Кар'єра, Маркетинг, Новини

Чим займається PR-фахівець та як ним стати

16 Січня, 2021

PR-спеціаліст у венчурному фонді в Україні Еліна Коченко у своєму блозі для білоруського сайту iMarketer.by розповіла, що таке професія PR-фахівця і що потрібно, щоб знайти роботу в PR. Ділимось з вами найцікавішим українською мовою.

Що таке PR

Переклад терміна «Public Relations» (зв’язки з громадськістю) дає зрозуміти, що піар – будь-які точки, де може статися “контакт” компанії або особистості з аудиторією.

Які можуть відбуватися контакти? Покажу на прикладах PR-активностей:

 • “Комунарка” публікує в онлайн-медіа Foodbay історію створення, розвитку та успіху бізнесу;
 • Адвокати подають заявки на участь у ролі спікерів в експертній правничій конференції EEDRF;
 • Благодійна організація розповідає про марафон в Могильові по ТБ;

У цих прикладах у фабрики, адвокатів і організації – загальна мета: підвищити поінформованість, розповісти про цінності, залучити потенційних клієнтів або інвесторів.

У створенні PR-контенту беруть участь співробітники і власники медіамайданчиків – редактори, журналісти, режисери, ведучі подкастів. PR-співпраця з ними – це стратегічне спілкування, яке несе цінність для всіх зацікавлених сторін.

Як я вирішила стати PR-фахівцем

Під час першого локдауну закінчувалося моє навчання в Ірландії і я починала шукати роботу в Україні. Відгукувалася на вакансії у сфері digital marketing / SMM / PR, але дивилася на тестові і розуміла, що це не те, від чого горять очі.

Зорієнтуватися на ринку праці в Україні допоміг рейтинг роботодавців від ресурсу DOU (Developers of Ukraine), де IT-компанія Genesis займала перше місце у своїй категорії. Близько місяця я дивилася вебінари, вивчала проєкти і вакансії компанії, спілкувалася зі співробітниками на LinkedIn.

Один з HR-фахівців подивився профіль і написав, що скоро з’явиться вакансія, яка релевантна моїм навичкам і частково досвіду роботи. Через тиждень я отримала посилання:

Вакансія PR-фахівця в Genesis на ресурсі https://gen-tech.breezy.hr/

За наступні кілька тижнів під час тестового і співбесід я зрозуміла, що ця компанія і позиція – це те (як каже моя колега), про що я мріяла, але це здавалося нереальним, тому що схожого я не зустрічала.

В PR об’єдналися знання, отримані в університетах, і навички, які з’явилися за час роботи в агентстві. Разом з цим, нового і незнайомого було ще більше. Потрібно було багато вчитися, швидко напрацьовувати нетворк знайомих журналістів, писати про індустрії, про які раніше і не підозрювала, вдосконалювати англійську і постійно спілкуватися з людьми, які набагато розумніші і досвідченіші.

Через більш ніж пів року роботи, це відчуття зберігається: локальні невеликі медіа змінюються на топові міжнародні, з’являються нові стартапи в складніших сферах, зростає команда і портфель фонду і з’являється ще більше нетривіальних завдань.

Чим я займаюся на позиції PR-фахівця

Шукаю інфоприводи, спілкуюся з героями публікацій, пишу статті, оформлюю і поширюю пресрелізи, проводжу дослідження медіаландшафту, стежу за публікаціями релевантних журналістів, встановлюю контакти з медіа і домовляюся про безкоштовне розміщення контенту відповідно до PR-стратегій. На такій позиції у венчурному фонді у мене є кілька напрямків роботи

Мої типові робочі завдання

 • PR-активності для венчурного фонду: проводжу інтерв’ю з інвесторами, пишу статті про тренди, готую матеріали про інвестиційний фокус фонду.
 • PR-активності для співробітників фонду: пишу експертні колонки про брендінг, фінансовий облік і фандрейзинг для стартапів.
 • PR-активності для портфельних стартапів: пишу статті про продукти з різних індустрій – від Education Tech до аналітичних сервісів.
 • PR-активності під час анонсів раундів: беру участь в організації ексклюзивних публікацій про угоди в ТОП виданнях і розсилаю релізи в регіональні ЗМІ.

Через розмаїття типів контенту, майданчиків для розміщення, індустрій та області експертності героїв не буває двох однакових робочих днів. Розповім трохи докладніше, чим зайнятий мій робочий час під час підготовки новини про інвестиції для анонсу в медіа. Робота відбувається в кілька етапів:

Етапи підготовки і релізу анонсу про інвестиції в медіа

1. Готую прес-кіт: реліз, фото команди, скріншоти

За тиждень чи два до анонсу інвестиційні аналітики і засновники розповідають мені історію створення стартапу, діляться метриками і планами на розвиток. Протягом декількох годин після цього я готую перший драфт пресрелізу і відправляю його на узгодження засновникам та іншим інвесторам раунду. Пізніше я перекладаю його на інші мови, адаптую його для пітчу різним журналістам і завантажую в хмарне сховище разом з фотографіями засновників і скріншотами інтерфейсу продукту.

2. Домовляюся про ексклюзивну публікацію англійською

Найбільш бажані медіа, які можуть опублікувати анонс інвестиції в технологічний стартап – TechCrunch, Venture Beat, Crunchbase News, Sifted, EU-startups, Emerging Europe. Ми з керівником разом вивчаємо медіаландшафт, підбираємо медіа і журналіста в залежності від суми угоди та індустрії, пишемо йому з коротким пітчем і запитуємо, чи цікаво опублікувати новину. Exclusively, of course. Для журналіста це дуже важливо і значить, що ніхто не отримає реліз, поки він не напише новину.

3. Готую інші релізи для розсилки
Коли згоду від журналіста отримано і я знаю дату і час першої публікації, починаю планувати розсилку релізу в інші медіа. У мене є контакти журналістів, які регулярно пишуть про інвестиції в Східній Європі. Для кожного готую персоналізований лист, щоб журналісту було максимально зручно працювати з матеріалом. Як тільки новина вийшла англійською, я відправляю в усі інші медіа повідомлення з анонсом і посиланням на реліз українською та російською мовою.

Чим займається PR-фахівець та як ним стати - news, online-marketing, career

Етапи підготовки і релізу анонсу про інвестиції в медіа (Еліна Коченко)

Які навички потрібні PR-фахівцю

Потрапивши в PR без досвіду роботи 8 місяців тому, я зрозуміла, що найголовніше – вміння адаптуватися, готовність багато спілкуватися з людьми, швидко вчитися і глибоко занурюватися в тему.

До поточної позиції, я працювала контент-менеджером в Ragoo і PR-менеджером в Business Society в ірландському університеті, там розвивалися базові необхідні навички:

 • Копірайтинг. Уміння грамотно писати в різних стилях і форматах, уникати кліше і складних текстів, структурувати інформацію.
 • Комунікація. Навичка бути уважним слухачем та ініціативним співрозмовником, здатність знаходити індивідуальний підхід і контролювати емоції.
 • Уважність. Уміння оцінити роботу “з боку” і вчасно помітити помилку, увага до деталей і постійний контроль.
 • Допитливість. Щирий інтерес до сфери діяльності, продуктів і співробітників, трендів індустрій і медіаспільнот.є
 • Організованість. Уміння розставляти пріоритети, працювати над декількома завданнями одночасно, дотримуватися дедлайнів, вести облік публікацій і базу контактів.

Великим плюсом будуть навички в суміжних сферах – від знань основ SEO для оптимізації статей до навичок motion-design для створення анімованих візуалів. Для освоєння основ професії, я рекомендую безкоштовний курс Foundations of Media Relation від Muckrack Academy, а для глибокого розуміння продуктового PR для стартапів – курс від Юлії Петрик, Head of PR компанії MacPaw.

Як зрозуміти, що PR – це ваше

Дуже важливо, щоб сфера, в якій ви будете розвиватися, була цікава особисто вам. Крім того, обсяг і складність роботи сильно залежать від компанії. Перед відгуком на вакансію уважно вивчіть, як роботодавець представлений у медіаполі та спробуйте зрозуміти, над якими проєктами доведеться працювати.

Погугліть назву компанії та продуктів, імена співробітників і проаналізуйте, якої PR-стратегії дотримується компанія. Чи подобається вам те, що ви читаєте? Розумієте, які завдання перед вами можуть стояти? Чи відчуваєте, що хочете займатися цим кожен день?

Якщо вас приваблює можливість постійно бути в курсі подій, що відбуваються, кожен день читати статті від десятків журналістів і тісно спілкуватися з працівниками та клієнтами компанії, ви точно будете отримувати задоволення від роботи в PR. Продовжуйте читати схожі статті, перевіряйте нові вакансії в технологічних компаніях, пишіть рекрутерам в LinkedIn і пам’ятайте, що інтерес до роботи з медіа і спрямовані дії дають не менше шансів отримати роботу мрії, ніж сухий досвід роботи в PR.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu