Додатки, Новини

Що таке GetContact – вірусна утиліта, яка збирає персональні дані

06 Вересня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

В кінці лютого в уанеті набрав популярності додаток GetContact. Телефонна утиліта найбільш відома тим, що дозволяє подивитися, як ваш (або чужий) номер записаний в адресній книзі інших користувачів. В результаті соцмережі наповнили скріншоти з незграбними або забавними підписами. Редакція AIN.UA розповідає, що не так з додатком і чому він безпосередньо загрожує вашій приватності. Ділимося подробицями. 

Що трапилося?

Додаток GetContact став вірусним. За даними аналітичного сервісу AppAnnie, в українському App Store програма займає перше місце за популярністю, обігнавши Telegram та Instagram. При цьому другий рядок зайняла програма GetContact_ – клон з урізаною функціональністю. У Google Play ситуація інша, у GetContact всього 32 позиція в загальному заліку.

Перший стрибок популярності GetContact зафіксовано ще 9 лютого. Тоді розробка зайняла 5 місце в розділі «Утиліти» і 45-те в загальному списку українського App Store. Однак по-справжньому масовим використання GetContact стало в останній тиждень лютого. З 25 по 28 лютого утиліта стрибнула зі 165 на 1 місце. Це пов’язано з ефектом «сарафанного радіо» – в соцмережах почали масово з’являтися скріншоти від користувачів, які встановили GetContact і виявили, що дивно або забавно підписані у інших абонентів. Жартувати на цю тему стали і блогери.

Цього року ціна на подарунок коханій до 8 березня, безпосередньо залежатиме від кількості «котиків» і «зайчиків» випалених в GetContact

– Кіра Єрьоміна (@kiraeremina) February 27, 2018

Як це працює?

При першому запуску GetContact просить доступ до ваших контактів. Слідом інформація з адресної книги відправляється на сервера компанії. Натомість можна подивитися, як твій номер підписаний у інших користувачів GetContact. Крім того, можна ввести будь-який інший номер – хтось перевіряє таким чином друзів, хтось – подружжя. На сайті розробника запущений інтерактивний лічильник, який показує кількість адрес в базі сервісу. На момент написання статті їх більш 2,2 млрд і кількість продовжує зростати.

Коли забила свій номер в GetContact …………… pic.twitter.com/DtRRX9G0db

– Дашулік (@dasha__kotya) February 27, 2018

Крім аналізу телефонної книги GetContact пропонує блокування від телефонного спаму, а також ідентифікацію вхідних дзвінків від абонентів, що не записані в телефонній книзі.

У чому небезпека?

Встановлюючи GetContact, необхідно прийняти умови угоди. Так, це саме та штука, яку всі не дивлячись відзначають галочкою.

Приймаючи умови договору, ви дозволяєте компанії збирати будь-які дані та ділитися ними з третіми сторонами. Також вона може розпоряджатися відомостями в рамках туманного положення про право «підтримувати і розширювати свої послуги». Ще один пункт відкриває дорогу для спаму, фіксуючи дозвіл на проведення «маркетингової активності». У неї входить розсилка SMS, електронних листів і навіть дзвінки.

Неповний список інформації, яку отримує GetContact, виглядає так:

 • інформація з телефонних книг (контакти та інше);
 • фотографії;
 • поштова адреса;
  IP-адреси;
  історія дзвінків.
  Виверт ще і в тому, що навіть не встановлюючи GetContact, ваш номер може виявитися в розпорядженні розробників – досить, щоб він виявився в адресній книзі одного з користувачів.

Хто це розробив?

Громадяни Туреччини: Бурак Саглік і Мустафа Севінк. Права на додаток належать компанії GetContact LLP, яку вони зареєстрували в Лондоні в 2017 році, про що повідомляється в записах Британської реєстраційної палати. Саглік і Севінк також числяться топ-менеджерами турецького розробника Tekyason yazılım. Ця компанія теж вказує серед своїх проєктів GetContact.

Де ще працює GetContact

Туреччина – головний по популярності ринок програми, а всього розробники запевняють про присутність в 148 країнах. Протягом грудня, і лютого GetContact покоряла електронні магазини Вірменії, Азербайджану, Киргизії та Казахстану. В результаті порушення законів про обробку персональних даних в Казахстані та Азербайджані утиліту заборонили. У грудні вірменські ЗМІ навіть повідомляли, що користувачам вдалося отримати особисті номери президента Азербайджану і його дружини. Достовірність цієї інформації підтвердити не вдалося, а формальною причиною для видалення стала передача даних третім особам.

З цим пов’язана і поява клону програми. Казахстанські розробники зі студії CodeBusters оперативно випустили додаток GetContact_ (незабаром перейменований в Pootin). Він мав урізану функціональність, обмежившись самою «вірусною» фічею – скануванням телефонних книг. У Казахстані заборонили і його, але в українському App Store саме GetContact_ / Pootin зараз займає друге місце за популярністю.

У Вірменії справа обмежилася закликом влади відмовитися від використання GetContact. У Росії, яку представники AppAnnie в коментарі РБК назвали «другим ринком» GetContact після Туреччини, перевірку програми на відповідність законодавчим нормам проводить Роскомнадзор. Якщо будуть встановлені порушення, в суд буде направлено позов про блокування додатку.

Це взагалі законно?

У кожній країні свої норми обробки персональних даних. У Казахстані, наприклад, GetContact заблокували на підставі порушення норм, зафіксованих у статті 41-1 Закону Республіки Казахстан «Про зв’язок». У Росії приводом для блокування може послужити те, що місцеве законодавство зобов’язує ясно повідомити людину про використання її персональних даних. При цьому не вводячи її в оману, аж до надання повного списку третіх осіб, яким буде передана інформація.

Редакція AIN.UA вже звернулася за інформацією до юристів про те, чи легальна робота GetContact в Україні. Партнер юридичної компанії Brightman Дмитро Гончаренко поставив під сумнів умови роботи сервісу:

Правила збору, обробки та зберігання персональних даних визначені в Законі України «Про захист персональних даних». Закон (абзац 8, статті 2), на відміну від своїх «побратимів» з ЄС (наприклад, Загального регламенту щодо захисту даних GDPR), що не деталізує і не визначає перелік персональних даних. Тому положення Закону можуть бути застосовні до безлічі ситуацій, в тому числі ї до збору й обробки запитуваних даних під час реєстрації в GetContact. Тобто, коли користувач встановлює на свій смартфон додаток GetContact, він погоджується з умовами, один з пунктів яких – збір персональних даних, а ст. 2 Закону, легітимізує цю дію. Тому, збір особистих даних громадян України додатком GetContact можна вважати легальним.

У державних органів можуть виникнути питання до легальності роботи програми, якщо GetContact, зібравши персональні дані користувачів в єдину базу, не зареєструє її відповідно до вимог ст. 9 Закону. Таким чином, якщо GetContact не провела державну реєстрацію своїх баз даних, що містять персональні дані громадян України, то роботу програми можна вважати незаконним, незважаючи ні на які «застереження» в Terms of Use і Private Policy додатку. Окремо варто позначити питання зберігання і передачі додатком персональних даних користувачів третім особам. Справжня редакція Terms of Use і Privet Policy додатку, на мою думку, не зовсім відповідає вимогам Закону та може бути оскаржена як користувачами, так і безпосереднього державними органами.

Реєстрація баз даних відбувається за «заявочним принципом», тобто власнику бази даних досить просто заповнити заяву і подати її до державного органу, не чекаючи від подібного органу ніяких реєстраційних документів. За загальним правилом ст. 9 Закону власник бази даних зобов’язує повідомити гос.орган протягом 10 днів після кожного випадку обробки персональних даних.

Я вже встановив GetContact. Можна щось зробити?

Можна видалити акаунт. В цьому запевняють розробники. На їхньому сайті є спеціальна форма в розділі Unlist, яка дозволяє вилучити свій номер із загального реєстру. Прибрати його обіцяють протягом 24 годин. Варто відзначити, що просто видалити додаток зі смартфона недостатньо – потрібно спочатку зайти в налаштування і відшукати розділ «Про Get Contact». При повторній реєстрації номер повернеться в базу.

Як видалити свій номер з GetContact

Ось як це зробити:

 • відкрийте додаток і перейдіть в меню «Інше»;
 • виберіть «Налаштування», а далі «Налаштування аккаунта»;
 • перейдіть в розділ «Управління аккаунтом», клікніть «Заблокувати аккаунт» і підтвердіть дію.
Що таке GetContact - вірусна утиліта, яка збирає персональні дані - news, dodatky

Зображення в матеріалі: AIN.UA

Примітно, що в додатку не буде видно ваших даних, поки ви не здійсните вхід в GetContact повторно.

Щоб повністю прибрати свої дані з програми слід виконати наступні дії:

 • перейдіть на сторінку офіційного сайту GetContact: https://www.getcontact.com/en/unlist;
 • авторизуйтесь;
 • перегорніть сторінку до кінця і натисніть Visibility settings ( «Налаштування видимості»);
  щоб ваші дані та теги не були доступні іншим користувачам, переведіть повзунок в режим Off.
 • надайте підтвердження.

Що таке GetContact - вірусна утиліта, яка збирає персональні дані - news, dodatky

Після виконання цих дій, персональні дані будуть приховані з пошуку, а аккаунт – вилучено.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu