Бізнес, Життя, Історії

Хочете вбити свій бізнес? Найміть друзів замість професіоналів

11 Лютого, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Власник і керівник будівельної фірми взяв на роботу заступника. Але мова йшла не про якийсь раціональний вибір. Бізнесмен, не усвідомлюючи того, шукав на роль свого зама «споріднену душу». Молодий хлопець викликав у боса незрозумілу симпатію і емоційний відгук і був призначений головним фахівцем з проектів. Майже відразу ж вони стали спілкуватися неформально. Бос очікував, що новий співробітник візьме на себе частину відповідальності, а сам він зможе нарешті трохи перепочити.

Хлопця беруть на укладання угод, складні переговори з клієнтами, він регулярно звітує про досягнуті результати. З боку здається, що все в порядку. Але в якийсь момент власник бізнесу став отримувати дзвінки розгніваних замовників. Його заступник при цьому не відповідав по телефону, був відсутній на роботі в той момент, коли був потрібен. При зустрічах хлопець поводився як ні в чому не бувало, і гнів боса чомусь відразу ж розсіювався.

Хочете вбити свій бізнес? Найміть друзів замість професіоналів - story, zhyttya, businessХочете вбити свій бізнес? Найміть друзів замість професіоналів - story, zhyttya, business

Інші топ-менеджери намагалися натякнути босові, що є проблеми. Але він поводився дивним чином: він не чув своїх колег і дратувався на них. Ситуація тривала багато місяців, поки не сталася критична історія. З вини нового працівника мало не впав ключовий проект фірми, бізнес опинився під загрозою.

У чому була причина такої «сліпоти» боса? Ставлення до свого заступника не було дорослим і об’єктивним. Бачачи помилки свого зама і розуміючи, що краще звільнити такого співробітника, він вірив, що ситуацію можна змінити. Подібні почуття люди часто відчувають в особистих відносинах. Це називається залежністю: щастя немає, але розлучатися страшно.

Глибинні психологічні причини були в тому, що керівник фірми бачив в новому співробітнику своє відображення. Босові була властива дитяча, бунтівна частина особистості: іноді він намагався бути слухняним і подобатися оточуючим людям, але раптом починав протестувати і навіть підставляти своїх партнерів. Замість того щоб опрацювати свою проблему, він знайшов собі заступника, амбітного і харизматичного бунтаря, де цей ефект був багаторазово посилений. Хлопець, у якого рано помер батько, ріс у дворі і так і не зміг навчитися домагатися в житті цілей через дорослі зобов’язання і відповідальність. Необхідних для менеджера навичок у нього також не було.

Це лише одна з багатьох замальовок, що показують, як небезпечно брати на ключові позиції людей, не маючи об’єктивних підтверджень їх професіоналізму, відштовхуючись лише від своєї «інтуїції» і симпатії.

Інша поширена ситуація – коли власник бізнесу бере на роботу свого однокласника або старого друга. Якщо один є хорошим професіоналом, але при цьому готовий взяти на себе роль послідовника, якщо відносини досить щирі й довірливі, такий співробітник може сильно допомогти бізнесу. Але частіше історії носять невротичний характер. У лідера з’являється бажання (до кінця не усвідомлюване) «вивести в люди» свого друга дитинства, розкрити його потенціал. Але в одного є серйозні внутрішні обмеження і страхи: він не вірить, що може домогтися чогось самостійно, і заздрить своєму більш успішному товаришеві. Підприємець «тягне за вуха» свого друга, розраховуючи отримати подяку. Але отримує лише ненависть і образи.

Подібна ситуація часто виникає і в сімейних фірмах. Якщо ви йдете на подібний ризик, переконайтеся, що є відкриті щирі стосунки, кожен розуміє субординацію і свою роль, можливості і обмеження.

У дружбі зі своїми співробітниками немає нічого поганого. Бізнес тільки виграє, коли в ділових відносинах з’являється людська і емоційна компонента. Пропрацювавши кілька років з колегою, пройшовши разом з ним через багато випробувань, ти починаєш сприймати його як друга. Виникає відчуття довіри і близькості, бажання спілкуватися більше. Скорочується час на зайві обговорення, відбувається обмін ідеями … Але важливо намацати правильний баланс. Сказати “ні” близькій людині набагато складніше. Ось простий тест. Запитайте себе, чи не заважає дружба сказати «ні» в гострих ділових питаннях?

Багато проблем керівників пов’язані з їх невротичност,  ірраціональною повинністю, бажанням когось «рятувати» і допомагати за рахунок себе. Формальні, чітко прописані процеси і процедури (наприклад при наймі співробітників) дають певний захист і знижують кількість помилок.

Якщо людина розібралася в собі, знаходиться у вільному стані, вона може мати зі своїми підлеглими мінімальну дистанцію без шкоди для бізнесу. Для більшості керівників, які йдуть на зближення, не розуміючи, що ними рухає, це може бути дуже небезпечним.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu