Бізнес, Новини

Що таке MVP і навіщо він мені – поради для стартаперів

29 Серпня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

При створенні нового цифрового продукту бізнес спершу звертається до MVP (minimum viable product), тобто спочатку випускає стартовий, мінімально життєздатний продукт.

Цей спосіб продиктований зовсім не економією, а раціональністю: завдання MVP – перевірити гіпотезу в стислі терміни. Це дозволяє скоротити фінансові витрати, а в разі успішного підтвердження гіпотези поступово розвивати продукт. Зазвичай в основі MVP лежить невеликий набір функцій або навіть всього одна ключова.

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, businessЩо таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Перевірка гіпотез

Бізнес-ідеї вимагають перевірки, будь то новий бізнес або розвиток діючого проекту. Це означає, що будь-яку ідею і гіпотезу бажано «приміряти» до користувачів – потенційним або реальним.

Якщо ідея проста і зрозуміла навіть на словах, перевірити її можна шляхом опитування. Уявімо власника інтернет-магазину, який відкриває новий пункт самовивозу.

Перед тим як орендувати приміщення, він може звернутися до споживачів і дізнатися їхню думку. Для отримання зворотного зв’язку використовують різні способи – наприклад, опитування в соціальних мережах або експеримент з призначеним для користувача інтерфейсом (UI).

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Що таке MVP

MVP – не “макет» або «прототип» майбутнього продукту. Це робоче рішення, яке має мінімально необхідними властивостями і допомагає бізнесу знизити ризики.

MVP дозволяє перевірити гіпотези на «обмеженій» версії продукту і тим самим оцінити життєздатність ідеї та зібрати фідбек від реальних користувачів. Грошей, часу і сил при цьому буде витрачено набагато менше, ніж на розробку повнофункціонального продукту з нуля.

Якщо ідея прийнята користувачами, то подальші інвестиції в неї будуть виправдані: MVP можна допрацьовувати, вносити корективи (на підставі даних від користувачів), прибирати зайве і додавати ті функції, яких не вистачає. Причому всі ці дії будуть виходити не з припущень, а з конкретних відгуків і метрик (наприклад, кількості завантажень, покупок, повторних покупок).

Історії успіху MVP

Одна з легендарних історій успіху пов’язана з хмарним Файлосховище Dropbox.

Ще не маючи налагодженого готового продукту, його розробники випустили відеоролик про те, як буде працювати сервіс і що він дасть користувачам. Кількість їх передплатників за одну ніч збільшилася з п’яти тисяч до сімдесяти п’яти тисяч чоловік, що показало гарні перспективи сервісу і забезпечило його розвиток.

У 2018 року капітал Dropbox оцінювався ринком уже в 12 мільярдів доларів.

Інший приклад – музичний сервіс Spotify. Зараз його слухають понад 100 мільйонів чоловік в 66 країнах, а каталог пісень включає більше 300 мільйонів композицій.

А починалося все з простої програми, в яку творці завантажували музику зі своїх комп’ютерів і програвали її потоком. Ідея виявилася популярною, і програма стала розвиватися.

Ще один приклад – Airbnb, сервіс для короткострокової оренди нерухомості. У 2007 році його творці вирішили здати в оренду свою квартиру в Сан-Франциско, зробили максимально простий сайт для прийому замовлень і швидко знайшли перших гостей.

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Створення MVP

Бізнес може самостійно створити MVP, якщо у нього достатньо ресурсів і кваліфікованих фахівців. При цьому важливо запропонувати користувачам найбільш затребувані функції і не допустити помилок, інакше навіть хороша ідея не знайде відгуку в аудиторії.

Етапи роботи

  1. створення концепції,
  2. аналітика,
  3. дизайн,
  4. розробка,
  5. налагодження,
  6. впровадження.

З чого починається створення MVP?

Бізнес і виконавець спільно визначають завдання продукту (наприклад, забезпечення зростання продажів через мобільний канал). Чим конкретніше мета MVP, тим простіше визначити способи і терміни її реалізації.

Виконавець складає RoadMap – дорожню карту з завданнями, етапами і термінами виконання, які можна відстежувати в Redmine, Confluence та інших поширених системах. Завдання ділять на спринти тривалістю від двох до чотирьох тижнів. Це допомагає бізнесу контролювати процес і швидше вирішувати виникаючі проблеми.

Невід’ємна частина MVP – складання стратегії розвитку . Бізнес і виконавець обговорюють завдання MVP на наступному етапі і прописують список функцій, які необхідно реалізувати для вирішення цих завдань.

Ключова відмінність MVP від ​​інших продуктів – це швидкість випуску на ринок (time-to-market). Якщо на опрацювання масштабної IT-системи відводять близько року, то створити продукт з мінімальним набором ключових функцій можна значно швидше. Терміни індивідуальні, в середньому вони становлять від трьох місяців.

Застосування

Формально до MVP відносять продукти, які розробляють з нуля. Однак методика поетапного нарощування функціональності знаходить більш широке застосування. Деякі прийоми можуть бути корисні і в інших випадках, коли продукт вже існує і вимагає реновації або розширення.

Головний принцип очевидний: спочатку – першочергові фічі, потім – детальні поліпшення. Це дозволяє показати позитивну динаміку вже в перші місяці роботи над продуктом.

Висновки

MVP – це робочий продукт з мінімально необхідними функціями. З його допомогою бізнес пропонує користувачам свої ідеї для вирішення тих чи інших проблем, вивчає попит і отримує зворотний зв’язок.

Чому потрібно починати продукт з MVP?
По-перше, для перевірки гіпотез – як в стартапі, так і у вже працюючому бізнесі. Якщо ідея не користується попитом, то немає сенсу вкладати в неї час і гроші, і навпаки. При цьому зворотний зв’язок від користувачів може підказати бізнесу ідеї для подальшого розвитку. Якщо бізнес враховує побажання своєї аудиторії при розробці, у продукту більше шансів сподобатися.

По-друге, для можливості оцінити продукт з різних сторін – з точки зору бізнесу і IT. Спільна робота допомагає визначити ключові фічі, знайти оптимальне і ефективне технічне рішення для бізнес-завдання, і в кінцевому підсумку знизити ризики при запуску нового продукту.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu