Інвестиції, Новини, Підприємництво, Стартапи

Як оцінити вартість стартапу. Ультимативне керівництво для засновника

18 Листопада, 2020

Туманний світ венчурних інвестицій особливо загадковий в частині оцінки вартості стартапів. Інвестори не дуже люблять озвучувати конкретні методики та цифри. Вартість стартапу при інвестуванні – це найчастіше результат домовленостей засновників та інвестора, ніж результат математичних розрахунків. Проте існують деякі формули, які можна використовувати в ролі аргументів в переговорах з інвестором по конкретним цифрам оцінки.

У стартапу початкової стадії зазвичай (майже) немає користувачів продукту, (майже) немає продажів, до яких можна було б прив’язати оцінку, як це робиться при оцінці бізнесу, кафе, заводу або автосервісу. Найчастіше, на ранньому етапі, активи стартапу – це невелика, але енергійна команда з внутрішньою мотивацією рухатися вперед і змінювати світ, ідея, іноді технологія, продукт і, може бути, невелика група ранніх клієнтів.

У такій ситуації, з оцінкою може допомогти тільки досвід інших стартапів, які просунулися в розвитку далі вас.

Місце, час і ордена

Перш за все у визначенні вартості стартапу залучені кілька важливих факторів:

– місце розташування команди та клієнтів (стартапи з однаковими показниками в Сан-Франциско, в Детройті, в Копенгагені, в Анталії, в Києві, або в Тирані коштують дуже по-різному, що показує ймовірність їхнього продажу (exit) і потенційну суму при продажі);

– стан ринку, на якому діє стартап (стартапи в області подорожей і стартапи в області віддаленої освіти за часів карантину оцінюються дуже по-різному, що показує стан і перспективи ринку);

– конкуренція (стартап, який має намір конкурувати з Google, Apple, Facebook – особливо в області їхніх безкоштовних продуктів, і стартапи, у яких слабкі конкуренти, – це різні історії);

– глибина і вага команди (будь-який стартап, який запустить завтра Ілон Маск або команда, яка недавно створила єдинорога, оцінять набагато вище стартапу, створеного командою без «орденів»);

– передбачувана довжина «долини смерті» (довгі вкладення грошей без швидкого зростання аудиторії та/ або продажу, припускають куди більші ризики, ніж проєкти, які дають результат швидко);

– швидкість зростання продажів і / або аудиторії (компанії, що показують швидке і постійне зростання, доводять таким чином, що вони правильно оцінили Product / Market fit);

– інші «ордена і медалі» (компанії з відомими клієнтами та інвесторами, компанії, за якими стоїть черга з інвесторів, компанії в гарячих на момент інвестиції сегментах коштують дорожче).

Як прямо зараз оцінити вартість стартапу, хоча б приблизно

Вартість стартапу на стадії ідеї, якщо вона викликає інтерес інвесторів, як правило, знаходиться між $100 – 500 тис. Однак в Кремнієвій долині вона може оцінюватися і в $1 млн, і в набагато більшу суму.

На наступній стадії, коли вже є MVP, вартість стартапу може досягати декількох мільйонів доларів в Долині та приблизно мільйона в інших місцях (або значно більше – з урахуванням наведених вище чинників).

У міру появи у стартапу клієнтів, зростання продажів і трафіку, його вартість починає залежати вже від цих цифр, і стартапи, бізнес-модель яких передбачає продажі на ранньому етапі, як правило, оцінюються за допомогою revenue multiples: сума продажів за останній місяць, помножена на 12 (місяців) і помножена потім на мультиплікатор. Типові мультиплікатори для будь-якої індустрії в будь-який рік досить легко знайти за допомогою Google, M&A дослідження та опитування публікуються регулярно. Найчастіше ці цифри коливаються в проміжку від 3-х до 20-х. Низькі мультиплікатори використовують для менш «гарячих» індустрій, для компаній, які не показують швидке зростання, і для ринку в фазі стагнації. Високі – для найперспективніших сегментів, найбільш швидкозростаючих компаній і для ринку в фазі активного зростання.

Стартап з бурхливим зростанням від місяця до місяця (і тим більше від року до року), з фінансуванням від топових інвесторів, з прекрасними показниками LTV, CAC, churn rate, зі «зоряними» засновниками, і т. д. може коштувати й 50-х річних продажів, і більше, в той час, як досить схожа на нього при поверхневому порівнянні компанія зможе розраховувати тільки на оцінку менше у десять, а то й у двадцять разів.

Популярні методи оцінки стартапу

Метод венчурного капіталіста

При такому методі оцінка визначається по очікуваній вартості стартапу в момент екзиту і прибутку інвестора в цей момент. Це ті самі «ікси», про які говорять венчурні інвестори, – 10x, 8x. Припустимо, очікується, що стартап через 5 років буде коштувати $100 млн й інвестор планує заробити на цьому 10x, тобто збільшити свої вкладення в 10 разів. З урахуванням майбутніх розмивань наступними інвестиціями, при такому розрахунку інвестор буде готовий інвестувати в цей стартап за оцінкою не більше $10 млн.

Метод Беркуса

Застосовується на дуже ранній стадії стартапу. При цьому методі оцінка складається з грошової оцінки п’яти ключових факторів: ідея, прототип, команди, стратегічні партнерства, продажі. Вартість кожного з цих факторів максимально може становити $500 тис. Якщо якийсь фактор присутній не в повному обсязі, наприклад, прототип розроблений не до кінця, то вартість знижується. Підсумкова оцінка стартапу виходить шляхом додавання вартостей всіх п’яти чинників.

Метод витрат на копіювання

Цей метод досить трудомісткий, оскільки вимагає глибокого аналізу та оцінки створення аналогічного бізнесу з нуля. Цей метод дозволяє більш тверезо оцінити конкурентні переваги стартапу. Якщо вартість дублювання мала, то цінність такого стартапу буде невисокою. Якщо ж копіювання бізнес-моделі виявиться дуже дорогим, то цінність стартапу буде рости в міру зростання складності. Наприклад, бізнес-моделі з сильним мережевим ефектом вкрай дорогі для повторення, якщо стартапом вже захоплена істотна частина ринку. Існують фонди, що спеціалізуються саме на стартапах з сильним мережевим ефектом.

Метод порівняння

Суть цього методу в порівнянні оцінюваного стартапу зі схожим стартапом, оцінка якого вже була проведена раніше при інвестиційному раунді. При цьому враховується різниця в значенні ключових метрик обох стартапів, наприклад число користувачів або клієнтів, потенційний розмір ринку, ризики, і т. д.

Припустимо, потрібно оцінити мобільний додаток, у якого 100 тис. користувачів. Знаючи, що аналогічний додаток раніше було оцінено інвестором в $4 млн при 200 тис. користувачів, можна припустити оцінку додатка в $2 млн.

Не існує ідеального способу оцінити стартап, особливо на ранній стадії, коли у стартапу немає майже нічого, крім мрії, команди та драйву. Саме для стартапів ранньої стадії, вартість яких так складно визначити, і розроблені фінансові інструменти Convertible Note, SAFE і KISS. Це все по суті позики під обіцянку випустити та передати акції компанії при наступному раунді фінансування за оцінкою, найчастіше з дискаунтом від майбутнього раунду (і, як правило, з максимальною «кришкою» – cap, яка оберігає інвестора від занадто великої оцінки).

Існують й інші методи оцінки, наприклад метод дисконтованого грошового потоку (DCF) і метод оцінки вартості активів, які ми не розглянули в даній статті. Вони, як правило, застосовуються до більш зрілих компаній, ніж стартапи ранньої стадії.

Сподіваємося, що методи та приклади, представлені в цьому матеріалі, допоможуть засновникам не тільки більш впевнено почувати себе на переговорах з інвесторами, але і краще розуміти як інвесторів, так і те, на чому потрібно фокусуватися для зростання свого стартапу. Це куди більш важливо, тому що інвестори приходять і йдуть, а бізнес повинен працювати та рости.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu