Бізнес, Інвестиції, Новини, Стартапи

У чому сила опціонів, чим вони небезпечні і як все правильно порахувати

23 Жовтня, 2020

Майже всі стартапи переживають періоди обмеженості ресурсів, особливо фінансових. Фактор повноцінної команди стає критичним, коли приходить пора підіймати перший інвестиційний раунд. Інвестор хоче бачити проєкт, в якому є основні компетенції, необхідні для успіху. Для залучення та утримання цінних співробітників багато хто використовує опціони. По суті це можливість наймати співробітників за обіцянки участі в співвласності компанією. Розповідаємо, як ними правильно користуватися. 

Суть опціону

Опціон – це угода, за якою працівник отримує право викупити акції компанії за заздалегідь узгодженою вартістю в певний період часу. Передбачається, що за такої умови співробітник буде докладати максимум зусиль для збільшення вартості компанії, – адже разом з цим збільшується і вартість його опціону.

У чому сила опціонів, чим вони небезпечні і як все правильно порахувати - startups, news, investytsiyi, businessУ чому сила опціонів, чим вони небезпечні і як все правильно порахувати - startups, news, investytsiyi, business

Опціони використовують більшість непублічних компаній технологічного сектора Кремнієвої долини. Всі перші співробітники Google, Facebook та інших дуже успішних компаній заробили мільйони на своїх опціонах. У Кремнієвій долині ви почуєте безліч історій (іноді це міські легенди) про власників хімчисток, піцерій і навіть перукарень, які надавали свої послуги юним Apple, Sun, Cisco, Yahoo, AirBnB та іншим майбутнім єдинорогам за опціони та заробили мільйони доларів на цих компаніях.

У певному сенсі отримання опціонів – це честь, тому можливість отримати опціон надається співробітникам, які довели свою цінність. Опціони також є стандартною практикою при наймі топ-менеджменту та інших ключових членів команди.

Купівля, продаж та вестинг

В угоді про опціон прописується не обов’язок, а право співробітника на викуп акцій. Це дуже зручно – адже до моменту настання права викупу вартість активів, зазначених в опціон, може як зрости (на що сподіваються всі стартапи), так і впасти нижче рівня, зазначеного в угоді. Співробітник може не мати коштів. Він може просто вирішити, що компанія не надто перспективна.

Досвід роботи з десятками стартапів на пострадянському просторі показує, що більшість співробітників стартапів мало вірять в опціони та часто готові продати їх при першій нагоді навіть за ціну в кілька разів нижче ринкової. Насправді не дуже багато російських, білоруських чи українських компаній можуть похвалитися виходами стартапів за високою ціною, але ми знаємо кілька історій, коли передчасно продавши свої опціони / акції співробітникам успішних компаній було сумно дізнатися, що вони б отримали за свої передчасно продані опціони в десятки, а то і в сотні разів більше, якби дочекалися екзиту.

Ще одним важливим аспектом є вестинг. Часто термін, після якого співробітник може викупити акції за вказаною в опціоні ціною, становить 3 – 4 роки. Це досить тривалий термін. Щоб людина протягом цього часу відчувала причетність до спільної справи компанії, весь обсяг акцій розподіляють на частини: після року роботи співробітник може отримати 25% опціону і далі решту в рівних частках щорічно. При цьому також розбиваються на частини та умови отримання опціону, наприклад виконання плану продажів для співробітників відділів продажів. Іноді розбивання робиться по кварталах, а іноді – навіть по місяцях. Як правило, стартап також захищається від передчасного відходу співробітників (і втрати акцій) так званим кліффом – пороговим терміном (найчастіше – 1 рік, але іноді – 1,5-2 року),  до закінчення якого працівник не має права на викуп опціонів. У разі річного кліффа, догляд до настання 365 днів після його найму означає, що працівник не отримує ніякого вестингу опціонів.

Розмір опціону

Яким повинен бути розмір опціону? Є сенс говорити лише про діапазони, які використовуються на практиці, з тим застереженням, що в міру зростання вартості компанії зростає і вартість акцій (наприклад, 2% SpaceX коштують близько $1 млрд).

ПозиціяДоля
СЕО5–10%
COO2–5%
Провідний інженер0,5–1%
Інженер з 5+ років досвіду0,33–0,66%
Менеджер або молодший інженер 0,2–0,33%

На практиці ж, наприклад, операційному директору з одним і тим же резюме на ранній стадії будуть пропонувати опціон розміром 4 – 5%, а на стадії раннього масштабування бізнесу – вже 2%. При цьому необхідно враховувати експертизу і ваги кожного конкретного фахівця. Нерідко стартапи готові розщедритися, щоб роздобути зоряного співробітника.

Як змінюється вартість опціону

Уявімо, що співробітник отримує опціон на суму $10 тис., причому неважливо, скільки це відсотків від загальної вартості стартапу. Через кілька років вартість компанії зростає, скажімо, в 100 разів. Вартість опціону також збільшиться, хоча частіше за все не в 100 разів (це буде пов’язано з «розчиненням» (dilution). Тобто вартість опціону тепер близька до $1 млн. Якщо співробітник відпрацював весь термін, зазначений в угоді, і виконав KPI та інші умови, якщо вони були, то йому залишається тільки заплатити $10 тис. та податки – і він практично мільйонер.

Інвестори та опціони

Припустимо, ви запланували на наступні 12 місяців найняти співробітників з наданням їм опціонів загальним розміром 20% від всіх акцій компанії, домовилися з інвестором про оцінку компанії, скажімо, в $5 млн, сума інвестицій складе $1 млн. Але, як відомо, є pre- money і є post-money (тобто оцінка компанії перед входом інвестора та оцінка після інвестування з урахуванням вже отриманих коштів).

Отже, до раунду оцінка компанії була $5 млн, а після стала вже $6 млн. Так як же треба рахувати, щоб відповісти співробітникам на питання, скільки коштують їхні акції? Здається, що треба $6 млн розділити на 5 млн акцій, якщо їх стільки, і тоді очевидно, що одна акція коштує $ 1,2. Але не все  так просто.

Стандартом вважається входження опціонного пулу в pre-money. Через те що весь опціонний пул тепер поміщений в pre-money, вартість акції, за умови випуску 1 млн акцій, буде розраховуватися вже так:

($5 млн + $1 млн, тобто 20% на нові опціони) / 6млн акцій

Тепер 1 акція коштує вже $1! Тому і слід витратити кілька годин на складання плану найму – наприклад, виходячи з реальних потреб стартапу 10% виділяються на опціони. Тоді post-money можна порахувати так:

$5 млн оцінки + $1 млн інвестицій + 0,5 млн нові опціони (10%) = $6,5 млн

Таким чином, якщо, звичайно, інвестори згодні з опціонною політикою, вартість компанії збільшується за рахунок опціонів. І нові обчислення вартості 1 акції виглядають наступним чином:

$6,5 млн post-money / 5 млн акцій = $1,08 за акцію

Баланс інтересів

Важливо пам’ятати, що засновники можуть випускати нові опціони, розмиваючи частки всіх акціонерів, включаючи інвестора. Для цього потрібне схвалення ради директорів, та інвестори можуть бути проти агресивних опціонів, оскільки це розчиняє їх частку в компанії. Однак, мудрі інвестори та стартапери повинні розуміти, що важливий пошук win-win ситуації, коли співробітники досить мотивовані, а інтереси інвесторів дотримані. Конфлікти між інвесторами та засновниками стартапу призводять до драматичних і смішних ситуацій, так гротескно описаним в серіалі «Кремнієва Долина». Часто це трапляється в реальному житті?

Набагато рідше, ніж в серіалах. Досвідчені інвестори розуміють, що зібрати топову команду без мотивації опціонами в наш час практично неможливо. А розумні засновники компаній усвідомлюють, що конфлікт з інвесторами, судові позови, ворожнеча і відволікання від бізнесу найчастіше призводять до сумних результатів. До загального успіху краще і простіше йти однією командою.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu