Бізнес, Люди, Новини

Краще 5% частки в мільйонній компанії, ніж 100% в нульовому бізнесі: як виглядає вдале партнерство

20 Серпня, 2020

Зараз у мене практично 30 років досвіду в підприємництві. За цей час я керував бізнесами в абсолютно різних сферах – починаючи від спроби продати контейнер однакового взуття, коли мені було 26 років, і до сьогоднішнього дня, коли в Києві вже щосили росте наш інноваційний парк UNIT.City. Весь цей досвід дозволяє з упевненістю сказати: партнерство – головний інструмент для зростання будь-якого бізнесу.

Василь Хмельницький, засновник компанії UFuture, у своєму блозі для MC.today поділився своїм поглядом на успішне партнерство. Ми в UAspectr розповідаємо найцікавіше.

Краще 5% частки в мільйонній компанії, ніж 100% в нульовому бізнесі: як виглядає вдале партнерство - news, people, businessКраще 5% частки в мільйонній компанії, ніж 100% в нульовому бізнесі: як виглядає вдале партнерство - news, people, business

Що українські підприємці роблять не так

Незалежно від масштабів або сфери всі підприємці рано чи пізно впираються в стелю своїх знань, досвіду та фінансових можливостей. У таких ситуаціях сильно допомагає партнерство. Для багатьох це історія про гроші, зв’язки або ресурси, яких не вистачає. Для мене партнерство – це історія про новий досвід.

Зараз до мене часто приходять молоді підприємці в пошуках інвестицій. Я помічаю, що вони завжди оцінюють свій бізнес дуже оптимістично. Практично всі хочуть отримати набагато більше грошей, ніж вклали у свій продукт на старті. При цьому замість готові запропонувати 5% частки, хоча часто за ці гроші можна купити весь їх бізнес.

Коли я був в Стенфорді, ми розмовляли з одним професором-економістом. У розмові він сказав, що це одна з особливостей слов’янського менталітету – ми дуже переоцінюємо те, що маємо. І замість того щоб масштабуватися через знання, досвід і гроші партнера, більшість підприємців тримаються за свій бізнес. Ті, хто бояться ризиків і втрат, в результаті втрачають ще більше.

У американців інша стратегія: вони постійно продають опціони (контракти, які дають покупцеві право купити або продати зазначений актив за певною ціною). Таким чином, у них залишається 5% від бізнесу, але ці 5% можуть коштувати кілька мільйонів доларів. Українські підприємці, навпаки, вважають за краще залишати собі 100% бізнесу, який при цьому може нічого не коштувати.

Як я бачу партнерство

Мій підхід до партнерства змінювався з досвідом. Коли мені було 30 років, я міг взяти людину в партнери просто за палаючі очі та цікаву ідею. У 40 років для мене було важливо, щоб мій партнер інвестував свої гроші та мав особистий досвід. Зараз мені 50, і на цьому етапі для мене важливо, щоб у мого партнера крім власних вкладень, ідей і досвіду була ще й сильна команда.

Зараз у мене 50 бізнесів, які я розвиваю зі стратегії взаємовигідного партнерства. Таку формулу win-win (коли від бізнес-обговорення виграють обидва) Я застосовую навіть всередині своєї холдингової компанії. Мої топменеджери на певному етапі стають моїми партнерами та отримують відсоток від бізнесу. Так я впевнений, що ми з ними рухаємося в одному напрямку та однаково зацікавлені в розвитку компанії. Це принцип, який допомагає вибудувати сильну команду.

Якості, на які я звертаю увагу в першу чергу при виборі партнера:

  1. Чи захоплена людина своїм бізнесом.
  2. Наскільки вона чесна і відповідальна. Мені важливо бачити всі реальні перспективні сторони та ризики.
  3. Чи бачить людина перспективу ринку. Сьогодні ми можемо інвестувати невелику суму, але я хочу розуміти, що цей ринок мільйонний і нам є куди рости.

Загалом, якщо у бізнесу є якісно реалізована ідея, сильна команда та оборот – такий бізнес мені цікавий. Я готовий доповнити його своїми знаннями, грошима і комунікаціями. Тільки тоді, коли ми бачимо, що є результат, ми створюємо партнерство.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu