Бізнес, Від авторів

Як знайти партнера для бізнесу і не пошкодувати про це

02 Вересня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

На що варто звернути увагу при виборі людини, з якою ви збираєтеся вести бізнес?

Залучаючи партнера потрібно бути готовим до криз

Великої поваги заслуговують підприємці, які десятиліттями зберігають партнерські відносини з тими, з ким починали свій бізнес. Це означає, що разом пройдено безліч криз. Я почав свій бізнес з 2013 року, за цей час я попрацював з різними партнерами. Ось кілька типів криз, які мені довелося пережити:

Як знайти партнера для бізнесу і не пошкодувати про це - vid-avtoriv, businessЯк знайти партнера для бізнесу і не пошкодувати про це - vid-avtoriv, business

Криза «хто головний?» Або «як ми приймаємо ключові рішення?». Тут важливо, попрацювавши разом на рівних, швидко визначитися зі ступенем відповідальності кожного з учасників і поділити відповідним чином частки в компанії. Саме в цей момент в компанії з’являється CEO. Обраний головний повинен сформулювати свої зобов’язання перед іншими. Якщо головного вибрати не можуть, виникає питання, чи зможе такий бізнес існувати і розвиватися? Схеми з рівними частками статистично частіше призводять до конфліктів і криз, так як може виникнути патова ситуація.

Як знайти партнера для бізнесу

Криза компетенцій. У кожного є своя стеля. Як довго людина готова постійно вчитися і перестрибувати самого себе? Чи готові партнери навчати один одного і миритися з недосконалостями один одного? Чи відповідає швидкість розвитку людини швидкості розвитку компанії?

Криза довіри. Зі збільшенням обсягу інформації і кількості завдань вже не всі аспекти бізнесу будуть прозорі для всіх партнерів. Завжди настає момент, коли базова довіра, з яко] все почалося, вичерпує себе. Потрібно цей момент передбачити і зробити бізнес прозорим наскільки це можливо. CRM, системний управлінський облік допоможуть в цьому.

Де шукати бізнес-партнерів?

Підприємці-початківці, як правило, озвучують свої ідеї і збирають команду в найближчому оточенні. Це можуть бути як досить випадкові люди, які, на думку засновника, мають важливі для проекту якості, так і люди, з якими вже з’їдений пуд солі. Наприклад, часто компанії будуються з університетськими знайомими.

Чи може стати хорошим партнером «чужа людина»?
Я вважаю, що самі чіткі і зрозумілі домовленості досягаються між людьми, які з самого початку не мають підстав довіряти один одному на 100%. В цьому випадку набагато простіше і логічніше уявити собі ситуацію розірвання домовленостей і спочатку визначити максимально безболісні сценарії виходу.

Партнера можна знайти і серед незнайомців. Цілком нормально розмістити вакансію і пропонувати в якості компенсації в тому числі і частку в компанії. Один мій друг, відомий IT-підприємець, таким чином знайшов співзасновника – CTO.

Чи буде успішним бізнес з родичами?
Важливий момент тут – відсутність конфлікту інтересів. Існує думка, що серед родичів бізнес-конфлікти трапляються рідше. Якщо ваш партнер родич, то з високою ймовірністю можна побудувати довго існуючу компанію, але питання чи буде вона зростати. Тому що часто для зростання потрібна швидкість рішень, субординація і пріоритет роботи, а не сім’я.

Проте, зустрічаються досить успішні приклади бізнесу, де засновники – близькі родичі, найчастіше на слуху компанії з приставкою Bros., наприклад, Warner Bros. Є і негативні приклади, найвідоміший з них – конфлікт братів Дасслер, в результаті якої бізнес розпався і утворилося дві компанії і бренди: Adidas і Puma.

Друзі – надійні партнери?
З друзями дуже складно уявити собі ситуацію конфлікту. Здається, що дружні або родинні зв’язки – гарантія безконфліктного прийняття всіх рішень. Як підсумок – люди не позначають свої кордони, відповідальність розмита, не обумовлені схеми виходу з бізнесу.

Добре починати щось нове з уже сформованою командою зі сформованою динамікою, з доповнюючими один одного психотипами і високим рівнем довіри.
Ми створили перший бізнес – студію дизайну інтер’єру з моїм рідним братом і другом, з якими раніше разом працювали над проектами в громадськії молодіжнії організації. Там ми разом керували змінами в дитячих таборах, організовували заходи і у нас був дійсний досвід спільної роботи.

Методом проб і помилок ми намацали, хто за що може відповідати. Починали на моїй кухні вп’ятьох. Після першого місяця нас залишилося троє, склалася команда, вималювалася поділ праці.

Коли на місці партнера – цілий бізнес

Буває, що партнери приходять в проект зі своєю інфраструктурою, іноді навіть цілим бізнесом, і це дає позитивний ефект, наприклад, як у випадку з Carprice Оскара Хартманна. У проект підприємця на партнерських умовах увійшли ще два бізнесмена з цілими компаніями-підрозділами по розробці і маркетингу, що дало синергетичний ефект.

Але варто остерігатися і зворотній ситуації, коли загальна інфраструктура проекту використовується для сторонніх проектів когось із партнерів. Залучення партнера з інфраструктурою (готовим бізнесом) на перший погляд виглядає привабливо завдяки можливій ​​синергії, однак таїть в собі безліч ризиків. На мій погляд, це можливо тільки якщо інфраструктура досить прозора, можна верифікувати її цінність. Слід детально вивчити можливі ризики і конфлікти інтересів.

Перш ніж залучати когось в якості партнера і вбудовувати в свій бізнес, краще попрацювати з ним в якості підрядника або партнера на проекті, як було з розробниками в тому ж Carprice. Буде помилкою відразу «одружитися». Повинні бути стадії. Точно потрібно разом подолати кризу.

Добре все зважте

Партнерство – один з найважливіших важелів розвитку компанії, проте воно таїть в собі і безліч ризиків. Вдале партнерство може істотно прискорити розвиток підприємця, як це сталося з Ілоною Маском і PayPal . Але треба розуміти, що 65% компаній розпадається через конфлікт співзасновників.

З безумовних переваг – взаємне доповнення компетенцій, «колективний розум», прискорення розвитку, поділ ризиків, економія на наймання топ-менеджерів на ранньому етапі бізнесу і наявність довгострокової мотивації у ядра команди.

Мінусами є те, що необхідність колегіальних рішень уповільнює їх прийняття, а в стартапах швидкість і гнучкість вкрай важлива; партнери ділять не тільки ризики, але і профіти, а також при наявності більше двох партнерів з великими частками підвищується ймовірність розмиття частки в разі появи інвесторів більш пізніх стадій і втрати контролю засновниками компанії.

Найбільше ризиків таїть паритетне партнерство 50/50, проте є й успішні приклади, коли при ньому були створені масштабні компанії.

Лайфхак

Якщо у вас немає 100% впевненості в партнері, то поховайте принцип 50/50. Коли вас двоє і при цьому обидва максимально залучені і близькі за рівнем компетенцій, ідеальне співвідношення 60/40, яке забезпечує високий рівень мотивації володаря меншої частки і при цьому збереження права останнього слова у лідера.

Якщо у вас немає плану на вихід, вважайте, що ви самі створюєте собі в майбутньому конфліктну ситуацію. Обов’язково потрібно врахувати фактор можливої зміни життєвих цілей і обставин партнера, які на практиці проявляються не пізніше трьох років з початку партнерства. Важливо прописати в меморандумі, що буде, якщо вони зміняться.

Повинен бути механізм прийняття рішення та чітка формула підрахунку cash-out на різних етапах бізнесу. Перед партнерством обов’язково повинна бути підготовка (перш за все зробіть фінансову модель на 12-36 місяців). Формалізує down-side: як саме ви зрозумієте, що проект безуспішний, наскільки ви готові «впасти».

Якщо у вас є людина, яку ви б хотіли зробити співзасновником, не обов’язково відразу давати їй частку. Обговоріть автоматичну передачу частки в разі досягнення запланованих KPI, як компанією в цілому, так і партнером окремо.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu