Новини, Стартапи, Технології, Топ

Розвиток стартапу: які етапи необхідно пройти проєкту

10 Січня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

У світі мільйони ідей і лише одиниці їх будуть реалізовані. Створювати стартап складно, важко та ризиковано. Простих шляхів немає, а час, витрачений на проєкт, не завжди окупиться кешаутом. 

Найчастіше молоді підприємці вважають, що запустити стартап уже половина успіху, але це зовсім не так. Попереду на них чекають, крім труднощів, логічні етапи розвитку. Які – розповідаємо.

Етапи розвитку стартапу

Ідея та прототип

Перша стадія розвитку проекту лише на рівні ідеї чи гіпотези. Не виключено, що вона може ґрунтуватися виключно на здогадах.

Існують дві прямо протилежні думки: хтось переконаний, найчастіше молоді підприємці, що добре опрацьована ідея — запорука успіху. Інші вважають, що якісна реалізація має бути головним пріоритетом. Це переважно відноситься до досвідчених інвесторів.

Наведу як приклад ринок електрокарів, який існує вже понад 200 років. 1898 прийнято вважати відправною точкою в історії електромобілів, коли з’явився Jeantaud Duc, автомобіль, який розвивав швидкість понад 60 км год.

Тоді чому всі лаври дісталися Ілону Маску, якщо сучасні електромобілі випускали Peugeot, Mitsubishi та ін ще на початку нульових? Вся справа у реалізації та презентації продукту.

Перший електрокар The Roadster компанії Tesla розроблявся ще в 2006 році, але Ілон продовжував відтягувати презентацію, вносив регулярні редагування в дизайн та оснащення автомобіля на правах інвестора, що викликало конфлікти з засновниками компанії Еберхардом і Тарпеннінгом. Розбіжності та зрив термінів через Маска закінчилися тим, що один із засновників покинув посаду,  а саме ця історія обійшлася без брудних судових розглядів.

Пошук додаткових інвестицій, укладання договорів з провідними рекламними агентствами, роки вдосконалення електрокара та якісної реалізації задуманого продукту, – все це призвело до успіху та світової популярності Tesla.

Готовий посперечатися, що перша асоціація зі словом “електрокар”, яка виникне у вашій голові – Tesla. Ще одне очко на користь якісної реалізації проєкту, а чи не ефемерної ідеї.

Дисклеймер

Відмови з боку інвесторів та їхня думка про те, що ваш задум не має перспектив — не істина в останній інстанції. Часто причиною відмови стає вік та нестача досвіду, а всі плюшки отримають серійні підприємці або професійні менеджери. Ніхто не застрахований від нерозуміння та невдач. Питання в іншому: чи достатньо ви самі вірите в потенціал вашої ідеї?

Я ніколи не приховую, що сам проходив через такий переломний момент відмов, нестачі коштів та розпачу. Але віра, а може, навіть частково і злість, стали моїми джерелами сили та азарту. Завдяки їм я ризикнув в черговий раз і не помилився.

Згідно з дослідженнями ФРІІ, на цьому етапі відсівається 90% проєктів, а фінансування найчастіше приходить з боку 3F або FFF (Friends, family, fools), а не інвесторів чи ангелів.

Pre-seed

На цьому етапі ваш проєкт вже обростає конкретикою: ви створюєте бізнес-план, формуєте команду та маєте на руках прототип продукту. Цей момент можна вважати зародженням компанії.

Є кілька варіантів подальшого розвитку подій для вас і вашого проєкту: або ви потрапляєте в інкубатор або акселератор і продовжуєте розвиток компанії під крилом досвідчених менеджерів безоплатно, або залучаєте ментора в особі досвідченішого підприємця, який наставлятиме вас і допомагатиме зростати.

Такий шлях дає можливість без особливих перешкод потрапляти на нішові або професійні заходи, знайомитися з іншими підприємцями та займатися нетворкінгом.

Звичайно, ви можете прийняти для себе рішення і відмовитись від такого роду допомоги, використовувати все, що під рукою і не шукати собі іншого. Тут вирішувати вам.

На даному етапі перспективи проєкту найчастіше складно визначити, але все ж таки є шанс залучити гроші на розвиток стартапу. Бізнес-ангели часто роблять ризиковані інвестиції, розмір яких рідко перевищує $50 тис.

Seed

Посівна стадія розвитку стартапу – одна з найскладніших. Вона може тривати до 1,5 років, для молодого проєкту це дуже тривалий термін.

За цей час може статися «перезапуск» або, як його ще називають, «півот» (від англ. pivot) — різка зміна напряму розвитку стартапу та бізнес-моделі з метою збереження життєздатності проєкту. Ймовірно, зіткнутися з цим доведеться навіть неодноразово. У цей період ви перевіряєте на міцність бізнес-модель та вашу команду, так що запасіться терпінням та попкорном.

Згідно з дослідженнями ФРІІ, актуальними на сьогоднішній день, на етапі посіву ймовірність отримати інвестування набагато вище (45%), список потенційних інвесторів поповнюється фондами та державними грантами. Однак у вас все ще більше шансів отримати підтримку від бізнес-янгелів, ніж від інвестуваннційних структур.

Долина Смерті

Долина смерті – етап невизначеності, після якого не виживають більше 50% стартапів. В чому причина? Їх декілька.

Розфокусування уваги

Часто засновники стартапів недостатньо занурюються у роботу саме над формуванням стратегії розвитку проєкту та продукту. Натомість їхню увагу сфокусовано або на пошуку інвесторів, або на спроби самостійного фінансування.

Невміння делегувати обов’язки

Успішний стартап = згуртована команда. Непоодинокий випадок, коли автор ідеї жадібний до відповідальності або влади, через що не може розподілити обов’язки серед членів команди рівномірно і тягне ковдру на себе.

У засновника, який працює поодинці, навряд чи вийде залучити за собою навіть 2-3 людей, які будуть також натхнені ідеєю проєкту та викладатися на повну.

Звичайно, в голові може виникнути питання: «Навіщо мені віддавати 25 чи 30 відсотків своєї частки, коли я можу залишити у себе 100?»

Проте «одиначки» залучають до проєкту на 50% менше коштів, ніж коли вони працюють у команді. Такі підприємці найчастіше працюють за наймом або шукають інвестиції, презентуючи «голу» ідею, про це свідчать дослідження «Стартап Барометра» 2019 року.

Тому думайте стратегічно та не беріть на себе зайвого.

Грамотна побудова команди

Команда управлінців повинна твердо стояти на ногах, тому якщо ви створюєте, наприклад, IT-проєкт, то логічним буде сформувати різнопрофільний топ-менеджмент. Чому це важливо?

За прикладами далеко не треба ходити. Відомий McDonald’s набув такого статусу не лише завдяки авторам ідеї братам Макдональдам, які є авторами ідеї сімейного ресторану швидкого харчування, але й людині, яка побачила у цьому закладі потенціал і зрозуміла, як його продати, це був Рей Крок.

Він зайняв посаду агента з франчайзингу і створив ту імперію, яка знайома нам не з чуток.

Launch

Коли у вас з’явився час, щоб видихнути і як вам здається розслабитись, ви повинні навпаки сконцентрувати всю свою увагу на просуванні та покращенні продукту та працювати над розширенням команди. Так що поки що можете не забивати свою голову першим кешаутом, до нього ще далеко.

Саме час повторно шукати інвесторів, на етапі Launch із цим вже не має виникнути проблем. Існує також ймовірність, що їх не доведеться шукати зовсім, а лише вибирати з тих, хто прийшов до вас сам.

Однак деякі стартапи можуть продовжувати спокійно існувати без додаткових інвестицій. Вони свідомо не переходять на наступні етапи розвитку, як це було, наприклад, у випадку одного відомого додатка для смартфонів обробки фотографій.

За гранично короткий час програма піднялася до топ-додатків AppStore за кількістю завантажень. Незабаром розробники погодилися на угоду з однією з найбільших IT-корпорацій та продали частку у розмірі близько 10%. Інтерес з боку корпорації був викликаний самою технологією програми та інформацією про аудиторію, яка встигла скористатися ним за такий короткий час.

Незадовго після угоди соціальна мережа, що входить до складу корпорації, випустила програму для обробки фотографій.

Незабаром після операції на ринку з’явилися аналоги популярної програми.

Scale

Етап Scale – час, коли потрібно зміцнювати команду перспективними спеціалістами, зосередити увагу на ДНК компанії, корпоративній культурі, фінансовій звітності та розподілі бюджетів.

Це все деталі та бюрократія, з якою неминуче доведеться зіткнутися, але я не втомлюся повторювати, що саме люди — ваш головний ресурс, який варто реінвестувати кошти. Ніхто не захоче користуватися продуктом, який продають люди, які не зацікавлені в ньому так само, як ви. Людина, працюючи на вас, витрачає більшу частину свого життя, до цього потрібно ставитись з повагою та оцінювати належним чином.

Maturity

Стадія зрілості та зміна статусу “стартапу” на статус “повноцінної компанії”. На цьому етапі ви нарешті виходите із зони турбулентності та постійної невизначеності.

Можна починати формувати стратегію довгострокового розвитку на роки вперед: збільшення масштабів компанії, розширення продуктової лінійки, підвищення якості, думати про відкриття нових філій на території вашої країни або за кордоном.

Декілька порад

Не поспішайте

Ніхто не обіцяв, що шлях буде простим, тому зайвий поспіх, необачні рішення можуть призвести до краху. Звичайно, можливо, ви опинитеся везунчиком і обійдеться без втрат.

Але дайте відповідь собі на запитання: хіба ви готові віддати на волю випадку долю свого проєкту і свою долю в тому числі? Не думаю. Тому зважуйте кожен свій ваш крок та рішення.

Не кваптеся з пошуком інвестицій

На стадії самоокупності стартапу подумайте двічі, чи варто залучати чи погоджуватися на сторонні інвестиції. Для цього проведіть ретельну аналітику потенціалу проекту і, можливо, питання про зовнішні інвестиції або продаж частки компанії відпаде сам собою.

Беріть на роботу людей сильніших за себе

Зі збільшенням масштабів компанії з’явиться необхідність у топ-менеджерах, яким ви можете повністю довірити керування певними параметрами роботи. Не варто боятися людей, які сильніші за вас у навичках, завдяки яким компанія буде розвиватися.

Плануйте

Розвиток стартапу – це завжди невизначеність, ризики, тестування гіпотез та зміни. Але настане етап стабільності, який потребує довгострокової стратегії.

Найчастіше молодим підприємцям складно дивитися в майбутнє з прицілом на 5 або 10 років, але це необхідна навичка, якій потрібно вчитися та продумувати кроки та варіанти розвитку подій на роки вперед.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu