Новини, Технології

Історія Kaspi.kz – найбільшого фінтех-проекту Казахстану, який активно підкорює український ринок

03 Листопада, 2021

Не забудьте поширити ❤️

В 2021 році оцінка фінтеху Kaspi.kz з Казахстану досягла $21 млрд. Днями стало відомо, що компанія готується до нової угоди на українському ринку і веде переговори з керівництвом вже третьої компанії для поглинання. Раніше Kaspi.kz вже купив Portmone Group та «БТА Банк». Видання The Generalist детально розповідає, як з’явилася компанія і як стала найбільшим фінтехом Казахстану, який активно завойовує нові ринки, серед яких Україна. 

Як з’явилася компанія і хто стоїть біля її джерел

Історія починається 1993 року, коли 23-річний В’ячеслав Кім вирішив зайнятися бізнесом — відкрив свій магазин «Планета електроніки». Менш ніж за 10 років він став найбільшим роздрібним продавцем побутової техніки в Казахстані, але Кіму цього було мало — він хотів збільшити продаж за рахунок кредитування покупців, але магазини не могли самостійно надавати кредити та почали викуповувати банки.

В 2002 році Кім придбав невеликий «Каспійський» банк, який незадовго до цього був приватизований. Не все виявилося так просто, як було теоретично: «Можливо, купівля банку була трохи наївним вчинком. Тоді всі успішні підприємці робили це, ми прослідкували за цією тенденцією. Щоправда, ми зовсім не розуміли, що взагалі є банківським бізнесом», — каже підприємець.

Не зовсім розуміючи, як працювати зі свіжопридбаним активом, В’ячеслав Кім розпочав пошуки інвестиційних партнерів. Незабаром він дізнався про фонд Baring Vostok, заснований 1994 року американцем Майклом Калві. Компанія зарекомендувала себе як великий гравець у інвестиційному світі Центральної та Східної Азії. При цьому, на відміну від традиційних фондів, цей наймав молодших співробітників — не в останню чергу тому Кім швидко порозумівся з керівництвом і молодим фінансистом Baring Vostok грузином Михайлом Ломтадзе.

Незважаючи на те, що Кім мав більш вигідні пропозиції, він уклав угоду з Baring Vostok і продав фонду 51% акцій, Ломтадзе став його партнером.

Кому належить Kaspi.kz сьогодні

За даними фондової біржі Казахстану, на 1 жовтня 2021 року В’ячеслав Кім володіє часткою компанії у розмірі 24,13%, Михайлу Ломтадзе належить 23,3%, фонду Baring Vostok – 28,71%.

Штаб-квартира Baring Vostok знаходиться у Москві. Фонд спеціалізується на інвестиціях у приватні компанії Росії та СНД із різних галузей промисловості, ним керує російський топ-менеджмент. На сайті Baring Vostok повідомляється, що фонд інвестував понад $2,8 млрд. у 80 компаній, серед яких більшість — російських.

Історія Kaspi.kz – найбільшого фінтех-проекту Казахстану, який активно підкорює український ринок - tech, news

Зображення в тексті – The Generalist

Як Ломтадзе трансформував компанію

В 2000-ті великі міжнародні компанії охоче вкладалися в банки на ринках, що розвиваються. Бажання Кіма та Ломтадзе було зробити все, щоб «Каспійський» став одним із них. Вони почали з ребрендингу компанії, вигадали коротку назву — Kaspi Bank або просто Kaspi.

В 2007 році розпочалася світова криза. Baring Vostok на його тлі не дуже дбав про це своє вкладення, вважаючи його марним. Щоб зміцнити позиції Kaspi, Ломтадзе стає генеральним директором компанії та протягом 10 років змінює її до невпізнанності.

 • Він почав із того, що змінив керівництво. Спочатку Кім купив банк для обслуговування клієнтів «Планета електроніки». У результаті збудував бізнес на кредитах для комерційних підприємств. Ломтадзе бачив майбутнє в цифровізації, тому він найняв молодших випускників МВА-програм із відповідною експертизою.
 • Своєю метою генеральний директор бачив обслуговування клієнтів, а не бізнесу. Конкурентну перевагу на цьому полі Kaspi могли дати технології та сервіс – Ломтадзе перерозподілив ресурси, почав інвестувати в інновації та відкривати більше фізичним магазином.
 • Потім В’ячеслав Кім налагодив відносини із державою — вона відіграє велику роль у промисловості Центральної Азії. Кім став радником прем’єр-міністра, забезпечивши компанії на ринку привілейоване становище. В 2015 році племінник президента купив акції Kaspi, ставши третім акціонером — продав їх в 2018 році.
 • Далі Kaspi чітко визначила, які продукти розвиватиме: депозити, кредити та кредитні картки. Це дозволило їй залучити багато нових клієнтів. До 2012 року компанія випустила понад 1 млн карт і стала найбільшим гравцем Казахстану.
 • Ломтадзе думав глобально – його метою було створити екосистему сервісів, а не просто розвивати банк. В 2012 Kaspi запустила безкоштовну оплату онлайн-рахунків (раніше квитанції оплачувались виключно у відділеннях, і за кожну стягувалася комісія), в 2014 – маркетплейс, доставку і програму лояльності, в 2017 – мобільний додаток, через два роки – запропонувала магазинам свій платіжний шлюз.

Історія Kaspi.kz – найбільшого фінтех-проекту Казахстану, який активно підкорює український ринок - tech, news

У жовтні 2020 року Kaspi.kz провела IPO у Лондоні, в ході якого залучили $870 млн, а капіталізація склала до $6,5 млрд. В 2021 році компанію оцінюють у $21 млрд.

Як виглядає екосистема Kaspi.kz сьогодні

Kaspi позиціонує себе як SuperApp – одна програма, в якій доступні десятки різних функцій:

Історія Kaspi.kz – найбільшого фінтех-проекту Казахстану, який активно підкорює український ринок - tech, news

 • Платіжні рішення – перший та основний сервіс Kaspi.kz, в рамках якого компанія пропонує 14 послуг: переклади за номером телефону та з картки на картку, оплата за QR-кодом та інші. У другому кварталі 2021 року виторг із платежів зріс на 92% до $480 млн, прибуток — на 121% і склав $280 млн.
 • Маркетплейс Kaspi.kz – найбільший у Казахстані. За 2021 рік кількість продавців на платформі збільшилася на 130% до 60 000. Кількість клієнтів при цьому становить 3,7 млн. Чистий прибуток з маркетплейсу цього року може становити $216 млн, збільшившись на 267%.
 • Фінтех – компанія надає послуги споживчого кредитування. У другому кварталі 2021 року загальна вартість цього підрозділу зросла на 456% до $2,3 млрд, виручка склала – $1,2 млрд, прибуток – до $440 млн.
 • Інші послуги — Kaspi.kz працює також у сферах туризму, доставки та держпослуг.

У серпні 2020 року компанія запустила Kaspi Travel – сервіс онлайн-бронювання та продажу квитків, бронювання готелів.

Для доставки товарів, зокрема зі свого маркетплейсу, компанія співпрацює з 20 логістичними фірмами.

Програми компанії дозволяють отримати пенсію, сплатити штраф, податки, зареєструвати автомобіль.

Держпослугами щомісяця користуються 3,4 млн осіб — на 390% більше, ніж в 2020 році.

У планах — нові сервіси та нові ринки

Щоб підтримувати своє зростання, Kaspi.kz додаватиме нові функції та розширюватиметься географічно, пише The Generalist. У цьому компанія може орієнтуватися на зріліші Tencent та Alibaba, які, в тому числі, пропонують користувачам музичний стрімінговий сервіс, ігри, агрегатори таксі та доставку продуктів. На думку видання, найкращим напрямком для Kaspi.kz буде подальший розвиток фінтеху — наприклад, додавання інвестиційних інструментів.

Крім того, Kaspi.kz планує продовжувати міжнародну експансію. Наразі компанія активно нарощує свою присутність в Азербайджані. На черзі – Узбекистан, де Kaspi.kz вже купила агрегатор оголошень про продаж авто. Серед нових ринків також Україна, де компанія активно завойовує позиції:

 • У липні 2021 року Kaspi.kz придбала міжбанківську платіжну систему Portmone. Угода завершилася на початку жовтня цього року і дозволила компанії відразу отримати ліцензії для роботи з Visa і Mastercard в Україні, партнерами яких вже є Portmone.
 • Днями компанія підписала договір про купівлю 100% українського БТА Банку — це дасть їй можливість отримати банківську ліцензію. Угоду планують завершити у першому півріччі 2022 року, її сума оцінюється у $6-$11 млн.
 • Також нещодавно стало відомо, що Kaspi.kz готується до нової угоди на українському ринку. Цього разу йдеться про українську e-commerce. Деталі ще перевіряються, але відомо, сторони активно обговорюють угоду та домовляються про ціну продажу.
 • Крім того, Kaspi.kz планує побудувати в Україні технологічний хаб та створити тут великий IT-підрозділ.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu