Діти, Життя, Новини

Хвалити або надихати? Як робити компліменти дітям

02 Вересня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Психотерапевт Джессіка Вандервейер розповідає про три правила похвали для батьків. 

Батьки хочуть, щоб у дітей була гарна самооцінка, тому намагаються хвалити їх якомога частіше.

І це не так уже й погано. Дослідження показують, що похвала приносить користь. Простий комплімент може викликати почуття власної гідності та гордість. Однак це залежить від того, як ми хвалимо, коли і як часто.

Як психотерапевт, який працює з батьками і дітьми, я знову і знову бачу негативні наслідки переоцінки талантів або результатів дитини ( «Це виглядає приголомшливо!», «Ти такий гарний!», «Гарна робота!»).

Через ці короткі перебільшення реакцій діти фокусуються тільки на тому, що може завдати шкоди їх самооцінці. Вони відчувають тривогу за свої успіхи («Якщо відповім неправильно, я – тупий») або вважають, що їх цінують тільки за зовнішній вигляд ( «Що, якщо люди подумають, ніби я дивно виглядаю в цій сорочці? Тоді вони не будуть мене любити»).

Так чи варто взагалі хвалити своїх дітей? Звісно. Але є правильні та неправильні способи це робити. Ось що роблять батьки впевнених в собі, цілеспрямованих і ментально сильних дітей:

1. Вони хвалять процес

Якщо хвалити процес (наприклад, те, що дитина докладає зусиль, щоб зробити завдання з математики), а не талант або результат (наприклад, природну здатність дитини швидко вирішувати завдання), діти з більшою ймовірністю розвинуть позитивне ставлення до майбутніх викликів.

У 1990-х роках професор психології Стенфорда Керол С. Двек вивчала вплив подібного типу похвали. В одному експерименті групі дітей говорили, що вони домоглися успіху, тому що розумні, а в другому – тому що наполегливо працювали.

Коли обом групам давали різні головоломки, діти з іншої групи частіше вибирали більш складну. Двек також виявила, що похвала процесу підвищує впевненість у виконанні завдання, навіть якщо дитина припускається помилки.

2. Вони ніколи не порівнюють

Батьки люблять порівнювати – ми нічого не можемо з цим вдіяти! А іноді ми навіть говоримо дітям, що вони краще за інших ( «Ти забив більше голів, ніж всі товариші по команді разом узяті!»).

Часто це робиться з добрими намірами. Ми хочемо, щоб діти відчули таку ж гордість, як і ми самі, і щоб наступного разу у них була мотивація зробити ще краще … але по абсолютно неправильним причинам.

Але опинитися в пастці порочного кола конкуренції – не здорово. Соціальні порівняння вчать дітей завжди вимірювати успіх по чужим результатами.

Гірше того, згідно з дослідженнями, похвала дітей в деяких випадках може розвинути нарцисизм, прагнення привернути увагу і нерозуміння цінності спільної діяльності.

Правильний підхід – порівнювати минулі зусилля дітей з нинішніми, а не з тим, що роблять інші люди. Так, замість прагнення стати краще за всіх, дитина ставить за мету самовдосконалення.

3. Вони використовують мову спостережень

Замість того, щоб сказати: «Це так здорово!», Можна говорити: «Мені подобаються кольори на твоїй картині. Розкажи мені докладніше, чому ти вибрав їх». Це означає хвалити процес.

Інший приклад: замість фрази: «Ти їздив на велосипеді, як професіонал!», Батьки мотивованих дітей могли б сказати щось на кшталт: «Ти ж був такий обережний і зосереджений під час їзди на велосипеді. Навіть коли ти трохи похитнувся і мало не впав, ти продовжував їхати! Було круто це бачити».

Ці прості мовні налаштування допоможуть вашим дітям відчути гордість за те, що вони доклали до чогось зусилля. Такий підхід надихає їх братися за більш складні завдання в майбутньому.

Нарешті, важливо створити атмосферу емоційної безпеки. Якщо ваша дитина не здала іспит з правопису, не кажіть, що їй слід було вчитися старанніше. Замість цього запитаєте, що, як вона думає, можна зробити, щоб наступного разу отримати вищу оцінку.

Дітям потрібно знати, що вони можуть прийти до батьків не тільки тоді, коли зробили щось хороше, але і коли у них щось не виходить.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu