Життя, Лайфхак, Продуктивність

Що таке «ефект доміно» і як він може поліпшити ваше життя

01 Грудня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

Підприємець Джеймс Клір розповідає, як природним чином виробити у себе ряд корисних звичок. Публікуємо переклад його статті. 

Наші вчинки часто пов’язані один з одним.

Візьмемо, наприклад, випадок жінки на ім’я Дженніфер Лі Дьюкс. З моменту закінчення коледжу, два з половиною десятка років свого дорослого життя вона ніколи не заправляла ліжко, за винятком випадків, коли до неї приїжджали гості або її мати.

Але одного разу вона вирішила спробувати все змінити і стала заправляти ліжко чотири дні поспіль. Здавалося б, той ще подвиг, але на четвертий день, заправивши ліжко, вона ще прибрала з підлоги носок і акуратно склала одяг, розкиданий по кімнаті.

Потім вона вже збирала на кухні брудний посуд, щоб закласти його в посудомийну машину. Потім вона красиво розставила посуд в шафі і поставила в центр композиції розписану фігурку свині.

Ось як Дженніфер пояснила свою поведінку: «Я почала заправляти ліжко і тим самим запустила ланцюжок виконань дрібних справ по дому … Я стала відчувати себе по-справжньому дорослою – щасливию дорослою людиною, у якої заправлене ​​ліжко, немає брудного посуду, який щей гарненько складений на поличці. Відчуваю так, неначе я вибралась із бермудського трикутнику домашнього хаосу, який постійно висмоктував з мене енергію.

Насправді Дженніфер Лі Дьюкс відсула ефект доміно.

Ефект доміно

Ефектом доміно називають випадки, коли зміни в одній діяльності викликають ланцюгову реакцію і впливають на ваші інші вчинки.

Наприклад, дослідження Північно-Західного університету, проведене в 2012 році, показало, що у людей, які почали менше відпочивати пасивним чином, також знизилася і кількість щоденного споживання жирів. Ніхто не велів учасникам дослідження їсти менше жирної їжі. Це вийшло цілком природно. Люди стали менше лежати на дивані перед телевізором і бездумно вживати їжу. Одна звичка спричинила за собою нову, подібно до того, як одна кісточка доміно штовхає іншу.

Ви знайдете такі приклади і в своєму житті. Наведу особистий приклад: якщо я буду постійно ходити в тренажерний зал, то з часом я почну помічати, що на роботі я став більш зібраним, а ночами міцніше сплю, хоча я і не планував спеціально все це поліпшити.

Але погані звички теж надають ефект доміно. Якщо ви звикли постійно перевіряти свій телефон, то з часом звикнете тут же реагувати на всі повідомлення з соцмереж і у вас увійде в звичку бездумно гортати стрічку новин, що означає ще плюс 20 хвилин прокрастинації в день.

Пригадуються слова професора Стенфордського університету Б. Джей Фроггі:

«Не можна змінити тільки одну звичку. Всі наші звички пов’язані між собою, тому варто вам поміняти одну, як ви поміняєте інші ».

Усередині ефекту доміно

Що таке «ефект доміно» і як він може поліпшити ваше життя - produktyvnist, lajfhak, zhyttya

Наскільки я можу зрозуміти, ефект доміно виникає з двох причин.

По-перше, більшість наших щоденних звичок і справ пов’язані між собою. Між системами життя і поведінкою людей існує дивовижний взаємозв’язок. Тому зміни в одній сфері нашого життя призводять до несподіваних результатів в абсолютно інших областях.

По-друге, ефект доміно підкреслює один з ключових принципів поведінки людини: прихильність і сталість. Цей феномен описаний в класичній книзі про людську поведінку Роберта Чалдини «Психологія впливу» . Його основна ідея в тому, що, якщо людина дотримується навіть якоїсь найменшої мети або ідеї, то, швидше за все, вона її виконає, бо вважає, що ця ідея або мета є частиною її самої.

Повернемося до історії, про яку йшлося на початку статті. Дженніфер Лі Дьюкс спочатку кожен день заправляла ліжко, а значить вона стала слідувати наступній ідеї: «Я людина, яка підтримує в будинку порядок». Через пару днів вона вже діяла за цим принципом, займаючись іншими домашніми справами.

Ось такий цікавий результат дає ефект доміно. Він не тільки породжує низку нових звичок, а й часто змінює особисті переконання. З кожним падінням кісточки доміно, ви починаєте думати про себе по-новому і виробляти особисті звички.

Правила ефекту доміно

Отже як запустити ефект доміно?  Це не просто феномен, з яким ви зустрічаєтеся. Ви можете створювати його самі.

Для цього вам потрібно виконати три правила ефекту доміно:

  1. Починайте з того, для чого у вас є найбільше мотивації. Почніть з малих змін і постійно дотримуйтеся нової звички. Це не тільки принесе вам задоволення – так, ви ще побачите, якою людиною можете стати. Варто кісточкам доміно почати падати, вже неважливо, яка з них впала першою.
  2. Розібралися з одного звичкою – приступайте до іншої. Чи не зменшуйте обороти і відразу ж переходите до наступної задачі, яку хочете виконати. Кожен раз повторюючи цей крок, ви стаєте ще відданішим своєму новому ідеальному образу.
  3. Краще заводити маленькі нові звички, які ви в силах виконувати. Якщо ви відчуваєте сумніви, краще розбийте плани на кілька маленьких. Суть ефекту доміно в розвитку, а не в якихось результатах. Просто підтримуйте його темп. Нехай кісточки доміно штовхають один одного і процес повторюється.

Якщо не дотримуватися цих трьох правил, то від однієї звички у вас не зможуть з’явитися нові. Доміно можна штовхати по-різному. Сконцентруйтеся на звичці, яка вам подобається, і нехай її ефект каскадом проллється в ваше життя.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu