Гроші, Життя, Новини, Поради

Який ви «грошовий» тип: 7 підходів до накопичення

02 Червня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Автор бестселера «Таємне життя грошей» Кен Хонда пояснює, що можна поліпшити свої фінансові справи, виходячи з типу особистості.

Ми часто підкреслюємо важливість фінансової грамотності, наприклад, чіткого розуміння того, як працюють гроші, і наявності ресурсів, щоб приймати обґрунтовані рішення.

Але коли справа доходить до роботи над фінансовою стабільністю, більшість людей не беруть до уваги «грошовий» тип особистості – індивідуальну емоційну реакцію на гроші.

У кожної людини є свої переконання і емоції з приводу грошей, які формуються на основі життєвого досвіду (переданого батьками або того, що з’явився під впливом поточних ситуацій).

За 10 з гаком років досліджень психології грошей і щастя я виявив, що існує сім різних варіантів ставлення до грошей. Зазвичай одна людина відноситься відразу до декількох типів, а не до одного єдиного.

З’ясувавши свій тип особистості та його підводні камені, людина може значно поліпшити відносини з грошима – менше витрачати на імпульсивні покупки, краще складати бюджет, розумно інвестувати і створювати подушку безпеки для виходу на пенсію.

1. Компульсивний накопичувач

Ознаки нав’язливого накопичення:

 • Ви нескінченно відкладаєте гроші, іноді навіть без конкретної мети.
 • Ви впевнені, що економія грошей – єдиний спосіб відчути себе в більшій безпеці.
 • Ви дуже ощадливі. (Друзі часто приходять до вас за порадою, яка телефонна компанія найдешевша, які карти лояльності корисні або коли найвигідніше купувати квитки на літак.)

Підводні камені: деякі «компульсивні накопичувачі» настільки бояться втратити гроші, що не витрачають взагалі нічого з того, що так старанно відкладали. Наприклад, вони відмовляються від хобі або занять, які можуть принести їм щастя.

Грошова порада: вся справа в помірності. Потрібно вміти знаходити баланс між економією і насолодою життям. Подумайте, якими ви бачите себе в майбутньому і як можна використовувати свої заощадження, щоб досягти цього.

2. Компульсивний марнотрат

Ознаки нав’язливих витрат:

 • Ви схильні витрачати гроші на непотрібні речі.
 • Ви товариські і любите пригощати людей чимось особливим, іноді без особливої ​​причини.
 • Під час емоційного стресу ви хочете витрачати гроші, особливо для негайного задоволення.

Підводні камені: «компульсивні марнотрати» продовжують ходити по магазинам, навіть маючи значні борги. Вони навіть намагаються приховати великі покупки від друзів і сім’ї. У гіршому розкладі вони стикаються з ризиком банкрутства, якщо постійно витрачають більше, ніж заробляють.

Грошовий порада: складання бюджету допоможе подивитися на речі під іншим кутом зору. Нагадайте собі, що купуючи нову машину (коли вона у вас вже є), ви жертвуєте такими важливими речами, як накопичення пенсії або погашення боргу.

3. Компульсивний добувач

Ознаки нав’язливого бажання заробляти:

 • Ви впевнені: секрет щастя в тому, щоб заробляти більше грошей.
 • Ви витрачаєте більшу частину енергії на те, щоб заробити якомога більше грошей.
 • Ви отримуєте задоволення від схвалення і визнання іншими людьми вашого фінансового успіху.

Підводні камені: компульсивні добувачі зазвичай знаходяться на вірному шляху до досягнення фінансової свободи, але можуть потрапити на хиткий грунт, якщо почнуть нехтувати важливими відносинами, зробивши пріоритетом зростання добробуту (наприклад, вважаючи за краще працювати по вихідним, а не проводити час з близькими).

Грошовий порада: усвідомте, що в житті є щось більше, ніж гроші. А якщо ви сколотили пристойний стан, то поставте його на службу іншим людям – наприклад, зробіть пожертву на важливу справу або побалуйте свою сім’ю відпочинком, про який мріяли довгі роки.

4. Байдужий до грошей

Ознаки того, що ви байдужі до грошей:

 • Ви рідко думаєте про гроші (і сама ідея формування бюджету викликає у вас нудоту).
 • При найгіршому розкладі ви вважаєте, що гроші – це зло.
 • Ви твердо впевнені, що гроші не повинні впливати на важливі рішення в житті.

Підводні камені: багато людей, байдужі до грошей, вважають, що для щастя їм потрібна лише невелика сума грошей, і це здорове мислення. Але справи можуть піти погано, якщо вони не будуть нести відповідальність за свої фінанси (наприклад, покладаючись на заробітки партнера або чоловіка).

Грошовий порада: навіть якщо ви відчуваєте себе комфортно в фінансовому відношенні, намагайтеся знати, наприклад, куди йдуть ваші гроші, які щомісячні витрати і скільки у вас боргів. Все це допоможе уникнути великих фінансових проблем в майбутньому.

5. Накопичувач-марнотрат

Ознаки накопичувача-марнотрат:

 • У вас є спільні риси з накопичувачами і марнотратами.
 • Ви накопичуєте багато грошей, але потім раптово починаєте витрачаєте їх направо і наліво.
 • Ви можете витратити заощадження на те, що не потрібно або рідко використовується.

Підводні камені: Такі коливання від нав’язливої ​​економії до нав’язливої ​​витрати грошей можуть емоційно виснажувати. Такі люди часто в кінцевому підсумку переживають стрес і розчаровуються в собі через те, що старанно працюють, щоб накопичити гроші, і так швидко їх втрачають.

Грошовий порада: як і компульсивні марнотрати, накопичувачі-марнотрати рідко замислюються про те, на що вони витрачають. Перед будь-якою великою покупкою уявіть, як ви будете себе почувати в наступний тиждень або два. Не забувайте про свої фінансові цілі.

6. Гравець

Ознаки того, що ви можете бути гравцем:

 • У вас є спільні риси між типом, який заробляє і марнотратом.
 • Гострі відчуття ризику і винагороди – це саме по собі задоволення, в якому можна швидко загубитися.
 • Іноді ви програєте гроші від нудьги.

Підводні камені: гравці нерідко стикаються з несподіваними ударами або величезними втратами. Найбільш очевидний ризик полягає в тому, що азартні ігри виходять з-під контролю, і на них йдуть гроші, призначені для пенсійного фонду або рахунки на навчання дітей.

Грошова порада: мета – бути уважними до себе і суворо ставитися до фінансових ризиків, на які ви йдете. Важливі баланс і безпека, тому почніть відкладати щомісяця певну суму, перш ніж приймати будь-які важливі фінансові рішення.

7. Неспокійний

Ознаки того, що ви – неспокійний:

 • Неважливо, скільки у вас грошей – ви постійно турбуєтеся, що можете втратити їх в будь-який момент.
 • Вам не вистачає впевненості в своїх здібностях досягти фінансової свободи.
 • Ви одержимі гіршим сценарієм того, що станеться, якщо гроші закінчаться.

Підводні камені: корисно знати, що може трапитися, якщо ви не будете готові до майбутнього. Але дозволяти неспокою  псувати щастя поточного моменту – це завжди погано.

Грошова порада: шукайте позитив у розмовах про гроші. Постарайтеся зрозуміти, звідки виходять ваші фінансові занепокоєння. Якщо потрібно, скористайтеся для цього допомогою фінансового консультанта або терапевта.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu