Бізнес, Історії, Новини

Як білоруський стартап 90-х виріс до $16 мільярдів. Історія компанії EPAM

19 Серпня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Компанія EPAM починалася в кращих традиціях стартапів Кремнієвої долини – тільки не в гаражах Сан-Франциско, а в одному з мінських підвалів.

На початку дев’яностих двоє колишніх однокласників – Леонід Лознер і Аркадій Добкін вирішили побудувати бізнес між Білоруссю та Америкою. Перший офіс EPAM Лознер відкрив в підвалі власного будинку.

Як білоруський стартап 90-х виріс до $16 мільярдів. Історія компанії EPAM - news, story, businessЯк білоруський стартап 90-х виріс до $16 мільярдів. Історія компанії EPAM - news, story, business

До EPAM Лознер 12 років займався фізикою, але в той час наукова діяльність грошей не приносила, згадує Леонід. Багато хто кидав свої дослідження і йшли в бізнес. Коли Аркадій Добкін запропонував розробляти програми на замовлення, Леонід довго не думав.

Лознер хотів працювати над технологіями так, щоб поєднувати два своїх головних захоплення – сучасну інженерію і науку.

Гроші на фінансування EPAM в Білорусі Лознер заробив на технологічних «халтурах» для американців: «По суті, це був аутсорсинг в науковій сфері». Аркадій Добкін тоді вже жив в Нью-Джерсі.

В Америку Добкін потрапив не випадково. У 1991 році, працюючи паралельно програмістом в Інституті порошкової металургії, Добкін організував невеликий софтовий кооператив. Програмне забезпечення робили на замовлення, клієнтів шукали в Україні.

Дев’яності почалися тривожно, впевненості в завтрашньому дні не було практично ні у кого. У Аркадія в Америці жила сестра. Їдучи, Добкін просив команду його дочекатися.

У США Аркадій швидко освоївся. Зв’язок між двома країнами підтримували за допомогою факсу.

Пощастило

1994 рік, в команді EPAM шість осіб. В ті часи дуже важливо було налагодити комунікацію з міжнародним ринком: постійно розповідаючи про міфічних білоруських програмістів, на своїй основній роботі Аркадій майже заробив славу міського божевільного. Одного разу сарафанне радіо спрацювало.

У тому ж році EPAM отримала першого серйозного клієнта – білоруська команда розробила логістичні рішення для швейцарської компанії Bally. Взуттєвий бренд залишався постійним клієнтом EPAM до середини нульових.

Ще одна удача: в 1996-му новим великим клієнтом компанії стала Colgate-Palmolive. Несподівано технології EPAM помітили великі західні гравці.

Засновник лідируючої на ринку ПЗ компанії SAP Хассе Платтнер запропонував EPAM будувати великі корпоративні рішення.

Успіх дев’яностих Добкін пояснює просто: не дивлячись на те, що таких команд, як в Білорусі, були тисячі, з новими технологіями не боялися експериментувати лише в Мінську.

На початок 2000 року в EPAM вже працювало понад 200 осіб, які літали по всьому світу, розробляючи перші онлайн-магазини та продукти e-commerce.

У березні крах доткомів зруйнував тисячі компаній. Команда EPAM встояла: позбулася навантаження, але не грошей.

Як білоруський стартап 90-х виріс до $16 мільярдів. Історія компанії EPAM - news, story, business

Поглинання

Технології білоруських фахівців цінували в США, але в самій Білорусі платформ для розвитку науки та бізнесу в той час не було. Леонід хотів це виправити.

До середини нульових географія EPAM розширилася. Змістивши фокус з Північної Америки на Європу, Добкін і Лознер залучали нових клієнтів.

У березні 2004-го EPAM придбала угорську компанію Fathom Technology, в наступні роки – B2Bits Corp (2008), PlusMicro (2008), Rodmon Systems (2009).

У лютому 2012 року акції EPAM з’явилися на Нью-Йоркській фондовій біржі. Проєкти у білорусів замовляє Adidas.

У наступні роки EPAM зробила безліч поглинань, серед них – Діджитал-агентство TH_NK, що входить в топ-100 агентств Великобританії, а також компанії Alliance Global Services і Dextrys.

У 2018 році EPAM запустила аналітичну платформу InfoNgen з елементами машинного навчання, а також Telescope AI – платформу на базі штучного інтелекту для організації внутрішніх процесів бізнесу. У 2019 до EPAM приєдналися Competentum, test IO і NAYA Technologies.

Стратегії

З розширенням бізнесу в Європі EPAM коригує і глобальні завдання. З березня 2015 року глобальними стратегіями та маркетингом EPAM займається СМО Елайна Шехтер. Вона також управляє бізнес-підрозділом і комунікацією, включаючи регіональні офіси.

Елайна приєдналася до EPAM Systems в далекому 2001-му і зіграла важливу роль у розвитку декількох ліній обслуговування і CRM-систем компанії.

«Раніше ми часто говорили, що EPAM – більше, ніж дохід або прибуток. Наші результати – це результати клієнтів, і нам дуже важливо правильно підносити цінності компанії. Маркетинг – відносно нова частина структури EPAM, це дійсно “гібридні” команди з абсолютно різних фахівців. Крім того, я веду комунікацію з усіма командами та намагаюся делегувати якомога більше творчості та рішень лідерам EPAM», – каже Шехтер. «EPAM зростає, тому компанії потрібно пристосовуватися до нових умов. Наприклад, ми поступово додаємо консалтинг і дизайн в наш комплекс послуг як обов’язкову умову інтеграції».

Попри великий вибір програмних рішень, маркетинг EPAM спрямований скоріше на пошук талантів. Конкуренція на білоруському IT-ринку зростає: щоб не втрачати цінні кадри та підвищувати лояльність, EPAM розвиває освітні програми, серед них – EPAM University. Втім, за словами Шехтер, співробітники йдуть з будь-якої компанії.

Аутсорс – не аутсорс

EPAM закріпилася на ринку як аутсорсингова компанія, хоча її засновник вважає, що цей стереотип давно пора зруйнувати.

«Ми завжди були та залишаємося інженерною компанією. А сьогодні – ще й консалтинговою, і дизайнерською, і освітньою. Неважливо, робимо ми продукт на продаж або пропонуємо рішення. Аутсорсинг це? Або вкрай актуальний продукт або сервіс, вироблений інженерною компанією? Немає нічого поганого в аутсорсинговій моделі, це дуже важливий компонент глобального бізнесу», – говорить Добкін.

Сьогодні EPAM охоплює різні сфери – від архітектури та медіа до енергетики. Велику частину доходу приносять американські клієнти.

Карантин так чи інакше позначився на роботі підприємств по всьому світу. Судячи з офіційних заяв, EPAM не скоротить штат, хоча і перевела співробітників на віддалену роботу. Прогнози для європейського IT-ринку у білорусів швидше оптимістичні.

За оцінками Добкіна, результати EPAM в першому кварталі 2020 перевершили очікування. Другий квартал компанія закрила з доходом $632,4 мільйона – на 15% більше, ніж минулого року.

Про вплив пандемії на бізнес Добкін говорить без побоювань:

«Якщо ти не вперше потрапляєш в кризу, то розумієш, що в якийсь момент це вирівнювання відбудеться. Тому маєш перевагу підготуватися.

Протягом 20 років ми розвивалися шляхом інновацій і будували наші цифрові платформи, щоб підтримувати розподілену роботу – це частина нашої культури, частина нашого DNA.

Коли почалася криза, багато конкурентів опинилися в скрутній ситуації. Але ті, хто займався глобальною розробкою в особливо високого ступеня дистрибуції, змогли трансформуватися швидше. За три дні ми переключили на віддалену роботу 37 тисяч осіб.

Коли криза закінчиться, відбудеться серйозний стрибок затребуваності компаній, які можуть забезпечити наступний рівень цифрової революції. Тиск на компанії з метою швидше виробляти якіснішу продукцію з іншим рівнем гнучкості виросте в рази. Для IT-індустрії це великий boost майбутнього розвитку».

Цікаві факти про компанію

  • За останніми даними, в EPAM працює 37 тисяч осіб, її офіси представлені в більш ніж 30 країнах світу.
  • Послугами білоруської компанії, яка за останні десять років розрослася до масштабів великої корпорації, користуються світові бренди в різних сферах – від Google до Coca-Cola.
  • У жовтні 2019 го EPAM стала глобальним бізнес-партнером UiPath для спільної розробки RPA-рішень.
  • У лютому 2020 року в Україні запустили додаток «Дія», який за пів року звантажили понад два мільйони осіб. У розробці та тестуванні взяли участь експерти EPAM.
  • У червні Microsoft в партнерстві з EPAM реалізували масштабну програму Azure для європейських айтішників.
  • У липні EPAM і ЮНІСЕФ представили спільну розробку багатофункціональної платформи HealthBuddy COVID-19 для захисту жителів країн Європи та Центральної Азії.
  • У EPAM є власний освітній центр для підвищення кваліфікації молодих фахівців, де пройшли навчання вже понад 23 000 студентів.
  • Серед інших продуктів – EPAM SolutionsHub: бібліотека програмних акселераторів і OpenSource-рішень, а також інструмент Open Source Contributor Index.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu