Гроші, Новини, Технології

Kaspi.kz купує Portmone та йде в Україну. Сайт dev.ua порівняв його з Приватом та Mono

30 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Днями казахстанський fintech-гігант Kaspi.kz повідомив про те, що виходить на український ринок. До кінця року він повинен завершити поглинання одного з найстаріших українських платіжних сервісів Portmone. Угоду учасники ринку оцінюють в $10-20 млн.

Це досить багато для українського ринку fintech, на якому давно не було помітно великих поглинань. Але це не так багато для банкірів з Казахстану, які розпоряджаються величезними за мірками українських fintech-проєктів грошима.

Редакція dev.ua вирішила розповісти, що таке Kaspi.kz і його екосистема. Чим він відрізняється від українських проєктів? І найголовніше — про які ж гроші йде мова?

Отже, перше — Kaspi.kz тримається на трьох китах: кредити, маркетплейс, платежі.

Всі ці сервіси в одному вони називають Super App — must have для будь-якого казахстанця. Будь ти приватний підприємець, який приймає платежі або просто людина, що платить комуналку, квитки, айфони, одяг, перекидає гроші з карти на карту — все, що тобі потрібно, це єдиний додаток.

Kaspi.kz купує Portmone та йде в Україну. Сайт dev.ua порівняв його з Приватом та Mono - tech, news, groshi

скрін з Kaspi

Та частка ринку, яку в Казахстані займає Super App, — в Україні це ціла екосистема. Найбільший маркетплейс — Розетка, найбільший цифровий банк — privat24 (і мобільний банк monobank), квитки — Tickets.ua, комуналка — Portmone, «Нова пошта» — доставка товарів з інтернету.

Для всього, чого в Казахстані потрібен один app, в Україні займає цілий скрін на смартфоні.

Друге — корені. Kaspi.kz не завжди був таким крутим. До 2008 року це був нішевий старий казахстанський банк, про який ніхто не знав. Він був створений ще в 1991 році, а в 1996 перейменований в «Банк Каспійський».

Можливо, він так би і залишався пересічним банком до кінця днів своїх. Якби не одна доленосна подія, що відбулася з ним в 2006 році. На нього (о диво!) звернула увагу інвестиційна компанія Baring Vostok Capital Partners. Вона вирішила прикупити в Казахстані непримітний банк і зробити з нього гіганта.

Baring Vostok (вміє і вміла на той час) робити гроші. Список її вкладень досить довгий.

Третє — розміри. У Казахстані живе 19 млн чоловік. В 2,5 разів менше ніж в Україні. Але за кількістю користувачів цифрового банкінгу Kapsi не сильно поступається нашим фінтехам.

Monobank — 3,9 млн клієнтів.

Privat24 — 13 млн українців. Або кожен третій в країні.

Kaspi на кінець другого кварталу 2021 — 10,2 млн активних протягом місяця користувачів. Або кожен другий в країні.

Четверте — гроші.

Як помітив нещодавно співзасновник monobank Олег Гороховський, оцінка компанії виросла більш ніж в три рази після IPO в 2020 році і становить вже майже $22 млрд.

Ймовірно, у інвесторів великі очікування. Фінансові показники банку демонструють стрімке зростання. Так, у другому кварталі чистий прибуток в річному обчисленні зріс на 94,5% до $240 млн, а виторг — на 54% до $503 млн.

Kaspi.kz купує Portmone та йде в Україну. Сайт dev.ua порівняв його з Приватом та Mono - tech, news, groshi

з презентації 2Q

Для порівняння чистий прибуток Приватбанку в першому кварталі 2021 (за другий банк ще не відзвітував) склав $89 млн.

П’яте — зростання.

Kaspi — це банк, який ще не сформувався. Це чистої води стартап, основні напрямки діяльності якого дуже швидко змінюються.

Ось кілька прикладів.

Кількість транзакцій на POS терміналах Kaspi:

  • 2 квартал 2020 року — 6 млн,
  • 2 квартал 2021 — 156 млн.

Маркетплейс в структурі загальних доходів:

  • 2 квартал 2020 року — 9%,
  • 2 квартал 2021 — 21%.

Кількість проданих авіаквитків:

  • 3 квартал 2020 року — 11 000
  • 2 квартал 2021 — 505 000.

Шосте — маркетплейс як залежність.

Спочатку бізнес-модель Kaspi була заснована слабкості — експлуатації психології споживача. І стосувалася вона тоді видачі кредитів.

Нинішня модель не далеко від неї пішла. Kaspi спокушає споживачів маркетплейса безпрецедентними розстрочками — до 24 місяців без відсотків. Хочеш iPhone — бери iPhone і користуйся.

Як результат, кількість покупок в розрахунку на одного споживача в місяць зросла з 19 до 39.

Сьоме — все своє.

Kaspi — це fintech-аскет. У традиційному банківському бізнесі у нього все на мінімалку. Немає кредиток, тільки дебетні карти. Причому самі карти дуже прості, без підтримки Apple Pay, 3Dsecure. Вони не дружать з чужими екосистемами і не витрачають на них гроші.

«Як правило, в магазинах коштує два термінали: для Kaspi та для інших банків. Зате всередині системи банку гроші переводити дуже просто і вигідно — без комісії», — розповідає інвестиційний аналітик і засновник популярного Telegram-каналу FINANCE.kz Андрій Чеботарьов.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu