Історії, Новини, Стартапи

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти

02 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Apple, Facebook, Google, SpaceX – всі ці проєкти починалися як прості експерименти – ці ідеї здавалися просто божевільними, але їх все одно спробували втілити в життя. Ось ще 20 успішних проєктів, якими їх засновники займалися крім основної діяльності.

Для багатьох людей зміна курсу – теж ознака слабкості. Це рівнозначно визнанню того, що ви не знаєте, що робите. Мені це здається особливо дивним. Я вважаю, що людина, яка не може поміняти свою точку зору небезпечна. Стів Джобс часто міняв свої погляди в залежності від ситуації, і я не знаю нікого, хто вважав його слабким», – пише Едвін Кетмелл у своїй книзі «Корпорація геніїв. Як управляти командою творчих людей».

Засновник Apple і ще 20 осіб, про яких ми розповімо нижче, не боялися йти слідом за своїми ідеями. Навіть Y Combinator – найуспішніший бізнес-інкубатор у світі – просить кандидатів запропонувати свою ідею сайд-проєкту при подачі заяви (і в багатьох випадках вибирають для втілення саме її, замість ідеї компанії).

ProductHunt

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Чи потрібно володіти технічними знаннями, щоб відкрити бізнес в цій сфері? Як щодо бізнесу, який займається відкриттям нових технічних продуктів? Для Райана Гувера, засновника і CEO ProductHunt, це ніколи не було проблемою. ProductHunt – платформа і товариство, яке допомагає людям відкривати нові технічні продукти й взаємодіяти з їх командою. Замість того щоб мучитися над технічними аспектами свого сайд-проєкту, він просто вирішив робити те, що він умів:

«Я не був інженером, тому не збирався вкладати час або гроші в побудову цілого сайту з нуля, але я легко міг скласти список електронних адрес. Так я і зробив. За допомогою розсилки я запросив кілька сотень інвесторів, засновників і своїх друзів, яким, на мій погляд, мій проєкт міг би сподобатися й у яких був нюх на технічні продукти».

Через кілька років після запуску стартапу компанія ProductHunt виросла у спільноту, куди входили сотні тисяч користувачів. Нещодавно компанія AngelList купила ProductHunt за 20 млн доларів.

Groupon

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Як соціальна мережа для активістів перетворилася в сервіс колективних знижок, який розрахований на 45 країн і оцінюється в 1 млрд доларів? І все це сталося всього лише за два роки після запуску. Шлях компанії Groupon до успіху трохи дивний і звивистий. Однак він визначає дух цього стартапу.

Спочатку проєкт називався The Point. Платформа була націлена на об’єднання людей навколо певної дії. Одного разу засновник платформи Ерік Лефкофскі побачив, як користувачі об’єдналися великою групою, щоб купити товар і отримати знижку. Після цього компанія почала розвиватися вже як Groupon. Економічна криза 2008 року підштовхнула Лефкофскі запустити Groupon в Чикаго, інше вже ми й так знаємо.

Twitter

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Зараз він є майже у всіх. Раніше ж Twitter був маленьким сайд-проєктом компанії Odeo. Спочатку він використовувався як SMS-сервіс для невеликої групи співробітників. Пресі та інвесторам проєкт тоді не здавався цікавим, всупереч підтримці CEO Евана Вільямса. Ось що писав TechCrunch про нього десять років тому:

«Що ця компанія робить для того, щоб їх пропозиція була привабливою? Як їх акціонери відносяться до таких сайд-проєктів, як Twttr, коли їх основний продукт – цілковита нудота? Тільки дизайн хіба що хороший».

Тоді вони навіть уявити не могли, що засновники Odeo побудували новий бізнес, який змінив спосіб комунікації в інтернеті.

Craigslist

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Craigslist (американський аналог Avito) безсмертний. Нехай його не можна віднести до списку топових технічних компаній, все ж варто сказати кілька слів про платформу, яка вже 20 років користується великим успіхом на американському ринку. Але де і коли це все почалося? На початку 1990-х Крейг Ньюмарк, який тільки що переїхав в Сан-Франциско, співробітник IBM, склав список електронних адрес для місцевих заходів (список Крейга, розумієте, так?). Крейг думав, що список допоможе йому знайомитися з новими людьми. Ідею підхопили, список став популярним. Люди стали використовувати його не тільки для зустрічей. В майбутньому це надихнуло Крейга, і він пішов з роботи й зайнявся розвитком Craigslist. Сьогодні ця компанія коштує $ 1 млрд.

Unsplash

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Що ви робите з рештою фотографій після фотосесії для лендингу? Створюєте сховище для royalty-free фотографій, звичайно. Коли канадський стартап Crew найняв професійного фотографа для зйомки, фотографій вийшло більше, ніж потрібно. Але замість того щоб дати фотографіям загубитися десь на жорсткому диску, співробітники виклали їх на сайт і роздали безкоштовно. Далі – один пост на HackerNews, розлетівся через весь інтернет, – і фото звантажили більше ніж 50000 разів. На сьогодні у розпорядженні Unsplash знаходяться десятки тисяч чудових фотографій, доступних для безкоштовного звантаження. Unsplash став місцем, куди слід йти за безкоштовними картинками.

AppSumo

Не потрібно багато грошей для створення свого сайд-проєкту. Подивіться на AppSumo – сайт для щоденних угод в області цифрових товарів і послуг. Сайт був запущений за незначну суму – $ 50. Ной Каган, засновник AppSumo, в одному з інтерв’ю поділився розповіддю про те, як він дізнався про необхідність створення сайту знижок для онлайн-компаній. Тоді він займався маркетингом для mint.com. Він вклав свої власні гроші (плюс $ 20 готівкою, які дала мама) для створення лендингу і збору електронних адрес. За перший рік вартість компанії досягла позначки в $ 1 млн.

Oculus

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Існує безліч історій про те, як відомі компанії починали свій шлях в гаражах: Apple, Google, Amazon, HP. І Oculus. Після довгого робочого дня в Лабораторії змішаної реальності (MXR) Університету штату Каліфорнія засновник Палмер Лакі йшов в гараж, щоб спробувати побудувати майбутнє віртуальної реальності. Після однієї з найуспішніших кампаній на Kickstarter Лакі пішов з роботи, кинув навчання, і продав Oculus компанії Facebook за $ 2,4 млрд, $ 400 млн – реальними грошима, $ 2 млрд – акціями Facebook (ще до того, як у них вийшов продукт).

Houzz

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Якщо ви шукаєте щось, пов’язане з ремонтом або декором будинку, вам, швидше за все, попадеться лістинг на Houzz. Спільнота обслуговує понад 40 млн користувачів в місяць і налічує близько 1000 співробітників по всьому світу. Однак починали вони дуже скромно. Одного разу засновники компанії, сім’я Аді Татарко й Алон Коен, займаючись ремонтом, зіткнулися з нестачею ресурсів з облаштування будинку. Це сподвигло їх створити свій власний ресурс. Першими їх користувачами стали двадцять батьків зі школи, куди ходили діти Аді й Алона, кілька архітекторів і дизайнерів. Сьогодні ж компанія коштує $ 4 млрд.

Khan Academy

Під час навчання своїх родичів засновник освітньої платформи Khan Academy Салман Хан отримав трохи двозначний комплімент: його учні запропонували йому зустрічатися онлайн, а не особисто. Хан це зауваження не проігнорував, воно лише засіло у нього в голові. Тому він почав знімати десятихвилинні ролики на Youtube про різні предмети – від біології до мистецтва. В той самий час він працював аналітиком хедж-фондів. Коли діяльність на Youtube почала набирати обертів, Хан пішов з роботи, і тепер під його керівництвом понад 100 співробітників.

Gumroad

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Як можна дізнатися, що вам в голову прийшла просто вбивча ідея сайд-проєкту? Якщо ви кинули коледж, стали четвертим співробітником компанії Pinterest, потім кинули роботу, щоб втілювати цю ідею в життя, – це безперечно вона. Те ж саме сталося з Сахіл Лавінья. Працюючи дизайнером в Pinterest, він зрозумів, що продавати цифрові продукти онлайн невиправдано складно. Він твітнув свою ідею, щоб отримати схвалення, а потім на вихідних створив свій сайд-проєкт Gumroad. Зараз платформою з продажу цифрових продуктів (від розсилок до генерації купонів) на заході користуються всі – від Емінема до Тіма Ферріса.

GitHub

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

«Все почалося з домену, дешевого сервера з Slicehost і деякого біржового мистецтва». До того як GitHub став компанією вартістю в $ 1 млрд, її засновники Кріс Ванстрас і PJ Хіетт займалися створенням вебсайтів для порталу, присвяченого комп’ютерним технологіям, CNET. Їм не подобалося те, що було так складно вносити зміни в відкриті вихідні коди. Тому вони створили свій власний репозиторій, працюючи вночі та на вихідних. На сьогодні їх сайд-проєкт налічує сотні мільйонів у венчурному капіталі й приблизно 20 млн користувачів.

WeWork

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

A man enter the doors of the “WeWork” co-operative co-working space on March 13, 2013 in Washington, DC. In a large warehouse-type office in Washington, software coders work on apps, while angel investors and mentors help budding entrepreneurs figure out strategy for their startups, in what is being dubbed Silicon Valley on the Potomac. AFP PHOTO/Mandel NGAN (Photo credit should read MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

Один з найважливіших стартапів у світі міг взагалі не з’явитися. До заснування WeWork Адам Ньюман продавав дитячий одяг з латками на колінах в одному з невеликих будинків Брукліна. Як вважає сам Ньюман, в той час він «помилявся і направляв свою енергію не в те русло».

В якості додаткового доходу Ньюман і його напарник за невеликі гроші орендували простір в тій же будівлі й відкрили там «зелений» коворкінг. На виручку від продажу своєї частки в Green Desk (первісна коворкінг-компанія) вони заснували новий коворкінг. На сьогодні він коштує $ 20 млрд.

Udemy

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Чи багато ви знаєте щасливих IT-консультантів? Швидше за все, у вашому колі або їх немає взагалі, або вони всі нещасні. Коли Гаган Біані хотів піти з консалтинг-компанії Accenture, він зайнявся підробітком – Udemy, де він був одним із засновників. Це платформа, де кожен може створити й продати свій онлайн-курс. Сьогодні, мабуть, він щасливий, адже Udemy пропонує 42000 курсів і коштує понад $ 170 млн.

Instagram

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Ви колись чули про Burbn – додаток для любителів віскі, що дозволяє чекінитися в різних місцях і постити фото зі своїх зустрічей? Ми теж не чули. Але цілком ймовірно, ви користувалися однією з функцій, що з’явилися завдяки цьому додатку. Люди практично не чекінились в додатку. Вони просто викладали там фотографії – і не тільки віскі. За допомогою цих людей засновники вирішили запустити сайд-проєкт програми лише для обміну фотографіями. У перший же день в додатку зареєструвалися 25000 осіб, а зараз Інстаграмом щомісяця користуються близько 800 млн осіб по всьому світу. Так, і ще Instagram був придбаний компанією Facebook за $ 1 млрд.

Planio

Кращий привід для сайд-проєкту – створити щось потрібне для власного бізнесу. Тому, коли студії дизайну і розробки Launch знадобився відповідний інструмент для управління складними клієнтськими проєктами, вони вирішили створити власну платформу на основі власної версії відкритого ПЗ Redmine. Це не тільки допомогло їх агентству залишатися на плаву, але і їх клієнтам сподобався процес.

«У багатьох випадках клієнти приходили до нас вже в кінці проєкту і просили” залишити “собі інструмент для управління проєктами, – говорить засновник Шульц-Хофен. – Вони навчилися у нас тому, як ним користуватися, і хотіли застосовувати його вже у себе».

Сьогодні цей інструмент називається Planio, який обслуговує більш ніж 1500 клієнтів і є найбільшим інституційним джерелом проєкту Redmine з відкритим вихідним кодом.

Imgur

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Алан Шаф вивчав інформатику в Огайскому університеті в Атенсі. Вже в студентські роки Алана дратувала відсутність сервісу, з допомогою якого можна було б з легкістю завантажувати зображення і ділитися ними на Reddit. Тому він створив Imgur, а потім розмістив свій проєкт на Reddit. (Заголовок говорив: «Мій подарунок Reddit: я створив невідстойний хостинг зображень. Що думаєте з цього приводу?»). Можна з упевненістю сказати, що подарунок користувачам Reddit сподобався, адже сьогодні Imgur коштує $ 40 млн і налічує мільярди переглядів щодня.

HubSpot

Як можна найпростіше випробувати ідею сайд-проєкту ? Чому б не написати про неї? Після продажу свого першого стартапу засновник HubSpot Дхармеш Шах завів невеликий блог, поки працював над іншими проєктами. Але його сайд-проєкт потрапив в точку і став набирати популярність. Шах каже: «маленький блог без бюджету генерував більше трафіку, ніж компанії з командами професійних маркетологів». Сьогодні HubSpot виставлений на продаж і коштує приблизно $ 2 млрд.

Twitch

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Пам’ятайте, що ми говорили про гонитву за божевільними ідеями? Спочатку соціальна відеоплатформа для геймерів Twitch називалася Justin.tv. Пізніше її викупила компанія Amazon за $ 1 млрд. Чим же ця платформа займалася раніше? Вона дозволяла вам стежити за життям засновника Джастіна Кана цілодобово. Однак як тільки сервіс дав можливість вести прямі трансляції кожному, сталося диво. На Twitch з’явилася велика кількість розділів, серед яких «геймінг» був невеликим сайд-проєктом. Проєкт людям сподобався. Тоді стало зрозуміло, в якому напрямку слід розвиватися.

Skry (раніше Coinalytics, придбаний компанією Bloq)

Для створення успішного проєкту необхідно визначити свої можливості й сказати «чому б і ні?». Саме це і зробив засновник Skry Фабіо Федерічі. Отримуючи MBA у Швейцарії й навчаючись коду по ночах, Федерічі натрапив на біткоїни, вирішив зануритися в цю сферу з головою і створити стартап, який надавав би людям аналіз та інформацію про криптовалюту. У наступні три роки Федерічі пройшов через раунд інвестицій в мільйон доларів, зміну назви компанії і її продаж.

Slack

20 успішних стартапів, які починались як сторонні проєкти - startups, news, story

Нарешті, ми не можемо не згадати Slack в списку успішних сайд-проєктів. На сьогодні компанія коштує $ 1 млрд. Slack – корпоративний месенджер. Хоча починалося все далеко не з бізнесу. Засновник Стюарт Баттерфілд на протязі десяти років був одержимий бажанням створити гру. Але йому довелося відволіктися, коли набрав популярність його останній сайд-проєкт Flickr, який пізніше був куплений Yahoo. Коли стало ясно, що гри не вийде, вирішили переключитися на маленький інструмент для спілкування, створений всередині команди. У майбутньому він став стартапом, який найшвидше розвинувся – всього за рік і три місяці вартість його зросла до $ 1 млрд.

Що спільного у всіх цих успішних компаній:

Месенджери, блоги, прямі трансляції ігор, віртуальна реальність. Що може пов’язувати всі ці сайд-проєкти, які стали успішними стартапами? Кожен із засновників цих компаній побачив щось в тому, що суспільству на той момент здавалося явно поганою ідеєю.

Ключові висновки:

1. Створіть те, що ви використовували б самі.

«Роздумуючи над ідеями для стартапу, задайте собі питання: а що потрібно саме мені?» – написав засновник Y Combinator і підприємець Пол Грем у 2010.

Згадайте Slack, який створив власний месенджер всередині компанії, тому що нічого, що існувало на ринку, їм не підходило. Або про сім’ю засновників Houzz, які створили свою мережу, тому що не могли знайти необхідних ресурсів для ремонту. Що б ви не вибрали, в будь-якому випадку знайдеться кілька людей, які будуть думати так само, як і ви. Не відмовляйтеся від ідеї сайд-проєкту тільки тому, що вам здається, що ви єдиний, кому це потрібно.

2. Прислухайтеся до ринку

Коли Twitch тільки починав, в пріоритетах у нього ніколи не стояло ігрове товариство. Але коли засновники побачили, що з кожним днем ​​все більше і більше людей транслюють свої ігри, вони зрозуміли: ось чого хочуть люди. На самому початку Groupon, в той час ще The Point, ніколи не ставив перед собою мету заробити грошей. Він лише хотів об’єднуватися заради якоїсь соціальної дії. Але як тільки користувачі об’єдналися разом, щоб отримати знижку на продукт, творці Groupon побачили весь потенціал.

3. Не бійтеся забруднити руки

WeWork, Buffer, HubSpot, Imgur і Oculus – їх засновники не були стовідсотково впевнені в тому, що вони робили, але все одно ризикнули.

Правда полягає в тому, що слід просто спробувати – тоді будь-яку помилку стартапу можна запобігти. Почніть з малого і подивіться, чи працює ваша ідея. Створіть, наприклад, лендинг або блог, розішліть холодні листи 100 потенційним покупцям і подивіться, чи подобається їм ваша ідея. Сайд-проєкти – відмінний спосіб промацати ґрунт перед тим, як серйозно зайнятися такою ідеєю.

4. Колеги та партнери можуть так само підтверджувати ідеї, як і користувачі

Засновникам стартапів часто радять отримати схвалення ідеї від реальних користувачів. Це, звичайно, важливо. Але коли ви шукаєте ідеї для сайд-проєктів або просто хочете розібратися, на вірному шляху ви знаходитеся, важливо також послухати й думку зсередини. Поговоріть з командою, співробітниками або партнерами про проблеми, з якими вони стикаються, навіть якщо ці проблеми не пов’язані з вашою компанією.

Planio як компанії, яка створює інструмент для управління проєктами, дуже важливо бути ще продуктивнішою та ефективнішою. Тому вони взяли собі за правило: шукати підтвердження всередині компанії, перш ніж розробляти й випускати нові функції.

5. Момент важливий

Що в сайд-проєктах добре, так це те, що зазвичай немає ніякого тиску збоку. Їх можна запустити в будь-який зручний час. Але це не означає, що можна просто сидіти й чекати «слушного моменту».

Сторонні проєкти, тобто сайд-проєкти – шанс досліджувати майбутнє. Це шанс скористатися сучасними інструментами для створення таких додатків і продуктів, про необхідність яких, можливо, поки ніхто не здогадується. Згадайте Instagram, який був створений тільки через галас навколо таких геолокаційних сервісів, як Foursquare. Згодом Instagram став найпопулярнішою соціальною мережею для обміну фотографіями.

Або навіть Oculus. Скориставшись прогресом в області технологій і уявою людей, вони провели перезапуск цілої індустрії. Все це сталося тому, що засновники дивилися в майбутнє. При цьому вони не забували стежити за курсом подій. Їм важливо було знати, що вони спрямовують свою енергію в потрібний сайд-проєкт, що вона не буде витрачена даремно.

Отже, що все це означає?

Сторонні проєкти – неймовірне джерело натхнення, спосіб експериментувати. Найчастіше бізнес-ідеї в основі сайд-проєктів кращі й цікавіші вашого нинішнього заняття. Чому б не спробувати?

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu