Не забудьте поширити ❤️

Через пандемію коронавірусу люди можуть зіткнутися з серйозними економічними проблемами, які торкнуться світ стартапів. Startup Wise Guys радить забезпечити якомога більшу економічну активність і вести «звичайний бізнес», але водночас дотримуватися правил безпеки та карантину. Акселератор опублікував поради свого CEO Крістобаля Алонсо, наводимо витяги зі статті.

Підготуйтеся до гіршого

Розробіть сценарії «повернення до нормального життя» до 1 травня, 1 червня та 1 липня. Враховуйте дохід, який ви на 100% будете отримувати до тих пір. Зрозумійте свої тригерні точки, щоб активувати подальше зниження витрат в залежності від того, який сценарій відбудеться і коли (наприклад, переглянете сценарій 30 березня і 15 квітня, якщо повернення 1 травня здається реалістичним, або зробіть базовим сценарій на 1 червня або 1 липня).

Як підготувати компанію до кризи та її наслідків - startups, news, businessЯк підготувати компанію до кризи та її наслідків - startups, news, business

Реалістично оцініть фінанси та знизьте витрати

 • Зв’яжіться з орендодавцем і поясніть, що офіс буде порожнім не менше шести тижнів, і це повинно бути показано в майбутньому платежі. Враховуйте, що орендодавець також повинен покривати свої витрати, але навряд чи йому захочеться мати порожній офіс влітку через те, що ви збанкрутували.
 • Щоб не опинитися в ситуації, коли потрібно звільняти людей, яких ви старанно наймали, знизьте зарплати вже сьогодні. Є два способи: повне скорочення або затримка. Крістобаль Алонсо пропонує скоротити зарплати на 30-40%. Швидше за все, більшість людей візьмуть і підтримають це. Враховуйте, що у людей також можуть скоротитися особисті витрати, і у них вийде пристосуватися.
 • Знизьте бюджет на подорожі на березень, квітень і, швидше за все, травень до нуля. Перевірте, чи є можливість оформити повернення на квитки або принаймні скористатися ними в майбутньому.
 • Скоротіть маркетинговий бюджет до мінімуму хоча б на два місяці. Якщо ви можете звести його до нуля, буде навіть краще.
 • Поділіться ресурсами розробки з іншими компаніями або партнерами, якщо є можливість.
 • Обговоріть з вашими постачальниками можливість відкласти платежі на 1, 2 або 3 місяці. Просто не платити – це не варіант. Але багато компаній можуть дозволити заплатити пізніше, якщо ви попросите. Те ж працює і в іншому напрямку. Якщо ви чекаєте оплати рахунків, обговоріть, коли компанії збираються їх оплатити. Спробуйте домовитися про деякі платежі якомога швидше, навіть якщо це означає зробити знижки.
 • Гроші будуть важливі більше, ніж будь-коли. Якщо у вас є постійні клієнти, які платять щомісяця, запропонуйте їм знижки, щоб отримати передоплату за весь рік.

Використовуйте уповільнення, щоб виправити різні речі

Якщо бізнес сповільнюється, можливо, настав час виправити помилки, зайнятися адмініструванням, обліком – тими речами, які ми завжди відкладаємо. Цей час можна використовувати, щоб переосмислити продукт і деякі його особливості, якими ви ніколи не можете зайнятися: переглянути контент сайту, адаптувати нові мови, налаштувати автоматичні повідомлення та емейли.

Як врегулювати продажі, коли ніхто не купує

 • Після декількох тижнів хаосу оцініть, що ви можете вивести онлайн з циклу продажів. Це можливість отримати хорошу онлайн-демонстрацію, гарне відео, на розробку якого у вас не було часу, перенести більше процесів в CRM.
 • Зв’яжіться з усіма, з ким ви в процесі переговорів. Швидше за все, ніхто не купить нічого нового в протягом 2-3 місяців. Але ви можете запропонувати кроки вперед, запланувати контакт онлайн через два тижні, тобто підтримувати рух, попри те що існує повна невизначеність. Люди будуть працювати не тільки вдома, так що використовуйте це.
 • Якщо у вас вже є клієнти, деякі з них можуть мати вільний час протягом наступних кількох тижнів. Постарайтеся залучити їх, щоб зрозуміти, як вони бачать ваш продукт і що можна поліпшити, спробуйте залучити їх до спільної розробки нових фіч.

Фандрейзинг і управління інвестиціями

Взаємодійте з інвесторами: розкажіть їм про те, які заходи прийняли, як бачите майбутні місяці в стартапі та попросіть їх участі та поради.

Спілкуйтеся

 • Швидше за все, ви вже відправили електронного листа співробітникам, що повідомляє їм серйозність ситуації, і більшості з них, якщо не всім, доводиться працювати з дому. Але це тільки початок: вам потрібно налагодити нові процеси та комунікацію. Люди повинні змінити усталений порядок, отримати вказівки керівництва.
 • Всюди пишуть, що великі компанії роблять або планують скорочення. Страх може поширитися на ваших співробітників. Розкажіть їм, що збирається зробити компанія. Найгірше, що ви можете зробити, – це не спілкуватися з людьми та дозволяти їм вгадувати, що відбувається. Якщо вам потрібно звільнити людей, зробіть це якомога швидше, і поясніть тим, хто залишиться, наскільки компанія готова впоратися з кризою після того, як відпустила людей. Якщо ви цього не зробите, люди будуть думати: «Я наступний?»
 • Підтримуйте командний дух: проводьте щоденні онлайн-зустрічі, кава-паузи онлайн, до яких люди можуть приєднатися, щоб побачити колег і відчути себе частиною команди. Обов’язково використовуйте відео, а не тільки голосові дзвінки. Знайдіть нові інструменти, щоб забезпечити їх цим.
 • Ви повинні не просто поспілкуватися сьогодні та забути про це в майбутньому. Принаймні раз на тиждень повідомляйте всій команді про те, де ви є і що плануєте робити в короткостроковій перспективі.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu