Бізнес, Історії, Новини, Технології

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії

03 Вересня, 2020

Нещодавно стало відомо про скорочення в Mozilla – вже вдруге за 2020 рік. З боку може здаватися, що це просто черговий бізнес, який не витримав конкуренції. Однак Mozilla – це не ще одна нішева компанія, яку обійшли багатомільярдні корпорації. Вона довго була однією з тих, хто рухав вебстандарти вперед. І її криза стосується всіх нас.

Коротка історія Mozilla

Mozilla з’явилася завдяки найзначнішому провалу в історії ПЗ. Ведучий браузер кінця 1990-х Netscape Navigator за кілька місяців втратив свої позиції через агресивне поширення Internet Explorer – Microsoft просто включав свій браузер в стандартний пакет установки. Тоді більшість вважала, що в майбутньому браузери будуть безкоштовними та загальнодоступними, і ніхто не думав, що це продукт, на основі якого можна створити компанію.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, businessMozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

Тоді Netscape вирішила перетворити свій браузер в програму з відкритим вихідним кодом. Для управління був створений проєкт Mozilla, який мав розробити нову версію інтегрованого додатка, що об’єднує браузер, пошту і чат. Ініціатива поступово розсипалася під натиском багатших і впливовіших конкурентів. Але команда проєкту перетворилася в некомерційну організацію Mozilla Foundation, яка стала просувати стандарти відкритого інтернету та вебграмотності. Її принципи викладені в знаменитому маніфесті Mozilla.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

Незабаром після цього розробники Mozilla знову взялися за браузер – тепер під назвою Firefox – і виділили його в окремий бізнес з єдиним власником, який досі спонсорує Mozilla Foundation. Якби ця технологія залишилася в AOL (купила Netscape), то вона б давно стала жертвою інтернет-моди. Замість цього навіть AOL припинила працювати з ПЗ, яке придбала разом з Netscape. і переключилася на Internet Explorer незадовго до того, як він перестав бути популярним.

Найважливіші проєкти

Найвідоміший продукт Mozilla – Firefox. І хоча сьогодні можна сказати, що це всього лише один з безлічі браузерів, на зорі своєї появи Firefox був лідером з блокування реклами, захисту особистої інформації та інструментів для розробників. Firebug існував до Chrome DevTools.

Однак Mozilla також удосконалила кілька найважливіших на сьогодні інтернет-технологій.

1. Rust

Коли не стало Netscape, мало хто розумів, що найважливішою частиною її спадщини стане недооцінена скриптова мова програмування. Йдеться про JavaScript.

Вона з’явилася в той недовгий період, коли Nescape була лідером інтернет-індустрії. Але через два десятиліття після її краху JavaScript продовжує поширюватися і нарощувати вплив. Неважко уявити, що найважливішою інновацією, яку залишає позаду Firefox, може бути ефективна і типобезпечна мова Rust.

Rust подобається всім – і тим, хто вважає C ++ занадто вільною і незахищеною від помилок, і тим, хто вважає стандартні мови об’єктно-орієнтованого програмування занадто важкими. З 2016 учасники щорічного опитування розробників Stack Overflow називали Rust найулюбленішою мовою програмування.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

На жаль, розвиток Rust більше не є пріоритетом Mozilla. Нещодавно компанія скоротила розробників Rust і команду Servo, яка створювала пошукову систему на Rust. Однак Mozilla не планує закидати проєкт – в планах створення Rust Foundation.

2. HTML5

Зараз мало хто згадає, але колись у світі тривало протистояння між HTML і XHTML, версією HTML без гарантії забезпечення сумісності, яка використовувала більш строгий синтаксис XML. І тоді HTML програвала. У 2004 році W3C, орган по стандартизації HTML, офіційно пригальмував його розробку.

Цим би все і закінчилося, якби не WHATWG – тимчасова група, створена Apple, Opera і Mozilla. Їй вдалося вплинути на W3C і впровадити систему нових стандартів під HTML5, в тому числі відео без Flash, вебпрацівників, дуплексний зв’язок і багато іншого. Ці стандарти діють досі.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

У цій історії Mozilla була не єдиним, але значущим учасником, і допомогла визначити майбутнє десятиліття інтернет-технологій.

3. Asm.js

Одним з найзначніших досягнень Mozilla був asm.js – фактично це оптимізований підрозділ JavaScript, що дозволяє використовувати порозрядну арифметику для суворої типізації. Але розробники Mozilla пішли далі та показали, що можуть компілювати з ним та іншими мовами. Наприклад, за допомогою нестандартного підходу і компілятора Emscripten вони перенесли 3D-ігри на движку Unreal на С ++ і впровадили їх в браузер.

Asm.js став трампліном для найважливішої інновації в новітній історії інтернету – WebAssembly. Це свого роду машинна мова, яка працює в середовищі JavaScript і додає в неї нововведення, наприклад, компактний двійковий формат коду, якому не потрібні ні парсинг, ні функції компілятора. Сьогодні найцікавіші інновації створюють на WebAssembly, до них відноситься і фреймворк Blazor від Microsoft.

WebAssembly – спільний проєкт Mozilla та інших розробників браузерів, але він би не виник без asm.js.

4. MDN

MDN (Mozilla Developer Network – мережа розробників Mozilla) – величезний ресурс з високоякісною документацією для розробників, аналог «Вікіпедії» для сучасних вебмайстрів.

Якщо ви шукали інформацію в мережі, то напевно зустрічали один з ресурсів MDN – наприклад, керівництва з CSS, HTML DOM або якогось API – IndexedDB або WebRTC. Також у MDN є введення в HTML, яке починається з основ і описує роботу з такими фреймворками JavaScript, як React, Ember і Vue.

Документація MDN охоплює більше, ніж вказано на сайті. Наприклад, дані про сумісність браузерів, які збирає Mozilla, такі докладні, що їх використовують сервіси типу Can I Use.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

Зараз Mozilla поглинула команду MDN. Компанія обіцяє зберегти популярний сайт, можливо, шляхом залучення інших партнерів і підтримки спільноти. Але залишається незрозумілим, чи зможе MDN підтримувати високі стандарти, без додаткових витрат і нових талантів. Зрештою, у Mozilla вже чимало занедбаних проєктів з вебосвіти, наприклад, Webmaker, Mozilla Backpack і X-Ray Goggles (неймовірно простий спосіб впровадження HTML, який ефективніший, ніж 90% відеоуроків).

Що погубило Mozilla

Компанія ще функціонує, але безумовно рухається до занепаду. У листі Mozilla до звільнених співробітників вона звинувачує COVID-19, що виглядає сумнівно. Не варто забувати, що Mozilla Foundation був створений, щоб допомогти компанії пережити короткострокові потрясіння і виробити довгострокову стратегію, уникнувши темпераментних CEO, дивних трендів та інвесторів з Кремнієвої долини, які намагаються подвоїти свій капітал. Пандемія рано чи пізно залишиться в минулому, а знову зібрати колектив і відновити довіру розробників буде непросто.

Реальна проблема, про яку не говорять в Mozilla, але часто пишуть в пресі, полягає в тому, що у компанії досить тендітна фінансова модель. Понад 90% грошей Mozilla отримує від угоди, за умовами якої в браузері за замовчуванням використовується пошукова система Google. За це Mozilla отримує понад $400 млн в рік. Google неодноразово продовжував угоду, попри падіння частки Firefox на ринку.

Mozillа: історія найнедооціненішої технологічної компанії - tech, news, story, business

За останні роки Google все менш охоче продовжує операцію. Можливо, він продовжує фінансувати Firefox тільки тому, що не хоче зникнення конкуруючого браузера – так він може привернути увагу антимонопольних органів. З цієї ж причини Microsoft одного разу інвестував в Apple. Але незалежно від намірів Google, той факт, що Mozilla практично повністю покладається на виплати найбільшої технологічної компанії, виглядає серйозною стратегічною помилкою.

Mozilla неодноразово намагалася розробляти довгострокові комерційні проєкти, наприклад, операційну систему Firefox, дорогу VPN-мережу і преміумсервіс закладок. Всі вони в цілому були провальними. Тепер Mozilla поставила собі нову розчаровуючу мету: «сконцентруватися на розвитку браузера з іншим призначеним для користувача досвідом». Її можна інтерпретувати по-різному, але, схоже, що розробники хочуть поліпшити інтерфейс браузера і по-новому упакувати наявні продукти. І це виглядає як початок кінця Mozilla.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu