Історії, Новини, Поради, Стартапи

Розповідаємо про головні відмінності між засновником стартапу та його CEO

13 Травня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Багато хто вважає, що засновник і генеральний директор(CEO) це один і той же чоловік, але насправді ці ролі передбачають абсолютно різні обов’язки. Підприємець Джоел Виш розповів про те, як змінилася його робота при переході з посади засновника стартапу на роль CEO.

В стартапи заведено вважати, що «CEO-засновник» володіє якоюсь чарівною силою – це візіонер, який не тільки породив нові ідеї, а й зміг втілити їх на кожному етапі розвитку організації. Цукерберг. Джобс. Брін. Імена, які лише підкріплюють цей міф.

Але насправді засновник і CEO це дві різні посади. Мало кому вдавалося перейти з першої на другу. Насправді чверть засновників залишається на посаді керівника компанії до моменту виходу на IPO. Більшість (майже 80%) зміщуються з цієї посади.

Проте багато засновники, включаючи мене, вірять, що можуть перейти до ролі генерального директора, незважаючи ні на що. Але насправді вони недооцінюють те, як доведеться змінити свій підхід до роботи та навіть спосіб мислення, щоб успішно вступити в нову посаду. Я пережив такий досвід, коли став генеральним директором свого стартапу Simple Health, і сподіваюся, що вам знадобляться уроки, які я з нього витяг.

Але для початку розберімось у відмінностях між засновником і CEO.

Засновник CEO
Володіє початковим креативним баченням Створює структуру і процеси для обробки інформації, а також вирішення конфліктів
Пробуджує вогонь в інвесторів, співробітників і клієнтів, який дозволяє їм бачити продукт його очима Домагається офіційної підтримки від інвесторів і партнерів
Знаходить нові шляхи обходу (або подолання) перешкод на шляху розвитку Керує розвитком стратегії ведення бізнесу і стежить за дотриманням принципів роботи компанії
Наймає важливих перших співробітників, які потім стають рольовими моделями для інших в міру зростання компанії Приймає серйозні рішення про те, на чому варто зосередити роботу компанії.

Всі люблять засновника, а ось CEO вже не так сильно

На самому початку життя стартапу, до того, як ваш продукт буде відповідати очікуванням клієнтів, роль засновника буде здаватися вам одночасно дуже важкою і дуже цікавою. Можливості будуть здаватися вам безмежними. У вас є маленька команда, всі вірять в ваше бачення і кожен день ви домагаєтеся значного прогресу.

Але багато чого змінюється, коли компанія виростає і засновник стає CEO. Ваше завдання – визначити фокус організації: які цілі вам потрібно переслідувати, а які ні. Неминуче якісь з ваших рішень почнуть конфліктувати з ідеями та уявленнями інших співробітників вашої компанії.

Цього не уникнути, тому що більшість підлеглих не думають про питання, які вас хвилюють, як CEO – про партнерство, інвестиції та інше. Ви ж повинні завжди думати про те, що хвилює співробітників, і моментально реагувати на їхні скарги, навіть якщо для цього вам доведеться відволіктися від своїх пріоритетних цілей.

Саме тому роботу CEO часто вважають «самотньою». Чим більше унікальними стають ваші пріоритетні завдання, тим важче іншим працівникам компанії зрозуміти логіку ваших рішень. Приготуйтеся до того, що вам доведеться часто вибачатися і жертвувати багато чим заради команди.

CEO не може розпорошуватися на абстрактні ідеї

Коли ви станете CEO, то помітите, що будете рідше проводити мозкові штурми та братися за різні ідеї, які потім можна буде з легкістю кинути. Ви перестанете пропонувати абстрактні ідеї – тільки чітку стратегію ведення бізнесу.

Приймати рішення стане важче

Ви – лідер, а значить вам доведеться частіше вирішувати важкі питання. Всі найскладніші рішення будете приймати саме ви. Причому вибирати доведеться швидко – без вашого рішення робота в компанії просто встане.

Ви будете створювати організацію, а не тільки продукт

Засновник закладає базу компанії, а CEO вирощує її. Для цього потрібно змінити свій спосіб мислення – налаштувати себе на те, що ви займаєтеся не розробкою чудового продукту, а створенням компанії, яка може випускати прекрасні продукти.

Ви почнете замислюватися про наступні питання:

  • Як надходить інформація – зсередини та ззовні?
  • Як приймати рішення? Хто їх буде приймати?
  • Які можливості ми повинні переслідувати та чому?

Знайти правильні відповіді нелегко, причому індивідуальні навички, які допомогли вам при розробці початкового бачення продукту, навряд чи вам ще знадобляться.

***

Це не всі уроки, які я витягнув зі свого досвіду, але сподіваюся, вони допоможуть вам на вашому шляху. Якщо ви хочете створити відмінний продукт, а потім виростити свій стартап на посаді CEO, не опускайте руки. У вас все вийде.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu