Інвестиції, Кар'єра, Люди, Новини

Кожна вкладена на старті £1000 за 28 років перетворилася в £147 тисяч: кар’єра інвестора Ентоні Болтона

12 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Він особисто відбирав акції компаній для покупки, і за 28 років керований ним фонд виріс на 14124%. Розповідаємо про кар’єру інвестора Ентоні Болтона. 

Початок кар’єри

Ентоні Болтон народився в Великобританії 7 березня 1950 року в родині адвоката. Він добре вчився в школі та вступив до Кембриджського університету. У 1971 році Болтон, отримавши ступінь в галузі інженерії та бізнесу в Кембриджі, влаштувався стажистом в британський інвестиційний банк Keyser Ullmann. Там він почав займатися аналітикою і управлінням інвестиціями.

У 1976 році він перейшов в лондонську філію південно-африканської Schlezinger Investment Management, де був спочатку асистентом керуючого фондом, а потім керуючим. Там він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Сарою.

Робота в Fidelity Special Situations

Один з керуючих директорів Schlezinger Річард Тімберлейк отримав запрошення в інвестиційну компанію Fidelity і шукав собі співробітників. Болтон пізніше згадував, що це дружина вмовила його зателефонувати Тімберлейку щодо роботи. Після успішної співбесіди 17 грудня 1979 році він отримав місце в Fidelity.

Кожна вкладена на старті £1000 за 28 років перетворилася в £147 тисяч: кар'єра інвестора Ентоні Болтона - news, people, career, investytsiyi

Ентоні Болтон в офісі Fidelity thisismoney

Fidelity Investments заснував Едвард Джонсон в 1946 році в США. З 1969 року фірма почала розвивати свій міжнародний напрямок, для цього заснували Fidelity International.

В 2021 році за управлінням Fidelity International знаходиться $706 млрд коштів 2,5 млн клієнтів. Власники Fidelity International – сім’я засновника Едварда Джонсона і топ-менеджмент компанії.

Болтон отримав в управління один з фондів компанії – Fidelity Special Situations Trust. Ідею, назву і принцип відбору акцій, за словами інвестора, він переніс з першого місця роботи – в Keiser-Uhlmann.

Це був активно керований фонд – він і його співробітники визначали, які акції будуть купуватися і в яких кількостях, – з обсягом коштів £3 млн. У перші роки бажаючих вкладати в фонд було небагато, і відділу продажів підвищували винагороду за угоди в два рази.
Кожна вкладена на старті £1000 за 28 років перетворилася в £147 тисяч: кар'єра інвестора Ентоні Болтона - news, people, career, investytsiyi

Ентоні Болтон businessinsider

За свідченням автора біографій сучасних фінансистів Глена Арнольда, з кращого боку Болтона характеризувало те, що приступивши до управління, він вважав природним припинити особисті інвестиції та вклав всі свої засоби в фонд. Інвестор заявив, що це повинно стати правилом для всіх керівників.

З 1985 року він очолив Fidelity European, а з 1991 року – Fidelity European Values ​​Trust. Ці фонди наповнювалися паперами європейських компаній – за винятком британських.

За словами інвестора, європейський (континентальний) ринок був не так сильно розвинений, як британський або американський, і багато компаній були недооцінені: їх вартість не відповідала потенціалу, враховуючи хороші економічні показники: низьке боргове навантаження, прозорість бізнесу, постійний або зростаючий прибуток.

До початку 2000-х років Болтон вирішив зосередитися на своєму основному фонді – британському Fidelity Special Situations Trust – і попросив керівництво зняти з нього управління всіма іншими.

Він не став вкладати в інтернет-компанії в другій половині 1990 років, хоча у стартапів зі сфери ІТ були високі біржові показники.

Під час міхура доткомів індекс високотехнологічних компаній біржі Nasdaq дійшов до свого піку до березня 2000 року і різко обвалився, втративши до 78% вартості до жовтня 2002 року. Fidelity Special Situations залишився в порядку і не впав.

Тут проявився протифазний підхід (Contrarian investing) Болтона, який він використовував протягом своєї кар’єри. Його суть у виборі рішень, які йдуть врозріз з тенденціями ринку: коли в кінці 1990-х років багато інвесторів купували інтернет-компанії, в Fidelity робили ставку на акції традиційної економіки.

Болтон пояснював, що в біржових торгах приваблива ціна якоїсь акції підвищує до неї інтерес з боку великої кількості інвесторів. Збільшується попит, який тягне ціну на папір вгору до таких високих рівнів, коли вона перестає бути привабливою.

Інвестор вважає, що іноді тренд на підвищення зачіпає цілі області компаній, об’єднаних сферою виробництва: ІТ-індустрія, металургія, нафтовидобувачі. Важливий момент покупки: купити папери потрібно до того, як їх купить більшість. І якщо передбачити, в якій області відбудеться вибухове зростання, складно, то знайти компанії з хорошою фінансовою моделлю і стійким становищем набагато легше.

Мій досвід полягає в тому, що більшість інвесторів схильні уникати компанії, які останнім часом не досягли успіху, і ця реакція створює можливість для покупки.

Ентоні Болтон
в книзі Investing with Anthony Bolton

У грудні 1986 року Болтон одним з перших іноземних інвесторів відвідав Португалію, біржа якої в той час відкрилася для зовнішніх зв’язків. Вивчення ринку країни привело його до компанії Sonae, що управляє мережею супермаркетів. Він вклався в неї,  інвестиції зросли згодом в десять разів.

Таким чином, виконувалася стратегія відбору компаній малої капіталізації. У списку компаній, в які інвестував фонд Болтона, практично не було відомих організацій.

Характеризуючи свого колегу, що управляє в Fidelity Foundation і член ради директорів інвестиційної компанії Shaftesbury Plc Саллі Уолдон сказала: «Він не з тих хлопців, які затримуються, щоб поговорити у кавового автомата. Він намагається з усіх сил, щоб жодна частина його робочого дня не пропала даремно. Хоча він буває неприємний, у нього є вміння чарівним чином дати вам знати, коли він отримав від вас те, що хотів».

У жовтні 1984 він відвідав Швецію – зустрівся з керівництвом компанії Ericsson. В офісі на столі керівника він побачив застарілу модель телефону і вирішив, що найбільший телефонний холдинг явно робить щось не так. У підсумку він відмовився від покупки акцій компанії, але згодом пошкодував про це, тому що вони сильно виросли з тих пір.

А в кінці 1980-х років  текстильна компанія Polly Peck увійшла в топ-100 найбільших фірм Великобританії – національний індекс акцій FTSE і привернула увагу інвестора.

Він вклався в її акції. У 1991 році компанія через великий скандал з ухиленням від сплати податків і фальсифікацію звітності була видалена з біржі, а її акції розпродані з сильним дисконтом.

Болтон пішов з поста керівника британським фондом Fidelity Special Situations в 2007 році, прямо на вершині зростаючого бичачого ринку, попередивши, що ціна акцій найбільших компаній скоро впаде. У цей час обсяг Fidelity Special Situations становив £2 млрд.

Один з найпрекрасніших моментів у моїй кар’єрі був, коли інвестор відвів мене в сторону на конференції та сказав: «Завдяки вам я зміг відправити своїх дітей в приватну школу».

Ентоні Болтон

За 28 років керування фондом він перетворив кожну тисячу фунтів стерлінгів, вкладену в початку, в £147 тисяч. Середня прибутковість фонду за цей період – 19% річних. За даними FE Analytics, за цей час фонд заробив 14124% прибутку. Всього під управлінням Fidelity знаходилося £30,5 млрд, в 2007 році вона поступилася першістю в Великобританії компанії Invesco Perpetual.

Навряд чи можна знайти людей, які погано відгукнулися б про Ентоні Болтона як про людину. Завжди ввічливий, він здобув репутацію скромного, добродушного, товариського співрозмовника і відмінного слухача.

Глен Арнольд
автор книги «Великі інвестори»

Американський фінансист Пітер Лінч вважає Болтона одним з кращих в світі інвесторів. Він писав: «Постійні, нескінченні пошуки, які, в свою чергу, дають вирішальну інформаційну перевагу. Ця перевага, а також залізні нерви, гнучкість, здоровий глузд і повна відсутність упередженості – ось що дозволило Ентоні Болтону протягом десятиліть забезпечувати рекордний сукупний прибуток».

Порівняння показників Fidelity Special Situations Fund і основних індексів акцій Великобританії (1979-2007) Morningstar.co.uk

Період з 2007 по 2021 рік: догляд з Fidelity Special Situations

В 2004 році спільно з журналістом Джонатаном Девісом Болтон випустив книгу «Інвестуй з Ентоні Болтоном». У формі інтерв’ю інвестор поділився своїми методами і розповів про найяскравіші епізоди своєї біографії.

Кожна вкладена на старті £1000 за 28 років перетворилася в £147 тисяч: кар'єра інвестора Ентоні Болтона - news, people, career, investytsiyi

Обкладинка книги «Інвестувати проти течії» Rakuten Kobo

Пізніше, в 2009 році, він випустив книгу «Інвестування проти течії», присвячену своєму протифазному методу відбору акцій і тонкощам роботи керуючого. У ній інвестор задався питанням: чи правда, що його видатний результат інвестування – наслідок його зусиль, або він швидше пов’язаний з тим, що росли взагалі всі акції світу.

З моменту відходу з управління фонду Fidelity Special Situations в 2007-му і до 2009 року Болтон займався консультуванням інвестиційних керуючих та брав участь в зборах керівництва компанії, а потім оголосив про повернення в світ інвестицій.

В 2010 році Fidelity створила в Гонконзі фонд з китайських цінних паперів і запросила очолити його Болтона. Початковий розмір склав £460 млн.

В 2010 році Болтон оптимістично висловлювався про перспективи китайської економіки.

У світі існує дуже мало речей, через які я можу повернутися до управління фінансами. Китай – одна з них.

Ентоні Болтон
про роботу на китайському ринку

Як і у Великобританії у 1979 році, він вклав свої власні кошти. В інтерв’ю він розкрив суму – £2,5 млн.

Однак в наступні три роки фонд під його управлінням балансував біля нульової прибутковості, на відміну від британських, американських і європейських фондів компанії Fidelity, які заробили відповідно + 40%, + 39%, + 35%.

До середини 2013 року вартість фонду впала на 14% з моменту створення, і керівництво компанії оголосило про відхід Болтона з поста керівника з квітня 2014 року.

У Ентоні була фантастична кар’єра, він по праву вважається одним з кращих активних менеджерів останніх десятиліть. Показники його китайського фонду в останні роки трохи підірвали цей рекорд.

Марк Дампір
фінансовий аналітик Hargreaves Lansdown Plc в Брістолі

Підводячи підсумки своєї роботи в Гонконзі інвестор визнав: «Якби я не спробував, я б шкодував про це. Я завжди був зачарований Китаєм. Життя в Гонконзі таке захоплююче. Ви відчуваєте, що саме тут все відбувається – ви не десь на периферії».

Після повернення до Великобританії він професійно почав займатися музикою: з 2002 року інвестор брав уроки композиторського мистецтва. Діти Болтона відвідували хор. Спілкуючись з їх викладачем, він отримав пропозицію скласти вокальний твір для цього гуртка – це були його перші твори.

В 2019 він написав оперу «Смерть Олександра Литвиненка» за сюжетом політичного скандалу, пов’язаного з отруєнням колишнього російського контррозвідника, який емігрував до Великобританії. Опера складається з двох актів по годині довжиною. У музичній складовій Болтон використовував фрагменти творів Чайковського, Рахманінова та російських військових маршів.

Кожна вкладена на старті £1000 за 28 років перетворилася в £147 тисяч: кар'єра інвестора Ентоні Болтона - news, people, career, investytsiyi

Болтон в музеї Лейтон Хаус в Лондоні в 2020 році Financial Times

Її постановка намічалася в кінці 2019 року, потім її перенесли на літо 2020 року, але знову відклали через пандемію Covid-19. Нова дата постановки – липень 2021 року.

Я розчарований [скасуванням постановки], але я досить прагматична людина. Проєкт створювався 12 років, і якщо мені доведеться почекати ще один рік … У контексті того, що відбувається це зовсім не має значення.

Ентоні Болтон
в інтерв’ю Financial Times в березні 2020 року

У березні 2020 року в Financial Times, де Ентоні Болтон зрідка виступав у ролі експерта-коментатора, з’явилася новина, що керуючий тепер інвестує як приватна особа.

Він стверджував, що корекція, викликана локдаунами, таїть великі можливості для покупок акцій за зниженими цінами і порадив «не ставати” ведмедем “(песимістом) у міру падіння ринку». При цьому Болтон відмовився назвати компанії та галузі, в які інвестував сам.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu