Кар'єра, Країна, Новини, Розробникам

Польща запустила спрощені робочі візи для українських IT-фахівців: як податися

30 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Наталія Радченко, експерт з міжнародного бізнесу, партнер Legal House Poland, в своїй статті розповідає, як фахівцям з IT (та інших галузей) отримати польську робочу візу за спрощеною процедурою.

Польське агентство інвестицій і торгівлі (PAIH) розширило програму Poland.Business Harbor, в рамках якої фахівці з IT і суміжних галузей можуть отримати національну візу Польщі строком на 1 рік за спрощеною процедурою.

Польща запустила спрощені робочі візи для українських IT-фахівців: як податися - developers, news, country, career

Наталія Радченко, фото надане автором

З середини липня 2021 в програмі можуть брати участь громадяни України, Молдавії, Вірменії, Грузії та Росії. Раніше програма працювала тільки для білоруських IT-фахівців, які хотіли переїхати до Польщі для проживання.

У чому суть програми Business Harbor?

Фахівці з IT-сфери, а також фахівці з суміжних сфер, які працюють переважно використовуючи телекомунікаційні технології (так звані digital nomads), можуть отримати національну польську візу терміном на 1 рік за спрощеною процедурою.

Така віза дає право працювати у будь-якого роботодавця Польщі без необхідності отримувати спеціальні дозволи на працевлаштування. Також віза дозволяє зареєструвати власну підприємницьку діяльність (Działalność gospodarcza) і це величезний плюс для тих, хто хоче переїхати до Європи.

Наявність зареєстрованої підприємницької діяльності вирішує кілька проблем:

  • По-перше, IT-фахівець, який працює в Польщі як індивідуальний підприємець може отримати дозвіл на проживання терміном до 3-х років і також оформити посвідки на проживання своїй дружині або чоловіку і дітям.
  • По-друге, індивідуальний підприємець – це офіційне джерело доходу в Польщі, що дає можливість доступу до доступного банківського іпотечного кредитування. Процедура реєстрації підприємцем не складна, а оподаткування та звітність спрощена.

Нагадаю, що раніше зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність в Польщі могли тільки деякі категорії приїжджих іммігрантів. Для більшості приїжджих без польських коренів потрібно було спочатку прожити 5 років в країні та отримати постійний вид на проживання, а для тих, у кого в родоводі є польські предки, – карту поляка. Тільки після цього можна було реєструвати приватне підприємництво.

Як отримати візу Business Harbor?

Пакет документів для візи нескладний. У консульство потрібно надати:

  • Заяву.
  • Актуальне фото.
  • Паспорт.
  • Страховку з мінімальним покриттям 30 тисяч євро.
  • Документи, які підтверджують мету поїздки.
  • Для українців-фрілансерів – це лист-запрошення від компанії, яка входить в список партнерів програми Business Harbor. При цьому, до розгляду в пакеті документів приймаються навіть запрошення, отримані по e-mail з офіційної пошти такої компанії.

Візу видають терміном на 1 рік з можливістю продовження. Але, як правило, до часу закінчення візи IT-фахівець вже може отримати посвідку на проживання і продовження не знадобиться.

Як зареєструвати індивідуальне підприємництво?

Можливість зареєструвати індивідуальне підприємництво в Польщі – це великий крок назустріч українським айтішникам. Для реєстрації приватного підприємця потрібно отримати індивідуальний податковий номер PESEL і оформити електронний підпис e-puap. Реєстрація відбувається в електронній формі. Рахунок в банку можна відкрити за 15 хвилин. Загальний час усіх процедур – максимум 2-3 дня.

Які податки платить приватний підприємець в Польщі?

Для IT-сфери можливі різні форми оподаткування. Є можливість платити від 8,5 до 15% податку з обороту. При цьому, витрати підприємця не враховуються при розрахунку податкової бази. Є інша форма – коли враховуються витрати і підприємець платить за ставкою 19%, але з прибутку.

Вибирають таку, яка зручніше в кожному конкретному випадку. Для тих айтішників, які створюють об’єкти інтелектуальної власності, можливо оподаткування по режиму IP box доходу від продажу таких об’єктів за ставкою 5%.

Також в Польщі оплачується збір на соціальне забезпечення ZUS, який у 2021 році становить від 381,81 зл до 1380,18 зл. Так, протягом перших повних шести місяців діяльності приватний підприємець має право платити в ZUS тільки медичну страховку – 381,18 зл.

Наступні 2 роки підприємець має право на пільгу, при якій сума щомісячних платежів в ZUS становить 627,01 зл. Таким чином, перші 2,5 року діяльності є пільги по платежах до ZUS.

Щороку ці суми змінюються, оскільки залежать від середньостатистичної винагороди на польському ринку праці за минулий рік. У статті наведені цифри, актуальні до 31 грудня 2021 року.

Як оформити посвідку на проживання?

Отримавши візу Business Harbor, фахівець стає бажаним співробітником для будь-якої IT-компанії, оскільки ця віза не зобов’язує роботодавця оформляти додаткові документи для працевлаштування. І компанія і людина не втрачають часу для оформлення дозволу на працевлаштування. Підписавши з роботодавцем контракт, можна подавати документи на вид на проживання по роботі.

Інший варіант, який ми радимо своїм клієнтам фрілансерам, – зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність і подати документи на дозвіл на проживання від себе, як від приватного підприємця. Однак, для такого варіанту також потрібно показати, що у вас є хоча б один контракт із замовником. Для IT-компаній робота з приватним підприємцем краще трудового договору, оскільки дозволяє значно економити на податках.

Оскільки відносини компанії та фахівця переходять в площину господарських відносин, то компанія враховує оплати індивідуальному підприємцеві, як витрати. Соціальні платежі підприємець платить сам за себе.

Як оформити сім’ю?

Якщо виїжджає сім’я, то можлива подача документів на дозвіл на проживання для всієї родини в пакеті з основним аплікантом. Таким чином, всі члени сім’ї отримують посвідки на проживання на підставі виду основного годувальника сім’ї та на той же термін.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu