Інвестиції, Новини, Стартапи, Технології

Як потрапити в акселератор Startup Wise Guys – досвід українських стартапів Finmap і Onboard

30 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Навесні європейський акселератор Startup Wise Guys оголосив результати чергового набору учасників. З 350 заявок з усього світу відібрали 10 SaaS і 3 кіберстартапа. Всі вони отримають інвестиції, європейських менторів та можливості для нетворкінгу. Програма триватиме до кінця вересня.

У десятку потрапили українські стартапи Finmap і Onboard, орієнтовані на малий і середній бізнес, про це пише Vector. Розповідаємо, в чому суть продуктів команд-переможців і як стати учасником Startup Wise Guys.

Що таке Startup Wise Guys

Startup Wise Guys (SWG) – естонський акселератор, що пропонує стартапам на ранніх стадіях розвитку тримісячну програму. Акселератор в першу чергу орієнтований на продаж і масштабування. Є й компонент фандрейзингу, який допомагає командам зібрати наступний раунд фінансування протягом шести місяців.

В 2021 році в фокусі акселератора знаходяться в основному B2B, SaaS, fintech і кіберкомпаніі. У різні роки його програми проходили українські стартапи CallPage, Promo Republic, Jetbeep і StepShot. В 2021 році SWG проходять дві українські компанії – Finmap і Onboard.

Українські стартапи на Startup Wise Guys

Українці входять до п’ятірки найактивніших претендентів на участь в акселератор, поряд з балтійськими і турецькими компаніями. В останні роки було всього один-два набора, на які українські стартапи не пройшли. А в деяких наборах серед 10 переможців було до трьох українських компаній.

«Українські стартапи завжди виділялися приголомшливими технічними навичками і сильними продуктами, – пояснюють в SWG. – Але це не завжди поєднується з достатнім рівнем англійської та бізнес-навичок. Програма акселератора допомагає підтягнути навички ведення бізнесу і організації продажів».

Крім того, в SWG помітили: більшість українських стартапів дуже орієнтовані на США і часто взагалі не вважають Європу цільовим ринком. Але останнім часом ця тенденція змінюється, і все більше стартапів розглядають Європу як стартовий майданчик перед виходом на більш далекі ринки.

Учасники акселератора-2021

Finmap

Це сервіс обліку фінансів для підприємців малого та середнього бізнесу. Його заснували Олександр Соловей та Іван Каунов в 2019 році. Навесні +2021-го до команди Finmap приєднався Дмитро Дубілет, співзасновник Monobank.

Ідея сервісу – в максимально простому управлінні фінансами, навіть якщо у бізнесу кілька рахунків у різних банках. Інформація за видатками та доходами відображається на дашборді та фільтрується за категоріями. Налаштовуючи рівні доступу, можна делегувати команді внесення даних. А ще система дозволяє створювати регулярні та майбутні платежі й автоматично синхронізувати дані через API з рахунками в різних банках.

Зараз сервіс представлений в 12 країнах. У команді 30 чоловік, до кінця року планують розширитися вдвічі.

Startup Wise Guys – не перший акселератор, в якому Finmap бере участь. У минулому році стартап проходив піврічну програму від американського акселератора 500 Startups.

«У нас був позитивний досвід в подібних програмах, але ми проходили їх удвох з партнером. А хотілося б пройти подібне всією командою. Тому і подали заявку на SWG», – каже співзасновник Finmap Олександр Соловей.

Onboard

Українсько-британський стартап допомагає автоматизувати навчання співробітників у відділах продажів. Замість того, щоб «вручну» вводити в курс справи кожного новачка, компанія може створити тренінг-програму на Onboard. Нові співробітники отримають структуровану інформацію, а система підкаже керівникові, які прогалини в знаннях залишилися у новачка.

Зараз в Onboard шість співробітників, до кінця року команду планують розширити до 10 осіб. Клієнти і партнери сервісу – з Британії, США, Канади, Естонії та України. Серед них Rocket, Reply.io, SimplyContact, Bookimed. Стартап вперше бере участь в акселераторі.

«Я давно знав про SWG, але ми з командою думали, що ще не готові до цього. Одного разу мене тегнули у Facebook під постом про набір учасників. Побачивши, що ми підходимо за всіма критеріями і можемо отримати доступ до ментора з Stripe, Pipedrive, Microsoft, десяткам фондів і коучам, я подумав: це те, що нам потрібно», – розповідає Олег Болотнов, засновник Onboard.

Загальна аудиторія – малий і середній бізнес

Цікаво, що обидва стартапи, що пройшли на акселератор, створюють продукти для малого та середнього бізнесу.

«Хаос в грошах і досить низька фінансова грамотність – величезний біль всіх підприємців мікро-, малого та середнього бізнесу, – кажуть в Finmap. – І це характерно для підприємців не тільки нашого регіону, але і взагалі всього світу, особливо в країнах, що розвиваються».

Ще один фактор – «живучість» цього сегмента. Підприємці перебудовуються, закривають і відкривають бізнеси, але продовжують працювати з сервісом.

«Дуже характерний приклад – на самому початку карантину наш користувач, у якого був бізнес в сфері подорожей, заморозив доступ до Finmap, тому що закрив свою справу. Буквально через два місяці він повернувся вже з бізнесом з продажу кальянів. А облік грошей потрібен і там, і там. І таких прикладів десятки», – пояснює Іван Каунов.

В Onboard теж відштовхувалися від болів середнього і малого бізнесу.

«У МСБ навчання – це хворе місце. Компанії, де ростуть відділи продажів, хочуть автоматизувати процес, але більшість систем розраховані під корпорації. Вартість та інтеграція цих систем жахає бізнеси, до того ж їм потрібні легкі рішення», – пояснює Олег Болотнов.

Наступним кроком у розвитку він вважає up-market (роботу з великими компаніями і великим середнім чеком) і полегшення розвитку співробітників в швидкозростаючих компаніях та ентерпрайз-секторі.

Що дасть стартапам акселератор Startup Wise Guys

Основна мета Onboard – отримати 90% нових клієнтів з Великобританії та Нідерландів.

«Для цього ми з менторами поміняли процес продажів і вже бачимо перші результати, – говорить Олег Болотнов, – А ще сподіваємося на розширення знайомств і впізнаваності серед європейських інвесторів. Щоб про нас вже знали і не доводилося шукати гроші на масштабування по “холодним” контактам».

У Finmap також чекають доступу до потужного глобального нетворку від акселератора. «Крім того, це прокачка мислення. Подібні програми розвивають навички мислити масштабно. А без цього неможливо побудувати дійсно глобальну компанію», – коментують співзасновники Finmap.

Критерії відбору в Startup Wise Guys

Відбираючи учасників, в Startup Wise Guys аналізують команду, продукт, ринок, компетенції, потенціал до масштабування та інші фактори. Тому потрапляння на SWG – непростий процес. Наприклад, в Finmap йшли до цього кілька років.

«Ми заходили з чотирьох різних сторін, писали листи, шукали виходи через нетворк. І раз по раз після численних інтерв’ю отримували відмови. Змогли пробитися тільки з четвертої спроби», – каже Іван Каунов з Finmap.

Команді SWG сподобалося, як Finmap розвивається на українському ринку. «Коли ми вперше поговорили із засновниками, ми побачили, що це дуже злагоджена команда, в якій різні особистості доповнюють один одного», – кажуть представники акселератора. На їхню думку, потенціал стартапу на європейських ринках досить великий, але над просуванням ще потрібно працювати.

В Onboard припускають: секрет потрапляння на SWG – не тільки в хорошому пітчі або продукті. Акселератор повинен розуміти, чи принесуть ментори і програма користь конкретному стартапу.

«Відбір проходив азартно і трохи страшно. Дуже схоже на боротьбу з конкурентами в продажах », – іронізує засновник Onboard.

Відбір складався з таких етапів:

 1. заявка;
 2. пітч-день;
 3. технічне інтерв’ю;
 4. бізнес-інтерв’ю;
 5. фінал – відбірковий буткемп. За три дні команда стартапу повинна провести демо продукту, пропітчити менторам акселератора і пройти інтерв’ю з ними.

«Найгірше, що може бути, – не знати, що тебе чекає на цих етапах, намагатися викрутитися і покладатися на удачу», – вважає Олег Болотнов.

Тому перед фінальною частиною Onboard знайшли всіх українських випускників SWG і попросили розповісти, як вони проходили відбір. Стратегія підготовки відповідей на кожне можливе питання ментора спрацювала.

Команду Startup Wise Guys ще в перший день пітчу зачепило бажання Onboard пояснити свою ідею з пристрастю, веселощами і увагою до деталей.

«Ця команда дивувала нас динамікою, глибиною розуміння ринку і загальним бізнес-підходом до проблеми, яку вона вирішує», – кажуть в SWG.

Чек лист. Як потрапити на Startup Wise Guys

 1. Щоб збільшити свої шанси, знайдіть людей, які пов’язані з SWG (співробітників, менторів, стартапи, які проходили акселерацію). Зв’яжіться з ними і попросіть про інтро або поради.
 2. Заповніть заявку на сайті SWG. Опишіть англійською мовою суть вашого продукту, цільову аудиторію та перевагу серед подібних продуктів.
 3. Прикладіть коротку презентацію проєкту (pitch deck).
 4. Вкажіть основні метрики, що показують темпи зростання вашого стартапа і потенціал ринку.
 5. Поясніть своїми словами, чому вам потрібен саме Startup Wise Guys. Так буде зрозуміло, що ви свідомо підійшли до оформлення заявки, а не намагаєтеся пробитися хоч куди-небудь.
 6. В очікуванні відповіді продовжуйте розвивати свій продукт. Ви повинні показати, що стартап зростає навіть без акселерації.
 7. Якщо вам відмовили, все одно нагадуйте про себе і продовжуйте пробувати. SWG любить наполегливих і розумних фаундерів.
 8. Якщо вами зацікавляться, то запросять на pitch day. Це день, коли всі стартапи презентують свої продукти 10-12 експертам з різних ніш. Кожен стартап по 25 хвилин спілкується з кожним з експертів. В кінці дня експерти подають короткий фідбек по кожному стартапу в SWG. Протягом тижня після цього акселератор прийме фінальне рішення.
 9. Підпишіть інвестиційний договір та інші документи.
 10. Довіртеся команді та директору програми, на яку ви потрапили. Вони розкажуть, що потрібно робити, щоб отримати максимальну користь від акселератора.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu