Новини, Продуктивність

«Мені страшно приходити на роботу»: 5 професій, в яких люди найчастіше вигорають

05 Серпня, 2020

Періодично відчувати стрес на роботі – це нормально. Однак іноді люди стикаються з ним постійно. Довгий період напруги і втоми приводить навіть найспокійнішого і найвитривалішого працівника в стан повної знемоги і вигорання. Переказуємо матеріал Inverse про те, люди яких професій знаходяться під найбільшим ризиком і що з цим можна зробити.

Серед основних ознак вигоряння – постійна відсутність енергії і відчуття втоми, підвищена відстороненість від того, що відбувається в роботі та особистому житті (часто супроводжується негативними почуттями і цинічними думками), знижена продуктивність. Експерти виділили чотири питання – на них варто відповісти, якщо ви (або ваші близькі) підозрюєте, що у вас вигорання:

  • Останнім часом хтось помічав, що вам варто менше працювати?
  • В останні місяці ви стали сердитися чи ображатися на своїх колег або клієнтів?
  • Ви відчуваєте провину за те, що проводите мало часу з друзями, родиною чи навіть наодинці з собою?
  • Ви помічаєте за собою несподівані і безпричинні сплески емоцій (сльози, злість, крик та інше)?

Якщо хоча б на одне питання ви відповіли позитивно, є привід задуматися.

Хто перебуває в зоні ризику?

Найчастіше вигорають люди, робота яких зав’язана на постійному спілкуванні або великій кількості стресових ситуацій. Це не означає, що потрібно повністю забути про розвиток кар’єри в цих сферах. Однак важливо розуміти ризики і готувати себе до того, що в деяких випадках доведеться активно і жорстко вибудовувати баланс роботи та особистого життя.

Медичні працівники. Більш ніж половина медпрацівників відчувають симптоми вигорання навіть у спокійні часи. В одному з недавніх досліджень лікар-невролог зізнався: «Мені страшно приходити на роботу. Я помічаю, як грублю своїм колегам і пацієнтам».

Вчителі. Викладачі можуть зіткнутися з вигоранням з абсолютно різних причин – деякі втомлюються від заповнення документів і бюрократії, інші – через велику кількість спілкування. Молоді фахівці часто відчувають недовіру з боку батьків або колег. В цілому, рекомендації щодо роботи з вигоранням у вчителів приблизно такі ж, як і в інших професіях – фізична активність і чітко вибудувані кордони. Однак особливо варто звернути увагу на розмежування особистого простору і часу – постарайтеся подумати, як можна влаштувати собі регулярні перерви протягом робочого дня, забороніть дзвонити вам в неробочий час. Пам’ятайте, що подбавши про себе, ви зможете спокійно, ефективно і без зривів спілкуватися зі своїми учнями.

Продавці. Це можуть бути люди, які сидять на холодних дзвінках або ж консультують в торговому залі. Регулярне спілкування з людьми (не завжди ввічливими) може довести будь-кого. Варто уважно підходити до стандартних рекомендацій щодо запобігання вигорання, а також підібрати відповідний графік роботи.

Юристи. Опитування тисячі працівників великої лондонської юридичної фірми показало – 73% юристів відчували симптоми вигорання, і 58% відзначили, що їм потрібен чіткіший баланс роботи та життя. Експерти виділили десять ознак вигоряння в цій сфері: надмірна прихильність до своїх справ, недостатня кількість перерв і відпочинку, ідеалістичні стандарти, постійний стрес, недостача допомоги та асистування, хронічна втома, надмірна відповідальність за чужі справи і обов’язки, вина за пропущені заходи з сім’єю і друзями, високі очікування від себе, неможливість відмовляти.

Працівники в сфері STEM (Наука, Технології, Інжиніринг і Математика). У STEM не завжди є активна комунікація, проте люди тут знаходяться під великим ризиком вигорання. Сферу науки і технологій часто описують як напружену – постійна інтелектуальна праця, ненормований графік і велика відповідальність. Особливо часто з вигоранням стикаються жінки – вони виявляються в меншості, і їм складніше знайти підтримку в колективі.

Що робити?

Важливо пам’ятати – навіть якщо ваша робота не знаходиться в списку вище, ризик професійного вигорання є завжди. Якщо ви протягом довгого часу відчуваєте дискомфорт, що не відпочиваєте і не відчуваєте, що ваші сили відновлюються, зупиніться і подумайте, що можна виправити. Можливо, для початку варто взяти відпустку. Якщо не справляєтеся самі, зверніться за психологічною допомогою. І пам’ятайте – вигорання краще запобігати.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu