на годину менш ніж за шість секунд.

7 травня 2016 року: перша смертельна аварія з автопілотом

Аварія сталася в травні, але інформація про неї була опублікована тільки через місяць. 30 червня урядові регулятори повідомили про те, що вони вивчають зв’язок аварії з функцією автопілота Tesla. Компанія виступила зі спеціальною заявою, Ілон Маск висловив співчуття, назвавши інцидент трагічною втратою.

За даними Tesla, модель S з’їжджала з шосе з двостороннім рухом, коли тягач з причепом почав перетинати дорогу перпендикулярно транспортному засобу: «Ні автопілот, ні водій не помітили білу бічну сторону тягача на тлі яскраво освітленого неба, тому система гальмування була активована. Поєднання вкрай рідкісних факторів призвело до того, що автомобіль влетів під трейлер».

21 червня 2016 року: Tesla оголосила про плани купити Solar City за $2,6 млрд

Компанія запропонувала $2,6 млрд за SolarCity, компанію по установці сонячних батарей, якою керував двоюрідний брат Маска.

Угода була визнана суперечливою з самого початку, в першу чергу тому, що у SolarCity було близько $3 млрд боргів, і її покупка розглядалася як фінансова допомога. До того ж Маск був головою правління компанії.

20 липня 2016 року: Маск опублікував другу частину майстер-плану Tesla

У ній були названі чотири основні цілі компанії.

  • Розробити дах з сонячними батареями, які легко інтегруються з акумулятором Tesla.
  • Випустити більше доступних автомобілів у всіх основних сегментах.
  • Розвинути технологію автопілота до такої міри, щоб вона стала «в десять разів безпечнішою» ніж звичайне водіння.
  • Запустити програму каршерінгу, яка дозволить власникам Tesla здавати в оренду автомобілі з автопілотом і заробляти на цьому гроші.

Читачів особливо зацікавив план створення каршерінгу. Маск заявив, що власники Tesla зможуть здавати автомобілі в оренду, керуючи процесом в мобільному додатку.

«Ви зможете заробляти гроші в ті моменти, коли не користуєтеся електромобілем: наприклад, якщо перебуваєте на роботі або у відпустці. Дохід може перевищувати розмір щомісячних виплат по кредитах або оренді, – написав Маск в блозі компанії. – Це дозволить знизити справжню вартість володіння до такої міри, що автомобілі Tesla стануть доступні кожному».

8 листопада 2016 року: покупка Grohmann Engineering

У 2016 році Маск дав зрозуміти, що пов’язує майбутнє Tesla з автоматизацією: «Цього року я зрозумів, наскільки важливо створити машину, яка буде виробляти інші машини, – сказав він в інтерв’ю з Семом Альтманом з Y Combinator. – Правда, створити таку систему куди складніше, ніж автомобіль».

Логічним наслідком цього стало повідомлення про те, що Tesla придбала компанію Grohmann Engineering, яка розробляє системи для автоматизації виробництва.

21 листопада 2016 року: Tesla зайнялася сонячною енергетикою

Після декількох місяців критики Tesla вдалося купити SolarCity. Обидві компанії провели спеціальні збори акціонерів з приводу майбутньої угоди. Tesla повідомила, що понад 85% акціонерів підтримали ідею злиття, при цьому і Маск, і Рів від голосування утрималися. Сума угоди склала близько $2 млрд. Tesla також взяла на себе зобов’язання погасити борг SolarCity в $3 млрд.

19 січня 2017 року: федеральний уряд не виявив дефектів в автопілоті Tesla

Після шести місяців розслідування фахівці компанії змогли зітхнути з полегшенням: у січні 2017 федеральні регулятори припинили розслідування смертельної аварії з автопілотом і заявили, що не виявили в системі ніяких дефектів.

1 лютого 2017 року: Tesla офіційно змінила назву

У лютому 2016 року Маск повідомив у твіттері про покупку нового домену, а в липні компанія скоротила адресу сайту з teslamotors.com до tesla.com. Tesla офіційно заявила в SEC про перейменування в Tesla Inc, що ознаменувало початок її діяльності як енергетичної компанії.

29 липня 2017 року: Маск повідомив про запуск виробництва Model 3

Під час пресконференції, яка відбулася перед запуском виробництва Model 3, Маск заявив, що компанію чекає «як мінімум шість місяців виробничого пекла». Втім, він додав, що в цілому складнощів буде менше, ніж при випуску трьох попередніх автомобілів. Компанія розраховувала зібрати 500 тисяч Model 3 у 2018 році.

6 жовтня 2017 року: повідомлення про ручне складання частини деталей Tesla Model 3

6 жовтня 2017 року вийшов звіт Wall Street Journal, в якому затримка випуску Model 3 пояснювалася наявністю труднощів у виробництві. Посилаючись на анонімні джерела, газета повідомила, що виробництво Model 3 почалося ще в липні, але до осені складальна лінія як і раніше не була повністю готова, а великі деталі машини збиралися вручну.

За даними The Verge, компанія планувала провести близько 1600 автомобілів до жовтня. В результаті було випущено лише 260 Model 3, 220 з яких доставили покупцям.

16 листопада 2017 року: концепція вантажівки Tesla Semi та оновлений Tesla Roadster

Tesla представила концепцію вантажівки Semi на презентації в Хоторні. Незвичайною деталлю стало сидіння, встановлене в центрі кабіни. Було заявлено, що вантажівка зможе проїжджати до 500 миль (800 км) на одному заряді батареї або 400 (643 км) після півгодинної підзарядки. Маск навіть повідомив, що вантажівку оснастять функцією автопілота.

У той же день була представлена ​​оновлена ​​концепція Tesla Roadster з розгоном від 0 до 60 (96 км) миль на годину всього за 1,9 секунди. Передбачувана ціна нової версії спорткара становила від $200 до $250 тисяч в залежності від комплектації.

6 лютого 2018 року: запуск Falcon з Tesla Roadster на борту

SpaceX успішно запустила в космос ракету Falcon з червоним Tesla Roadster на борту. Космічний корабель попрямував на орбіту Марса.

23 березня 2018 року: аварія з Tesla Model X на автопілоті

Машина врізалася в шлагбаум в Маунтін-В’ю, водій загинув. Фахівці Tesla прийшли до висновку, що автопілот був включений до зіткнення. Система дала водієві «кілька візуальних і одне звукове попередження», але «за шість секунд до зіткнення» він так і не взявся за кермо.

У лютому 2020 року NTSB (Національна рада з безпеки на транспорті) завершила розслідування інциденту і заявила, що причинами аварії могли стати як автопілот Tesla, так і неуважність водія.

7 серпня 2018 року: Маск опублікував спірний твіт

Він заявив, що «розглядає можливість зробити Tesla приватною компанією, викупивши акції по $420 за штуку» і вже забезпечив відповідне фінансування. В результаті SEC прислала в Tesla повістки до суду. Через два тижні Маск повідомив, що Tesla залишиться публічною компанією.

27 вересня 2018 року: SEC подала на Маска в суд

Комісія звинуватила Маска в публікації «свідомо неправдивих заяв, що вводять в оману» про плани зробити Tesla приватною компанією і спробувала змістити його з посади CEO. В результаті сторони прийшли до угоди: Маск покинув пост голови ради директорів Tesla на три роки та заплатив $20 млн. Tesla оштрафували на ту ж суму, хоча компанія і не отримувала офіційних звинувачень в шахрайстві.

6 січня 2019 року: відкриття заводу Tesla в Шанхаї

Tesla стала першим західним автовиробником, що володіє спільним підприємством в Китаї. Завод, розташований в Шанхаї, дозволить Tesla «локалізувати виробництво

Model 3 та інших моделей, які в майбутньому будуть продаватися в Китаї. Планується виробляти близько 3 тисяч автомобілів Model 3 в тиждень на початковому етапі та наростити обсяг виробництва до 500 тисяч автомобілів на рік при повному завантаженні».

14 березня 2019 року: анонс Tesla Y

Tesla представила новий компактний позашляховик і заявила, що він вийде у 2020 році. Відстань, яку долає на одному заряді батареї, склало 300 миль (482 км). Автомобіль вміщує сім осіб і коштує від $47 тисяч. Версія позашляховика, що долає коротшу відстань (230 миль/370 км), обійдеться в $39 тисяч, але буде доступна тільки у 2021 році.

21 листопада 2019: вихід Tesla Cybertruck

Маск представив Cybertruck – першу пасажирську вантажівку компанії з вантажністю приблизно в 14 тисяч фунтів (6350 кг) – на презентації 21 листопада 2019 року. Стверджувалося, що повнопривідна версія вантажівки з трьома двигунами зможе долати до 500 миль (804 км).

Презентація була бездоганною: після демонстрації міцності «броньованого» скла в ньому залишилися дві величезні діри.

6 березня 2020 року: реакція Маска на пандемію COVID-19

Маск опублікував твіт, в якому назвав паніку навколо COVID-19 «дурною». Надалі він продовжив висловлюватися в тому ж ключі, применшуючи небезпеку вірусу.

23 березня Tesla довелося пригальмувати роботу заводі в Фрімонті, оскільки шериф округу Аламеда не вважав підприємство «значущим бізнесом».

В інтерв’ю Business Insider співробітники Tesla повідомили, що вони налякані, розчаровані та збентежені реакцією компанії на вірус. У квітні Маск висловив протест проти заходів з боротьби з COVID-19 в серії твітів і зажадав «повернути людям свободу». Він повідомив, що неможливість відновити виробництво на фабриці в області затоки Сан-Франциско створює «серйозний ризик» для Tesla.

11 травня 2020 року: Tesla відновила виробництво на фабриці у Фрімонті всупереч місцевим правилам

Маск повідомив у твіттері, що компанія відновить виробництво, попри режим ізоляції, що діє в окрузі Аламеда. Співробітникам заводу Tesla в Фрімонті дозволили залишатися вдома, але, судячи з електронних листів від 13 травня, що просочилися, в цьому випадку вони могли втратити право на допомогу з безробіття.

18 травня 2020 року: завод у Фрімонті відновив роботу

Після публічного конфлікту з округом Аламеда завод повністю відновив виробництво з 18 травня.

16 червня 2020 року: Tesla Model S показала рекорд відстані, яку можна проїхати

Tesla Model S Long Range Plus увійшла в рейтинг EPA (United States Environmental Protection Agency – Агентство з охорони навколишнього середовища США) і стала першим електромобілем, здатним долати відстань в 402 миль (647 км). Цього показника вдалося досягти шляхом скорочення ваги машини та максимізації рекуперативного гальмування.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu