Новини, Спільнота, Технології

Мінцифрі два роки: як ми створили міністерство з нуля майже без грошей і заслужили довіру

07 Вересня, 2021

Держава повинна працювати автоматично і зручно, як сервіс на кшталт Uber або Booking. Коли складний процес вирішується простими діями, без бюрократії, витрати часу і зусиль. Це саме та ідея, з якою я перейшов з бізнесу в політику. Вона стала головною метою для міністерства.

Мінцифрі два роки

Це коли люди і бізнес можуть з ним комунікувати без перешкод. Отримувати послуги в кілька кліків в додатку. Максимально скоротити час на взаємодію з чиновниками. Займатися тим, що дійсно важливо. Коли ви викликаєте таксі або бронюєте житло на подорож, ви не стоїте в черзі зі стосом довідок і дозволів?

2 вересня Мінцифрі виповнилося два роки. Це майже екватор нашої роботи, тому підводимо перші підсумки. Про наші проєкти і сервіси можна довго розповідати, але хочу зробити акцент на тому, як вдалося побудувати організаційну структуру і зібрати таку команду, з якою можна так швидко досягати масштабних цілей.

Це саме той унікальний досвід, який може бути корисний не тільки в державному секторі, але і в бізнесі. Неважливо, ви власник маленького кафе біля будинку або СЕО компанії на тисячі співробітників. Чітка структура, образ, систематична робота і мотивована команда – головне в досягненні цілей.

Два кроки вперед, жодного назад

Для створення міністерства потрібно було зробити два важливі кроки. Перший – провести дослідження, розібратися, що було зроблено, а що ні. Другий крок – за результатами сформувати чітке бачення, яке допоможе досягти мети.
За кілька місяців до мого призначення міністром цифрової трансформації я почав розбиратися, як працює електронний уряд. Склав список всіх людей, з ким можна було б поспілкуватися на цю тему.

Я проводив по 10-15 зустрічей в день, структурував всі отримані знання і сформував бачення цифрової держави, щоб створити найзручнішу державу в світі.

Це бачення ми розклали на чотири цілі: 100% держпослуг онлайн, 95% населення мають доступ до оптичного інтернету, 6 млн чоловік навчити цифровий грамотності, частка ВВП від IT-сектора становить 10%. Для досягнення кожної з цих цілей я запросив професіоналів в своїх областях.

Займаючись бізнесом, я читав дуже багато книг з менеджменту. Це допомогло мені побудувати класну організаційну структуру в усіх напрямках, щоб досягти цих цілей.

Ми створили Мінціфру, комітет у Верховній Раді. Розгалужувати нашу діяльність нам допомагають CDTO (Chief Digital Transformation Officer) – люди, які займаються просуванням цифровізації в міністерствах і регіонах.

Я побачив цю ідею, коли вивчав цифрову трансформацію інших країн, і вирішив втілити її тут на практиці. CDTO допомагають масштабувати наші ідеї на всю країну і прискорювати впровадження змін. Вважаю, що CDTO – це посада майбутнього, адже саме вони дозволяють змінювати міста і села, трансформувати регіони. Вже зараз ми бачимо перші результати їх роботи.

Усередині міністерства у нас також є чітка організаційна структура, чітко розподілені обов’язки та ролі. Ефективний і регулярний менеджмент і правильно організовані процеси запрограмовані на ефективні результати з самого початку.

У нас є дашборд, який відображає поточний статус кожного проєкту. Це дозволяє контролювати, на якому етапі знаходяться проєкти, помічати проблеми ще до того, як вони з’являються, і виправляти їх.

З чим довелося зіткнутися

Першим викликом для команди Мінціфри стало скептичне ставлення до нашої діяльності. Ми бачили, що чиновники не довіряють цифровізації, а люди не завжди розуміють, що відбувається. У цій ситуації ми могли зробити тільки одне – діяти.

В кінці вересня 2019 роки ми представили «Дію». Створили зрозумілий tone of voice, стиль, дизайн. Пояснили, що ми хочемо побудувати і як будемо це робити. Нам тоді було менше місяця, але ми змогли переконати людей.

Після двох років роботи на нашому боці багато людей і ми відчуваємо підтримку. Це дає нам енергію реалізовувати неймовірні проєкти. Портал та додаток «Дія», перші в світі офіційні цифрові паспорти, автоматична реєстрація ФОП, COVID-сертифікати, які визнали в ЄС, проєкт «Дія Сity», який стане проривом в економіці країни.

Також складністю стала робота з державними коштами. Спочатку у нас був мінімальний бюджет, якого вистачало тільки на підтримку життєдіяльності. Тому всі наші перші проєкти ми створювали без державних коштів.

Ми проаналізували всіх донорів, які допомагали міністерствам до нас. У цьому дуже допоміг Олексій Вискуб, мій перший заступник. Людина, на мою думку, яка найкраще в країні знає, як запускати електронні сервіси. У нього круті менеджерські навикі і досвід співпраці з донорами. Він допоміг залучити їх до наших ініціатив. Звичайно, якби існувала модель запуску проєктів за держкошти, то ми б рухалися раз в 100 швидше.

Людинократія

Ми говоримо про цифровізацію, але головне – її повинен хтось впроваджувати. Мій головний життєвий принцип: «Знаходити людей, які сильніші за тебе в кожному з напрямків, в яких ти хочеш розвиватися». Це принцип, за яким я будував бізнес і зараз будую Мінціфру.

Я знаходив працівників з різних джерел. За деякими стежив в соцмережах, а інших приводила наша сильна HR-команда. Хтось потрапив в Мінціфру за рекомендацією. Все збиралося по крупицях. В Україні багато крутих професіоналів – коммунікаціонщіков, програмістів, райтерів, дизайнерів.

Людей в команду шукали під наші цілі, а не просто для того, щоб заповнити якісь вакансії. Наприклад, я відразу зрозумів, що не зможу витрачати багато часу на бюрократичні нюанси, пов’язані зі створенням міністерства. Тому ми знайшли сильного держсекретаря, який взяв ці процеси на себе. Він за короткий проміжок часу зареєстрував Мінціфру і вирішив всі завдання.

Ми шукаємо в людях проактивність, бажання робити більше, ніж від них очікують. Уміння комунікувати з людьми. Чесність. І, звичайно, професіоналізм у своїй справі. Це те, що відрізняє співробітника Мінціфри від співробітника іншого міністерства або підприємства. Мені іноді здається, що у нас люди схожі за всіма параметрами, навіть зовні.

Наші цінності

Мене досить часто запитують, чи змінився я за два роки роботи на держслужбі. Я став більш системним. Як і раніше, читаю, дивлюся онлайн-курси, звертаюся за консультаціями. Однак точно привчив себе вчитися ще більше, ніж до цього.

Нещодавно я вперше структурував наші цінності. Хочу, щоб вони виявлялися в діях кожного члена нашої команди. Цінності розставлені не за пріоритетністю. Вони всі однаково важливі.

  • Вірність місії. З сумнівами важко побудувати не тільки зручну державу, а й взагалі що-небудь. Люди повинні вірити в те, що роблять.
  • Щоденне зростання. Бажання стати номером один в своєму напрямку, на своїй позиції. Кожен день робити більше, ніж от тебе чекають.
  • Можливості та рівність. Швидкісний інтернет в маленькому селі, якісна онлайн-освіту, послуги без корупції в кілька кліків. Це все про рівні можливості для людей.
  • Умови для зростання всередині команди – давати простір для дій і завдання на голову вище, мотивувати розвиватися.
  • Чесність. Важливо бути чесним по відношенню до оточуючих, роботи, сім’ї. Але головне – чесним по відношенню до себе.
  • Простота. Це не тільки про держпослуги в кілька кліків, а й про комунікацію з людьми. Чим простіше і зрозуміліше ти доносиш ідею, тим більше в неї повірять.
  • Проактивність в кожній дії. Від створення проaктивних послуг, які прогнозують ваші потреби, до активної позиції щодо вирішення проблем і пошуку ідей.
  • Безпека і конфіденційність. Все, що ми робимо, повинно оберігати персональні дані, бути стійким і прогнозованим.

Якою Мінціфра буде в 2025 році

Ми виконаємо основні чотири цілі та зможемо зайнятися цифровий економікою. Або наші послідовники зможуть зробити так, щоб цифрова економіка займала більшу частку ВВП, ніж всі інші напрямки.

Щоб до 2025 року нас знали як країну, яка зробила великий прорив в цифровій трансформації. Щоб українці користувалися і пишалися цим. Займалися тим, чим хочуть займатися, і назавжди забули про побутову корупції, черги, бюрократію і складності комунікації з державою.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu