Бізнес, Новини

Що таке MVP і навіщо він мені – поради для стартаперів

29 Серпня, 2019

При створенні нового цифрового продукту бізнес спершу звертається до MVP (minimum viable product), тобто спочатку випускає стартовий, мінімально життєздатний продукт.

Цей спосіб продиктований зовсім не економією, а раціональністю: завдання MVP – перевірити гіпотезу в стислі терміни. Це дозволяє скоротити фінансові витрати, а в разі успішного підтвердження гіпотези поступово розвивати продукт. Зазвичай в основі MVP лежить невеликий набір функцій або навіть всього одна ключова.

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, businessЩо таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Перевірка гіпотез

Бізнес-ідеї вимагають перевірки, будь то новий бізнес або розвиток діючого проекту. Це означає, що будь-яку ідею і гіпотезу бажано «приміряти» до користувачів – потенційним або реальним.

Якщо ідея проста і зрозуміла навіть на словах, перевірити її можна шляхом опитування. Уявімо власника інтернет-магазину, який відкриває новий пункт самовивозу.

Перед тим як орендувати приміщення, він може звернутися до споживачів і дізнатися їхню думку. Для отримання зворотного зв’язку використовують різні способи – наприклад, опитування в соціальних мережах або експеримент з призначеним для користувача інтерфейсом (UI).

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Що таке MVP

MVP – не “макет» або «прототип» майбутнього продукту. Це робоче рішення, яке має мінімально необхідними властивостями і допомагає бізнесу знизити ризики.

MVP дозволяє перевірити гіпотези на «обмеженій» версії продукту і тим самим оцінити життєздатність ідеї та зібрати фідбек від реальних користувачів. Грошей, часу і сил при цьому буде витрачено набагато менше, ніж на розробку повнофункціонального продукту з нуля.

Якщо ідея прийнята користувачами, то подальші інвестиції в неї будуть виправдані: MVP можна допрацьовувати, вносити корективи (на підставі даних від користувачів), прибирати зайве і додавати ті функції, яких не вистачає. Причому всі ці дії будуть виходити не з припущень, а з конкретних відгуків і метрик (наприклад, кількості завантажень, покупок, повторних покупок).

Історії успіху MVP

Одна з легендарних історій успіху пов’язана з хмарним Файлосховище Dropbox.

Ще не маючи налагодженого готового продукту, його розробники випустили відеоролик про те, як буде працювати сервіс і що він дасть користувачам. Кількість їх передплатників за одну ніч збільшилася з п’яти тисяч до сімдесяти п’яти тисяч чоловік, що показало гарні перспективи сервісу і забезпечило його розвиток.

У 2018 року капітал Dropbox оцінювався ринком уже в 12 мільярдів доларів.

Інший приклад – музичний сервіс Spotify. Зараз його слухають понад 100 мільйонів чоловік в 66 країнах, а каталог пісень включає більше 300 мільйонів композицій.

А починалося все з простої програми, в яку творці завантажували музику зі своїх комп’ютерів і програвали її потоком. Ідея виявилася популярною, і програма стала розвиватися.

Ще один приклад – Airbnb, сервіс для короткострокової оренди нерухомості. У 2007 році його творці вирішили здати в оренду свою квартиру в Сан-Франциско, зробили максимально простий сайт для прийому замовлень і швидко знайшли перших гостей.

Що таке MVP і навіщо він мені - поради для стартаперів - news, business

Створення MVP

Бізнес може самостійно створити MVP, якщо у нього достатньо ресурсів і кваліфікованих фахівців. При цьому важливо запропонувати користувачам найбільш затребувані функції і не допустити помилок, інакше навіть хороша ідея не знайде відгуку в аудиторії.

Етапи роботи

  1. створення концепції,
  2. аналітика,
  3. дизайн,
  4. розробка,
  5. налагодження,
  6. впровадження.

З чого починається створення MVP?

Бізнес і виконавець спільно визначають завдання продукту (наприклад, забезпечення зростання продажів через мобільний канал). Чим конкретніше мета MVP, тим простіше визначити способи і терміни її реалізації.

Виконавець складає RoadMap – дорожню карту з завданнями, етапами і термінами виконання, які можна відстежувати в Redmine, Confluence та інших поширених системах. Завдання ділять на спринти тривалістю від двох до чотирьох тижнів. Це допомагає бізнесу контролювати процес і швидше вирішувати виникаючі проблеми.

Невід’ємна частина MVP – складання стратегії розвитку . Бізнес і виконавець обговорюють завдання MVP на наступному етапі і прописують список функцій, які необхідно реалізувати для вирішення цих завдань.

Ключова відмінність MVP від ​​інших продуктів – це швидкість випуску на ринок (time-to-market). Якщо на опрацювання масштабної IT-системи відводять близько року, то створити продукт з мінімальним набором ключових функцій можна значно швидше. Терміни індивідуальні, в середньому вони становлять від трьох місяців.

Застосування

Формально до MVP відносять продукти, які розробляють з нуля. Однак методика поетапного нарощування функціональності знаходить більш широке застосування. Деякі прийоми можуть бути корисні і в інших випадках, коли продукт вже існує і вимагає реновації або розширення.

Головний принцип очевидний: спочатку – першочергові фічі, потім – детальні поліпшення. Це дозволяє показати позитивну динаміку вже в перші місяці роботи над продуктом.

Висновки

MVP – це робочий продукт з мінімально необхідними функціями. З його допомогою бізнес пропонує користувачам свої ідеї для вирішення тих чи інших проблем, вивчає попит і отримує зворотний зв’язок.

Чому потрібно починати продукт з MVP?
По-перше, для перевірки гіпотез – як в стартапі, так і у вже працюючому бізнесі. Якщо ідея не користується попитом, то немає сенсу вкладати в неї час і гроші, і навпаки. При цьому зворотний зв’язок від користувачів може підказати бізнесу ідеї для подальшого розвитку. Якщо бізнес враховує побажання своєї аудиторії при розробці, у продукту більше шансів сподобатися.

По-друге, для можливості оцінити продукт з різних сторін – з точки зору бізнесу і IT. Спільна робота допомагає визначити ключові фічі, знайти оптимальне і ефективне технічне рішення для бізнес-завдання, і в кінцевому підсумку знизити ризики при запуску нового продукту.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu