Бізнес, Новини, Стартапи, Технології

5 етапів розвитку стартапу: від вирішення ринкової проблеми, MVP, масштабованості та до етапу зрілості

02 Грудня, 2020

Всі стартапи, великі і маленькі, проходять п’ять різних етапів, які неминучі на шляху побудови успішного бізнесу. Проходження етапів стартапу між появою приголомшливої бізнес-ідеї та веденням успішного бізнесу схоже на просування по рівням у відеогрі.

Коли ви успішно завершите попередні етапи розробки стартапу, тільки тоді ви зможете переходити до наступного. І, як і у відеоіграх, щоб рухатися вперед, вам потрібно стати більш досвідченим, заздалегідь планувати і озброїтися терпінням та наполегливістю.

5 етапів розвитку стартапу: від вирішення ринкової проблеми, MVP, масштабованості та до етапу зрілості - tech, startups, news, business5 етапів розвитку стартапу: від вирішення ринкової проблеми, MVP, масштабованості та до етапу зрілості - tech, startups, news, business

Розглянемо ці 5 етапів і докладно розберемо кожен з них. Ви отримаєте базове уявлення про п’ять основних етапів розробки стартапу.

1) Рішення ринкової проблеми

Яка основна причина, по якій ви прийшли до бізнес-ідеї? Зазвичай це відбувається тому, що є люди, яким потрібні ваші товари або послуги. Однак це відповідь високого рівня. Тоді виникає питання: навіщо ваш продукт їм взагалі потрібен?

І відповідь на це проста – ви звертаєтеся до їх больової точки. Рішення проблеми – це перше і основне, що потрібно зробити будь-якому бізнесу, якщо він хоче домогтися успіху і залишатися затребуваним. Отже, першим кроком у розвитку ваших бізнес-ідей є визначення ринкової проблеми, яку ви можете вирішити, та її ретельне вивчення.

Після того, як ви розберетеся в проблемі, подивіться, як її вирішити. Ваше рішення ефективне? Це вимагає багато ресурсів – часу, грошей або енергії? Якщо відповідь на останнє запитання ствердна, можливо, вам захочеться знайти інший підхід до проблеми або знайти і вирішити іншу проблему.

Але процес не зупиняється, коли ви знаходите рішення, яке здається хорошим. Навпаки, це тільки початок. Вам також необхідно буде провести первинне дослідження ринку.

Головне питання, на яке ви хочете відповісти, – як люди відреагують на ваше рішення. Це хороший тест на попит – ви побачите, захочуть вони скористатися вашими послугами чи ні.

Поговоріть з найближчими вам людьми – вашими друзями, родиною і т. д. Буде багато інтерв’ю, так що готуйтеся до цього. Основна мета – створити уявлення про вашого ідеального клієнта (вашої мети). Разом з цим ви створите ідеальний продукт для розробки, а разом з ним – зможете перейти до наступного кроку.

2) Тестування концепції

Після того, як ви придумаєте своє рішення та ідеальну мету, вам потрібно буде перевірити, як все буде працювати. Метрика, за якою ви захочете слідувати, – це MVP (Minimal Viable Product) мінімально життєздатний продукт або пробна версія.

Якщо ви хочете, щоб ваш бізнес не тільки вижив, а й процвітав в сьогоднішньому діловому середовищі, ви повинні мати якомога менше ризиків. Це означає, що ви використовуєте мінімальний капітал і час для своїх послуг, одночасно досягаючи прибутку, який буде сприяти вашому зростанню. Вам доведеться коригувати це по ходу справи. MVP служить для перевірки попиту на ваше рішення і того, наскільки прибуткова ваша діяльність.

Однак для цього вам потрібно буде залучити перших клієнтів. Тут ви досліджуєте, як довго вони залишаються з вами. Якщо їм подобаються ваші послуги, вони будуть повертатися знову і знову. Якщо немає, вам потрібно буде змінитися і адаптуватися.

Подумайте, що їх відштовхнуло, і постарайтеся це виправити. Вам потрібно буде використовувати це, щоб грамотно створити свій MVP. На жаль, тут немає одного рішення – MVP відрізняються від компанії до компанії.

Проте, опитавши людей, ви можете отримати гарне уявлення про те, яким може бути ваш MVP. Співрозмовники можуть стати прекрасним генератором ідей. Використовуйте те, що вони говорять, щоб створити продукт або послугу, які будуть виділятися серед ваших конкурентів.

В кінці процесу вам знадобиться чіткий виклад цінніснох пропозиції. Він повинен бути приблизно таким: «Це наш ідеальний покупець. Це їх проблема. Наші бізнес-рішення допомагають прибрати проблему, і цим наш продукт відрізняється від наших конкурентів ». Як тільки ви це зробите, ви зможете перевірити, наскільки ваш продукт буде відповідати ринку.

3) Пошук відповідності продукту ринку

Після того, як ви завершили два попередні етапи запуску і увійшли в третій, ви, нарешті, повинні побачити, як ваш бізнес оживає. До теперішнього часу ви створили хороший фундамент. Все, що необхідно зараз, – це його нарощувати і розширювати, залучаючи все більше і більше людей.

Це називається пошуком відповідності вашого продукту ринку. На цьому етапі є дві речі, які ви захочете розглянути більш уважно. Це показник утримання і рентабельність інвестицій (ROI).

Утримання покаже вам, скільки людей підтримують вас і що ви можете запропонувати. Якщо принаймні 40% людей після використання ваших послуг говорять, що вони не можуть жити без вашого бізнесу, то вам буде добре. Це означає, що ви створили міцну базу, і звідти ви можете просувати свій бізнес, щоб розширити свою клієнтську базу.

Більш того, якщо ви прагнете створити те, про що люди будуть говорити, ваша база буде природним чином розширюватися за рахунок особистих рекомендацій. Це відмінний доказ успішної відповідності продукту ринку.

Рентабельність інвестицій, або повернення інвестицій, є ще більш точним показником відповідності продукту ринку. Разом з тим, це один з найбільш часто використовуваних коефіцієнтів рентабельності. Хоча ви можете визначити рентабельність інвестицій декількома способами, зазвичай ви ділите чистий прибуток на загальну суму активів.

Ви повинні отримати число від 1 до 100 (або від 0 до 1), що дає вам ROI в процентах. Якщо ви домагаєтеся хорошої відповідності продукту ринку, це число буде позитивним. Якщо немає, вам потрібно буде старанніше працювати над своїм бізнесом і з’ясувати, що ви робите не так.

Однак не плутайте це з прибутком, яку ви отримуєте. ROI говорить вам, скільки грошей ви вкладаєте в свій бізнес, а прибуток, яку ви отримуєте від цих грошей, залежить від чистого прибутку. Таким чином, ви можете використовувати ROI для кількох цілей – і ми рекомендуємо вам вивчити це далі.

Під час цих кроків ви захочете отримати зворотній зв’язок від своїх клієнтів. Зробіть багато опитувань, тому що вам знадобиться багато даних. Постарайтеся з’ясувати, як ваші клієнти ставляться до вашого продукту, і, виходячи з цього, оцініть, наскільки добре він буде відповідати ринку, на якому ви працюєте. Більш того, подивіться на вартість залучення клієнтів, життєву цінність клієнта та коефіцієнт відтоку клієнтів.

На цьому етапі ви також повинні працювати над оптимізацією воронки. Спробуйте все перевірити і подивитися, що принесе найбільшу кількість клієнтів. Подивіться на самих клієнтів – чи є якісь групи, особливо зацікавлені в вашому бізнесі? Які якості є у людей, які залишаються з вами, а в інших ні?

Коли ви тільки починаєте бізнес, вам слід зосередитися тільки на одній ніші. Це дасть вам досвід і основу, перш ніж ви зможете почати подальше розширення.

4) Масштабування бізнесу

Коли ви входите в стадію масштабування, у вашого бізнесу вже є хороша клієнтська база, з якої ви працюєте. Тепер ви, можливо, вже починаєте розуміти, що у вас не вистачає часу або що вам знадобиться більше практичних навичок, щоб успішно виконувати свої операції. Однак, щоб розвивати успішний бізнес, вам потрібно добре розуміти, як ви будете масштабувати свою команду.

Щоб рости здоровим способом, вам потрібно залучити фахівців, які знають, що вони роблять. Багатьом це може здатися очевидним, але тут потрібно пам’ятати одну ключову річ. Вам потрібно зосередитися на речах, які, як ви виявили, спрацювали на етапі відповідності продукту ринку. Подвійте ці канали і залучайте людей з досвідом роботи в них.

Експериментальний етап поки закінчено – зосередьтеся на тому, що, як ви знаєте, працює при масштабуванні вашого бізнесу.

Тут потрібно пам’ятати ще про дві речі. Ви не повинні об’єднувати всі свої ресурси в один канал. Сподіваюся, ви виявили парочку дуже ефективних – і ви захочете скласти їх разом. Завдяки їх спільній роботі ви зможете швидко набрати величезну кількість клієнтів.

Друге, на що слід звернути увагу, – це насиченість каналу. У якийсь момент кількість клієнтів, яких приваблює канал, вщухне. Замість того, щоб просувати його далі, просто перемкніть його на новий канал – коли ви входите в стадію запуску зрілості.

На закінчення, ви можете розглядати етап масштабування як прискорену версію третього етапу. Тут ми прискорюємо залучення клієнтів, продовжуючи стежити за працездатністю наших KPI, оскільки наш бізнес досягає своєї зрілості.

5) Етап зрілості бізнесу

Це складне завдання – з’ясувати, коли ваш бізнес досяг зрілості. Але, ймовірно, кращий показник – це коли ви почнете повністю задовольнятися ростом вашого бізнесу. Однак не забувайте ніколи не припиняти вивчати нові можливості розвитку і можливості зростання. Бізнес ніколи не повинен стагнувати – тому що він не буде стояти на місці. Якщо ви дозволите, то він легко сповільниться, і ви почнете втрачати і клієнтів, і прибуток.

Отже, на цьому етапі запуску ви повинні почати вивчати нові способи запропонувати цінність своїм клієнтам. Ви можете відкрити новий офіс в новому місці, а потім змінити пропоновані послуги на основі різних культур, в яких ви перебуваєте.

Ви можете відкрити для себе нові ринки, займаючи сусідню нішу і отримуючи нових клієнтів (але також пропонуючи аналогічні послуги). На цьому етапі ви також можете знову почати експериментувати зі своїми розширеними каналами і подивитися, чи зможе щось нове кардинально змінити вашу клієнтську базу.

Як бачите, є багато ідей, які ви можете перевірити, але ми також рекомендуємо вам подумати про унікальний підхід. Зрештою, саме ваші ідеї виділять ваш бізнес і привернуть увагу.

У висновку, наявність бачення перспектив і бізнес-ідеї дуже важливі для ведення успішного бізнесу, але вони є лише частиною його основи. Щоб дійсно добитися успіху в сьогоднішньому світі, вам потрібно буде крок за кроком рости і зміцнювати свій бізнес. Ви завжди повинні думати про майбутнє, але зосереджуйтесь в основному на етапі, на якому ви перебуваєте сьогодні. Таким чином, ви будете ефективні в тому, що робите, і не втратите час і гроші на свої зусилля.

Більш того, виконавши ці п’ять етапів запуску, ви зможете вирішити будь-які проблеми, які виникають на шляху вашого бізнесу. Тому для стартапу важливо розуміти, на якому етапі ви знаходитесь. Вам потрібно пройти кожну контрольну точку по черзі. Це єдиний шлях від ідеї до успішного, перспективного бізнесу.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu