Лайфхак, Люди, Новини, Продуктивність

П’ять лайфхаків для мозку, які допоможуть поліпшити пам’ять

15 Липня, 2020

Багато хто скаржиться на погану пам’ять. Список покупок, дні народження друзів або інформація для іспиту – все це просто вилітає з голови. Але пам’яттю можна керувати: використовуйте правильну техніку і зможете запам’ятати все, що завгодно.

Чотириразовий переможець чемпіонату США із запам’ятовування Нельсон Делліс і психолог-дослідник Джулія Шоу розповідають про метод «палац пам’яті», який допоможе утримати в голові практично будь-яку інформацію.

1. Починайте з яскравих образів

Почнемо з простого завдання: запам’ятати нові сім чудес світу. Для цього Делліс радить уявити кожен з об’єктів як яскравий образ, що запам’ятовується. Деякі будуть очевидними: наприклад, для Великої Китайської стіни можна просто уявити стіну. Щоб запам’ятати Петру (Petra), можна уявити свого вихованця (pet).

«Дуже ефективний спосіб – використовувати яскраві уявні образи. Для цього потрібно створити великі, багатовимірні спогади», – пояснює Джулія Шоу, психолог з Університетського коледжу Лондона та автор книги« Ілюзія пам’яті: запам’ятовування, забування і наука про помилкову пам’ять». Ці уявні образи повинні бути якомога реальнішими, щоб їх можна було відчувати, нюхати та бачити.

У цього є наукове пояснення. «Дивні, лячні образи, що викликають емоції, краще запам’ятовуються, – пояснює Шоу. – Дослідники виявили, що мигдалеподібне тіло – ділянка мозку, що важлива для обробки емоцій – змушує інші відділи мозку зберігати спогади». Тому чим сильніші емоції, пов’язані з образом, тим більша ймовірність, що ми його запам’ятаємо.

2. Помістіть образи в яке-небудь місце

Наступний крок – помістити яскраві уявні образи в добре знайоме місце. Наприклад, Делліс має кожне з чудес світу у своєму будинку: Велика Китайська стіна перебуває біля входу, Статуя Христа-Спасителя – поруч з диваном. «Чим дивніше, тим краще», – каже він. На кухні можна уявити, як лама готує їжу.

Ця техніка зв’язування образів з місцями називається «палац пам’яті», і вона особливо корисна для запам’ятовування порядку певних елементів. Техніка “палац пам’яті” заснована на пам’яті про реальне місце. Це місце, яке ви знаєте – як правило, ваш будинок або інша добре відома локація», – пояснює Шоу.

Якщо в списку всього сім пунктів, можна використовувати відносно невелике місце. Але коли Делліс потрібно було запам’ятати 10 тисяч знаків числа Пі, йому довелося розмістити в «палаці пам’яті» все його рідне місто Маямі. Він розділив 10 тисяч знаків на 2 тисячі партій по п’ять знаків у кожній і розташував їх у 10 районах.

«Нейровізуалізаційні дослідження показали, що люди проявляють підвищену активність в [потилично-тім’яній області] мозку, коли закріплюють спогади за допомогою “палацу пам’яті”, – говорить Шоу. – Це означає, що техніка допомагає залучити відділи мозку, які зазвичай пов’язані з іншими органами почуттів – тім’яна частка відповідає за навігацію, а потилична частка – за бачення образів».

3. Концентруйтесь

Запам’ятати сім дивних образів, що відповідають семи чудесам світу, нескладно. Але щоб запам’ятати 10 тисяч знаків числа Пі, може знадобитися більше мотивації. «Я повторював собі: я хочу це запам’ятати, я хочу це запам’ятати, – каже Делліс. – Це проста мантра, але вона допоможе сконцентрувати увагу на поточному завданні та краще запам’ятати його».

4. Розбивайте дані

Якщо потрібно запам’ятати дуже велике число, наприклад, Пі або довгу послідовність карт, дуже допомагає розбити її на частини. Для кожних п’яти знаків в числі Пі Делліс придумав зображення, яке він міг легко запам’ятати. «Запам’ятовувати слова легко, ви бачите слово, і воно зазвичай викликає в думці якісь образи. Але такі речі, як цифри, карти або навіть імена, трохи складніше, – каже він. – І у них є системи, які ми розробили та вивчили, тому всякий раз, коли ми бачимо ім’я, номер або картку, у нас вже є зображення, задане для неї».

Для Делліс перші п’ять знаків числа Пі після коми представлені Семом Ніллом в костюмі Залізної Людини («Просто так вийшло», – говорить він). Другу партію позначає образ його друга, одягненого як імператор з фільму «Гладіатор», з опущеним великим пальцем.

5. Повторюйте

Після сортування образів і заповнення палацу розуму переконайтеся, що вони збережуться у вас в голові. «Більшість спогадів ніколи не потрапляють в довгострокову пам’ять, – каже Шоу. – Тому так важливо повторювати інформацію, перетворювати короткочасну пам’ять в довгострокову».

На жаль, простого рішення не існує. Все зводиться до повторення та наполегливих занять. «Щоб стати чемпіоном із запам’ятовування, мені доводилося працювати над цим щодня. Я старанно тренувався, і це стало для мене чимось інстинктивним. І це прийшло тільки з практикою», – підсумував Делліс.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu