Бізнес, Стартапи

Як коротко пояснити інвестору, що робить ваш стартап: 5 порад

31 Жовтня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

Менеджер з продукту в компанії 8base Себастьян Шолл розповів про типові помилки, які допускають стартапери, коли намагаються пояснити суть свого бізнесу. Ось що він радить робити тим, хто намагається скласти короткий опис для компанії.

Давай уявимо, що я успішний інвестор, а ви початківець засновник стартапу. Ми випадково зустрілися у вашій улюбленій кав’ярні і між нами зав’язалася розмова, поки бариста готує нам напої. Суть наших відносин очевидна – ви хочете зараз отримати мої гроші, а я ваші, але через деякий час.

Як коротко пояснити інвестору, що робить ваш стартап: 5 порад - startups, businessЯк коротко пояснити інвестору, що робить ваш стартап: 5 порад - startups, business

Я прошу вас коротко описати ваш стартап.

Подумайте, в чому полягає ваша «грандіозна ідея». А тепер спробуйте озвучити її, використавши мінімальну кількість слів.

Скільки часу це у вас займе? Чи не буде ваш опис захаращений поясненнями і абстрактними прикладами? Відповіли ви на кілька запитань одразу, наприклад: «Що робить ваш стартап? Чим він унікальний? Чому він відрізняється від інших? »

Уміння описати свою компанію коротко, точно і чесно – це навичка, якій може навчитися кожен.

1. Описуйте, а не асоціюйте

Нещодавно ми з командою спробували описати нашу компанію, використовуючи мінімум слів. Цей опис мав з’явитися на головній сторінці нашого сайту. У нас швидко з’явився наступний варіант: «Платформа малокодової розробки для сучасних програм».

Засновники стартапів часто намагаються згадати конкретну індустрію, в якій вони працюють, коли намагаються описати свій стартап. Але це не працює. Так ви не показуєте, чим відрізняєтеся від інших в своїй сфері, а просто граєте на асоціаціях.

Опис кафе «ресторан швидкого обслуговування, де подають гарячу їжу» не дає чіткого уявлення про заклад. Він говорить, що є ресторан і підкреслює очевидне – тут подають їжу.

Ми з командою прийшли до єдиної думки, що перший варіант не підходить. Нам потрібно було опис, який запам’ятається, а не абстрактне відсилання до малокодової розробці.

Малокодова розробка – це тип розробки ПО і веб-додатків, схожий на збірку конструктора Lego: ви як ніби збираєте додаток з окремих деталей. Малокодові платформи – так їх назвали у недавньому дослідженні Форестера – у 2019 р. стануть індустрією, чия вартість перевищуватиме $10 млрд. Швидкість створення, низька вартість та простота у користуванні є ключовими перевагами додатків, які не потрібно інсталювати і які дають змогу користувачам миттєво реагувати на ситуативні потреби.

2. Красиві прикметники марні

Багато засновників (і письменники) занадто сильно покладаються на прикметники. І найгірше, коли вони використовують модні слова. Так, наприклад, виглядав наш другий варіант опису:

«Швидка платформа для розробки»

Підбирати слова нелегко – для цього потрібно багато думати. Ми відмовилися від згадки «малокодовості», тому опис «платформа для розробки сучасних програм» стало виглядати порожнім і буденним. Тоді ми вирішили додати прикметник.

«Масштабований» – модне слово, але безглузде. Воно теж не показує, чим стартап відрізняється від інших, і не говорить нічого конкретного. Воно просто красиво звучить. Від другого варіанту теж довелося відмовитися.

3. Не намагайтеся відповісти одразу на кілька питань

Що може бути прекрасніше, ніж поєднання модних слів і акронімів? Саме так ми думали, коли у нас народився наступний варіант опису:

«SaaS-платформа з підтримкою IaaS для API-додатків»

Цей варіант намагається відповісти відразу на три питання: «Як?», «Навіщо?» І «Що». SaaS вказує на індустрію, «з підтримкою IaaS» пояснює, як саме працює платформа, а «для API-додатків» пояснює для чого вона потрібна.

Якщо продовжувати аналогію з кафе, то ми «їдальня для голодних людей, яка готує за рецептами». Після прочитання такого перевантаженого опису у мене здохла кішка.

4. Вистачить винаходити слова

І тут ми вирішили, що нашому опису потрібно якесь круте нове слово, яке зможе пояснити, що являє собою стартап без побитих виразів і прикметників. І у нас вийшло це:

«Все для go-to-market-додатків в одному API»

Кожен засновник одного разу намагається винаходити нові слова, замість того щоб шукати відповідні. Але на світі є слова, які при належному поєднанні, можуть точно описати вашу компанію. Так що краще витратити час і пошукати їх.

Немає такого терміна «go-to-market-додатки». Ми його вигадали. У нас він означав «додатки з повністю опрацьованим для користувача інтерфейсом, який можна при необхідності масштабувати, з орієнтацією на клієнта і можливістю структурування даних, аналітикою, ролями, дозволами і так далі».

Адже ви так і зрозуміли, так? Звичайно ж ні. Моя мама і бабуся взагалі подумали, що go-to-market-додаток це те, що допомагає знайти найближчий ринок. Так що постарайтеся говорити мовою, яка буде зрозуміла вашим клієнтам.

5. Іноді варто задуматися, чим не займається ваш стартап

На ранніх етапах життя стартапа засновники намагаються, щоб їх задумка виглядала грандіозною. Замість того, щоб сконцентруватися на основній ідеї, вони кидаються гучними обіцянками. Ми не стали допускати такої помилки і придумали такий опис:

«Все, що потрібно для розробки додатків, крім фронтенда, в одному API»

Наш стартап забезпечує розробників бекенда-ресурсами, які їм потрібні для створення мобільних і веб-додатків. Ресурси можна отримати через один API. При цьому розробники можуть самі вирішувати, як саме їм розробляти програми, тому що ми не займаємося фронтендом.

Коли ми запитали себе, чим ми займаємося, то стали думати інакше. Ми змогли краще зрозуміти, що являє собою наша компанія.

***

Якщо ви бували на співбесідах, то знаєте, як буває страшно, коли співрозмовник просить розповісти про себе. Якщо ви не підготувалися, то впадете в панічний ступор. З описом стартапу те ж саме – вам доведеться гарненько подумати і попрактикуватися. Сподіваюся, мої поради допоможуть вам не допускати типових помилок і швидко зрозуміти всю правду про свою компанію.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu