Бізнес, Новини, Поради

Кейси Adidas, Tesla і Uber. Чого навчають антикризові заходи великих компаній?

11 Серпня, 2020

В кінці першого кварталу 2020 року низка великих компаній презентували звіти за фінансовими показниками. Багато з них також відкрили найближчі плани з розвитку в період кризи. Фінансовий менеджер fuelfinance Олександр Рябуха розповів для VECTOR, які рішення малий і середній бізнес може підглянути в кейсах Adidas, Tesla і Uber, спрямованих на боротьбу з наслідками пандемії.Ми в UAspectr розповідаємо найголовніше.

Що роблять в Adidas

З початку 2020 року вартість акцій компанії Adidas знизилася на 32%. Тому менеджмент компанії вжив необхідних заходів:

Кейси Adidas, Tesla і Uber. Чого навчають антикризові заходи великих компаній? - porady, news, businessКейси Adidas, Tesla і Uber. Чого навчають антикризові заходи великих компаній? - porady, news, business
 • Направив більше ресурсів в розвиток електронної комерції та змістив увагу на східні ринки. За перший квартал компанії доходи знизилися на 19%, а операційний прибуток впав на 93%. Також прогнозувалося зниження доходів на 40%. Це наслідок повного або часткового закриття 80% магазинів. Тому Adidas поставили цілі переформатування заради зниження втрат: отримати 4 млрд євро з напряму електронної комерції, а в другому кварталі робити акцент на ринок Китаю і Південної Кореї.
 • Змістив терміни виходу нових колекцій. У компанії збільшилися запаси готової продукції, адже немає можливості її реалізувати. Це проблема, тому що ліквідність Adidas падає. Щоб надалі знижувати обсяги запасів, виробництво більшості товарів і колекцій перенесли на четвертий квартал.
 • Передбачив резервний бюджет. На кінець першого кварталу сума грошей знизилася на 1,4 млрд євро, але при цьому компанія отримала позику для поповнення залишків, а також передбачила запас ще на 3 млрд євро у вигляді кредитів і позик.

Кейси Adidas, Tesla і Uber. Чого навчають антикризові заходи великих компаній? - porady, news, business

Чому можна навчитися у Tesla

У своєму звіті компанія Tesla менше говорила про антикризові заходи, більше – про амбітні цілі. Однак цьому є достатньо приводів, адже компанія зовсім непогано закінчила перший квартал 2020. Дохід від продажів автомобілів знизився в порівнянні з попереднім на 19%. Зате в порівнянні з тим же кварталом 2019 року цей показник зріс на 38%.

Маржинальність цього напрямку склала 26%. Це досить хороший показник. Для порівняння: валова маржинальність Volkswagen в першому кварталі досяг 16%. Чому вчить кейс Tesla:

 • Розуміти ринок і те, як відреагує на кризу саме ваш споживач. Наприклад, зазначається, що попит перемістився від дорогих моделей автомобілів на дешевші. Цікаво, що за даними зі звіту Volkswagen, дорогі бренди (такі як Porsche, Bugatti, Bentley, Lamborgini) менше втратили в доходах.
 • Стежити за оборотними активами та не намагатися збільшити запаси. Через те, що ускладнилися виробничі зв’язки з постачальниками й при відвантаженні, в компанії збільшилися запаси сировини та готової продукції. Як наслідок, виник негативний грошовий потік від операційної діяльності.
 • Робити кілька прогнозів і більше орієнтуватися на песимістичний сценарій. Завжди краще бути готовим до негативного розвитку подій, але сподіватися на позитивне.

Що можна підглянути в Uber

Uber – специфічна компанія, адже вона вважається одним з найбільших у світі стартапів з ринковою капіталізацією понад $55 млрд. Вона вже 11 років перебуває на етапі швидкого зростання і нарощування клієнтської бази. Весь цей час компанія отримує лише збитки від своєї діяльності. Чому вчить досвід Uber:

 • Розуміти, який напрямок роботи компанії приносить прибуток, а який – збитки, вміти з цим працювати. У першому кварталі 2020 року продажі та доходи компанії продовжили зростати. Якщо дивитися по сегментах, то сума доходу від поїздок знизилася на 3%, а від доставки їжі зросла на 54%.
 • Правильно вибудувати бізнес-модель і повністю розуміти всі нюанси її роботи. Хоча компанія зазнала збитків у $2,5 млрд, в кінці кварталу на рахунку залишалися ще $9,5 млрд. Постійна наявність коштів – результат вдалої бізнес-моделі Uber. Вона відразу отримує гроші за замовлення, може деякий час оперувати ними та тільки потім перераховує кошти виконавцю. Таким чином компанія тримає досить високий рівень ліквідності.
 • Грамотно оптимізуватися в період кризи. Компанія вже зробила такі кроки: вибрала 8 найменш ефективних країн і закрила там напрямок доставки їжі. Ці ринки приносили лише 1% від суми всіх замовлень компанії, але становили 4% збитку. Компанія позбулася найбільш ризикових активів на час кризи. Україна також потрапила в цей перелік. Також Uber анонсувала істотне скорочення штату – 3700 співробітників у відділах підтримки та рекрутингу.

Кейси Adidas, Tesla і Uber. Чого навчають антикризові заходи великих компаній? - porady, news, business

Підіб’ємо підсумки того, чого можуть навчити МСБ приклади великих компаній під час кризи:

 • переформатуватися для зниження втрат (змістити акценти на нові ринки, зробити акцент на e-commerce);
 • передбачити резервний бюджет на випадок непередбачених обставин;
 • розуміти свій ринок, вміти адаптуватися під його реалії;
 • стежити за оборотними активами, щоб уникнути негативного грошового потоку від операційної діяльності;
 • прогнозувати кілька варіантів розвитку подій (оптимістичний, реальний і песимістичний);
 • досконально розуміти свою бізнес-модель, стежити за динамікою прибутковості кожного напряму роботи компанії;
 • вчасно оптимізувати всі види ресурсів підприємства.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu