Бізнес, Новини, Поради, Стартапи

Pivot: що робити, якщо компанія у глухому куті

23 Жовтня, 2020

6 випадків, коли варто розгорнути бізнес на 180 градусів.

Півот (англ. Pivot, поворот) – це зміна курсу розвитку стартапу. Якщо ідея не злетіла або перестала приносити прибуток – пора півот. Через півот пройшли YouTube, Netflix, Slack і сотні інших світових брендів.

Pivot: що робити, якщо компанія у глухому куті - startups, porady, news, businessPivot: що робити, якщо компанія у глухому куті - startups, porady, news, business

Як налаштувати компанію на глобальні зміни та чиїми прикладами надихатися – розповіли в LABA за матеріалами Founder Institute, Entrepreneur і CB Insights.

Які бувають півоти

Pivot – одне з центральних понять методології Lean Startup (ощадливий стартап), яку описав Ерік Рис в книзі «Бізнес з нуля. Метод Lean Startup». Півот необхідний, коли компанія знаходиться в безвихідній ситуації.

Однак це не завжди означає відмовитися від усього зробленого. Часто проблема в неправильно обраному ринку або складової продукту. Ось деякі типи півот, які стосуються окремих аспектів стартапу:

  • Перетворення однієї функції продукту в новий самостійний продукт (zoom-in pivot).
  • Протилежний варіант – чинний продукт цілком стає частиною нового, більш масштабного (zoom-out pivot).
  • Перемикання на інший сегмент споживачів, вихід на новий ринок.
  • Зміна платформи: наприклад, з додатка на софт або назад.
  • Зміна моделі монетизації, наприклад, з freemium на рекламну модель.
  • Перехід на інші технології для скорочення витрат або створення якіснішого продукту.

Компанія може півотити відразу кілька аспектів або зосередитися на чомусь одному.

5 півот-історій

YouTube

YouTube був задуманий як сайт для знайомств. Передбачалося, що користувачі будуть завантажувати відеоролики з розповідями про себе і людину, яку шукають. Ідея не злетіла, і засновники проєкту вирішили відмовитися від дейтинг-тематики. В результаті з’явився сервіс хостингу відео, який через рік Google купив за $1,65 млрд.

Slack

Slack з’явився в результаті півот онлайн-гри Glitch. Гра приносила мало прибутку, але в процесі розробки народився сервіс, який стосується внутрішнього інформаційного обміну.

Коли гру закрили, команда перемикнулася на розвиток інструменту, спочатку створеного для вирішення внутрішніх завдань. У перший же день відкритого тестування в Slack зареєструвалися 8 тис. компаній, а через рік після запуску сервісом щодня користувалися понад 1 млн осіб.

Shopify

Історія Shopify почалася у 2004 році, коли троє друзів вирішили створити онлайн-магазин сноубордів. Продажі не йшли, але засновники вважали, що сам по собі магазин хороший.

У підсумку вони вирішили змінити курс – і замість сноубордів продавати продукт для створення онлайн-магазинів. Так у 2006 році запустили Shopify – другу за популярністю платформу для електронної комерції у світі (після плагіна для WordPress WooCommerce Checkout).

Groupon

Groupon виріс з проєкту The Point – онлайн-платформи для спільних дій (організації заходів, подавання петиції, пожертвувань). Згодом у проєкті з’явився піддомен groupon, де учасники могли об’єднуватися для отримання групових знижок.

Ця ідея виявилася настільки популярную, що засновники вирішили повністю зосередитися на ній. В результаті оборот Groupon за перший рік існування склав $94 млн.

Netflix

Netflix пережив два успішних півоти. Історія компанії почалася в 1997 році – тоді це був сервіс прокату DVD з доставленням поштою. Десять років по тому (через рік після появи YouTube) Netflix запустив стрімінговий сервіс – спершу як доповнення до підписки на DVD, а потім залишив тільки цей напрям.

З появою інших стрімінгових сервісів Netflix став втрачати свою унікальність. І тоді компанія зважилася на другий півот – виробництво власного контенту. Так у 2013 році вийшов перший серіал Netflix – «Картковий будиночок». Сьогодні Netflix щорічно створює тисячі годин різноманітного контенту – фільми, серіали, ТВ-шоу, документальні передачі.

Як зрозуміти, що настав час півоту

Історії успіху можуть створювати ілюзію, що півот – чарівна таблетка від всіх проблем. На ділі ж півот рятує, коли інші способи не працюють. Ось деякі ознаки, які показують, що час півоту прийшов.

1. Ваша компанія не встигає за ринком

Якщо попри всі зусилля бізнес розвивається дуже повільно, подумайте про півот. Можливо, не потрібно міняти все. Почніть з півоту моделі монетизації або зміни ринку.

2. Занадто висока конкуренція

Якщо ви виходите на ринок з унікальною ідеєю, завжди є ризик, що велика компанія зробить щось схоже на ваш продукт … тільки краще. Але у неї буде більше ресурсів і лояльних споживачів. Ви навряд чи впораєтеся з гігантом, тому краще перемикнутися на щось нове.

3. Працює щось одне

Якщо ви бачите, що ефективно працює тільки один напрямок, можливо, прийшов час півоту. Відрізуйте непотрібне і направляйте всі сили туди, де є віддача.

4. Ваша пропозиція не має попиту

Буває, на етапі розробки продукту маркетингові дослідження показують, що споживачі зацікавлені вашою пропозицією. Але коли товар або послуга виходять на ринок, вони не знаходять відгуку. Якщо залучити споживачів не вдається, краще вчасно визнати невдачу і зробити півот.

5. Ваше бачення змінилося

Через деякий час після запуску компанії ваші цілі та цінності могли змінитися. Коли ви занурилися в нішу і побачили ринок зсередини, можете виявити більш перспективні можливості, а також усвідомити, що поточний курс вам не підходить.

6. Ви отримуєте багато негативних відгуків

Відгуки клієнтів – хороший індикатор того, чи потрібен вам півот. Якщо ви регулярно отримуєте фідбек з фразами типу «занадто дорого», «слабкий функціонал», «занадто складний процес замовлення», «є аналоги набагато кращі» – значить, прийшов час півоту.

Як зробити ефективний півот

1. Використовуйте напрацювання

Якщо ви зважилися на півот, це не означає, що потрібно відмовитися від усього зробленого. Проаналізуйте, які складові продукту і бізнесу в цілому працюють добре, що можна зберегти та використовувати заново. Не відмовляйтесь від своїх напрацювань, а знайдіть способи скористатися їхнім досвідом в новому бізнесі.

2. Оцінюйте можливості для зростання

Півот може бути розумним рішенням для стартапу, який уперся в стелю. Але якщо ви зробите півот, не думаючи про перспективи розвитку, скоро можете опинитися в новому глухому куті. Заздалегідь оцініть обсяг нового ринку, структуру цільової аудиторії та конкуренцію.

3. Спілкуйтеся з командою

Кожен учасник проєктної команди повинен розуміти, чому ви прийняли рішення про півот і в якому напрямку буде рухатися компанія. В такий момент важливо не втратити довіру команди, а згуртувати її та надихнути новою ідеєю.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu