Бізнес, Новини, Стартапи

10 питань, які допоможуть визначити правильну бізнес-ідею

19 Листопада, 2020

Іноді надлишок ідей шкодить бізнесу. Вибрати між привабливими бізнес-моделями і нішами буває непросто, і на прийняття рішень йде більше часу.

Щоб вибрати правильну ідею, не варто покладатися тільки на чуття. Зробити вибір усвідомленим допоможуть ці 10 питань.

10 питань, які допоможуть визначити правильну бізнес-ідею - startups, news, business10 питань, які допоможуть визначити правильну бізнес-ідею - startups, news, business

1. Яку проблему ви збираєтеся вирішити?

Перш за все, потрібно мати чітке уявлення про те, з якою проблемою або больовою точкою стикається ваша аудиторія. Ваш продукт, ідея чи сервіс повинен її вирішувати.

Поширена помилка багатьох стартапів – починати з кінцевого продукту і шукати проблему, для якої він може бути корисний.

Вам доведеться мислити як дизайнер продукту, використовувати ясні, чіткі формулювання і перевіряти їх на реальних споживачах або даних кінцевих користувачів.

Для цього корисно простежити весь цикл взаємодії бренду і клієнта.

  • Визначте ключові дії споживача, які йому потрібно зробити для досягнення бажаного результату.
  • Вивчіть досвід, який споживач отримує на кожному кроці. Виявіть больові точки або перешкоди для досягнення результату.
  • Опрацюйте своє рішення з урахуванням виявлених проблем.

Постановка проблеми може мати кілька форм – текстовий опис або формат користувальницької історії. Це дозволяє визначити поточну ситуацію і пробіл в досвіді користувача. Завдяки цьому можна змоделювати ситуацію, в якій ваш продукт або послуга заповнить цю прогалину. Крім цього, ви зрозумієте масштаб проблеми і чи достатньо вона критична, щоб витрачати на неї час або зусилля.

2. Наскільки корисна або унікальна вашу пропозиція?

Поставте себе на місце покупців. Наскільки ваш продукт або сервіс відрізняться від того, що є на ринку? Чи створює він додаткову цінність? Покращує він поточний процес так, як це не вдається конкурентам?

Вам не обов’язково винаходити щось кардинально нове або бути першим на ринку. Наприклад, Facebook не був першою соціальною мережею. За сім років до його появи вже існували SixDegrees і SocialNet. Однак Facebook був першою соцмережею, побудованою навколо реальних особистостей. Він став майданчиком, на якому можна ділитися новинами, виражати себе і підтримувати зв’язки новим образом.

Подібний принцип працює і для стартапів, і для компаній, які розвиваються органічно. Хороші продукт або послуга говорять самі за себе і не потребують платної реклами.

3. Чи має попит ваша ідея, послуга або продукт?

Наскільки ваші майбутні споживачі захочуть нею скористатися? Наскільки вона вирішує їх проблему? Щоб отримати відповідь, зверніться до майбутньої аудиторії: зберіть фокус-групи або проведіть опитування.

Сем Уолтон говорив: «Є тільки один бос. Покупець». Тому ваша задача – залучити його.

4. Наскільки реалістичною є ваша ідея, послуга або продукт?

Чи важко буде втілити вашу ідею в життя? Чи потрібно буде вам інвестувати в неї багато часу, енергії та коштів?

Чи відповідає це вашим очікуванням і кількості ресурсів, які ви готові витратити?

5. Рентабельна ваша ідея, послуга або продукт?

Чи зможете ви окупити інвестиції або хоча б досягти беззбитковості в найближчій перспективі? Який у неї ROI (Return on Investment – коефіцієнт повернення інвестицій)?

Складіть список всіх можливих витрат і вигод від рішення і переконайтеся, що вигоди переважують.

6. Чи будуть потрібні для цієї ідеї ваші навички?

Чи можете ви використовувати свої навички і досвід для втілення ідеї? Звичайно, для успіху вам буде потрібна команда. Однак якщо ви будете володіти ситуацією і усвідомити прогалини, вам буде легше її підібрати.

7. Чи зможете ви використовувати свої контакти?

Для запуску будь-якої бізнес-ідеї важливо мати в колективі правильних людей з потрібними навичками.

Чи знаєте ви когось, до кого можна звернутися за допомогою? Когось, хто зможе шукати для вас співробітників, допоможе порадою чи визначить, хто стане першим користувачем?

8. Чи можливо протестувати ідею на перших користувачів?

Перші користувачі можуть протестувати вашу пропозицію до того, як вона потрапить на ринок. Якщо цільова аудиторія продукту або послуги визначена точно, вам буде легше вирішити, хто стане першим користувачем, і зв’язатися з ним.

9. Наскільки це великий ринок?

Можливо, ви хочете створити дуже нішевий продукт або сервіс. Однак для цього потрібно переконатися, що ваша пропозиція дуже доречна і сприятиме високому залученню клієнтів і популярності бренду.

Однак щоб протестувати ідею і знизити ризики, можливо, почати краще з широкого ринку. У цього рішення є кілька переваг.

  • Ви зможете спробувати різні підходи, визначити, що найкраще підходить для аудиторії і відповідає її потребам.
  • У вас буде потенціал для масштабування.
  • Широка пропозиція означає, що бізнес буде менше залежати від одного продукту або послуги, а ширша аудиторія – що приносити виторг буде не тільки невелика група людей.

При цьому засновник PayPal та інвестор Пітер Тіль радить починати з невеликого ринку. Багато успішних компаній починали з того, що виглядало невеликим нішевим продуктом, і підкорювали світ у міру зростання попиту. Потім вони могли стати монополістами.

Він вважає, що чим ближче бізнес може стати до монополії, тим краще. Це особливо корисно для таких компаній, як eBay або Amazon, які самі формують попит.

10. Наскільки вас надихає і цікавить ця ідея?

Стали б ви самі користувачем свого продукту? Можливо, він розв’язує проблему, з якою зустрічаєтеся і ви.

Чи відчуваєте ви зв’язок з цією ідеєю та її метою, чи відповідає вона вашим цінностям і переконанням?

Якщо ви не готові постійно вивчати цю тему, ви не зможете довго розвивати продукт і ризикуєте втратити до нього інтерес.

Ці питання допоможуть визначити, наскільки вірна ваша бізнес-ідея й відмовитися від провальної. Натхнення – це важливо, але кращі кроки в бізнесі покладаються на дані та аналіз.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu