Бізнес, Інвестиції, Люди, Новини

Як пройти шлях від SEO-фахівця в стартапі до партнера венчурного фонду: історія Саманти Вонг

27 Серпня, 2020

Одна з ключових особливостей даної сфери сьогодні – велике розмаїття інвесторів з різним життєвим досвідом. Саманта Вонг працювала в юридичних фірмах і стартапах, запускала власний бізнес, а з 2015 року працює в Blackbird. У серпні 2020 року, коли компанія зібрала фонд розміром в AU $500 млн, вона стала рівноправним партнером разом з ще трьома учасниками проєкту. Вонг розповіла про свій шлях на онлайн-конференції Liminal. Ось її поради для тих, хто хоче спробувати себе в цій сфері, але не знає, з чого почати.

Досвід важливіший ніж заробіток

У 2010 році я пішла з юридичної фірми та влаштувалася у швидкозростаючий стартап SurfStitch.com. Спочатку я займалася пошуковою оптимізацією та e-mail маркетингом, отримуючи скромну зарплату. Через якийсь час мені доручили запуск європейської штаб-квартири компанії, і я на два роки переїхала до Франції.

Як пройти шлях від SEO-фахівця в стартапі до партнера венчурного фонду: історія Саманти Вонг - news, people, investytsiyi, businessЯк пройти шлях від SEO-фахівця в стартапі до партнера венчурного фонду: історія Саманти Вонг - news, people, investytsiyi, business

Через деякий час я відчула, що перестала вчитися новому в SurfStitch, і вирішила заснувати власний бізнес. Мій проєкт CapacityHQ потрапив в акселератор Startmate і дав мені багато досвіду, хоча і не досяг серйозного успіху. Пізніше я приєдналася до Blackbird: у 2015 році я стала першим співробітником компанії. Зарплата була не дуже великою, але стабільною. Потрібно зауважити, що після кількох років в ролі засновника бізнесу регулярний переказ грошей на карту радував мене особливо сильно.

При цьому фінансова сторона питання ніколи не була для мене пріоритетом – набагато важливішими були знання і досвід, які я отримувала в компанії. Я розуміла, що якщо оточити себе людьми, у яких можна чогось навчитися, і стати для них корисною, винагорода не змусить себе довго чекати.

Я б ніколи не отримала роботу в Blackbird, якби не пройшла Startmate; не заснувала б власну компанію, якби не влаштувалася в SurfStitch; не приєдналася б до SurfStitch, якби не кинула юриспруденцію.

Зараз не 2010 рік – в нинішніх умовах розумним і активним людям набагато простіше потрапити в стартапи. Один з кращих варіантів – Startmate Fellowship.

Кращий спосіб навчитися чогось – погодитися робити те, чого ви не вмієте

Дослідження показують, що жінки рідше погоджуються на вакансії, якщо вважають, що у них немає відповідного досвіду або освіти. Єдина сфера, для якої я дійсно була кваліфікована – це юриспруденція, але на цій роботі я безумовно не відчувала себе щасливою.

В стартапах я займалася SEO, маркетингом в соціальних мережах та електронній пошті, управлінням продукту. Я нічого не знала про ці речі – як і більшість людей за межами Кремнієвої долини у 2010 році. Але я вміла читати, писати та шукати інформацію, трохи брала участь в роботі онлайн-ЗМІ та вела блог, тому у мене було загальне уявлення про те, як влаштований інтернет.

Коли я прийшла в Blackbird, я нічого не розуміла в управлінні венчурним фондом. Я ніколи не вивчала бухгалтерський облік або фінанси, зате, бувши юристом, могла розуміти закони та принципи пристрою регульованого середовища. Досвід продакт-менеджера і засновника бізнесу допомагав аналізувати проблеми та знаходити їх вирішення.

Якщо у вас є звичка дивитися вебінари та читати блоги з теми, що цікавить вас – значить, ви з тих людей, хто вміє вчитися самостійно. Вам не потрібен чиєсь дозвіл, щоб почати працювати в обраній вами сфері.

Створюйте умови для угод

У венчурному капіталі немає кар’єрних сходів в класичному розумінні цього терміну. Можна приєднатися до команди як аналітик і дійти до рівня партнера, але такі випадки досить рідкісні.

Найчастіше в венчурні фонди потрапляють засновники та колишні керівники успішних стартапів. Ті, кому вдалося заробити серйозний статок, пробують себе в ролі бізнес-ангелів або відкривають власні фонди. Якщо це не ваш випадок – не хвилюйтеся, інші способи теж є. Головна навичка для інвестора – це здатність створювати умови для угод. Це можна робити без особливих витрат – потрібно лише як слід подумати.

Ось кілька успішних стратегій.

Залучити лідерів думок

Гаррі Стеббінгс – британський подкастер, що став венчурним капіталістом. У 17 років він почав записувати подкаст 20 Minute VC на горищі батьківського дому. Формат був дуже простим: Гаррі брав 20-хвилинні інтерв’ю у венчурних капіталістів і бізнес-ангелів. У той час подібні подкасти були рідкістю – ринок був практично вільний.

Гаррі швидко знайшов свій стиль: він проводив інтерв’ю в чарівній манері та ставив всі «дурні» питання, які інші не наважувалися озвучити, тому його проєкт був дуже корисним для слухачів, які намагалися розібратися в темі венчурного капіталу.

Запрошувати гостей було легко – інвестори з радістю погоджувалися взяти участь у популярному подкасті. В кінці кожного інтерв’ю Гаррі питав, кого покликати далі, тому кожен гість по ланцюжку приводив за собою наступного, аж до Пітера Фентона з Benchmark.

Подкаст став неймовірно популярним, а Гаррі познайомився з безліччю інвесторів і засновників – в тому числі з Фредом Дестіном, який раніше працював в Accel в Лондоні. Тепер вони разом співзасновники фонду Stride VC, а у 24-річного Гаррі є також власний мікрофонд в США.

Самостійно створити послужний список

Сідні Пейдж Томас – старший юрист в Precursor Ventures, венчурному фонді з Кремнієвої долини. Вони інвестують в компанії на самому ранньому етапі, коли у проєкту є тільки пара співробітників і слабка рання версія продукту.

На початку шляху у Сідні не було коштів на інвестування в стартапи, але це її не зупинило. Вона опублікувала інвестиційну декларацію для інтернет-компаній і записала два сезони подкасту Be About It, в якому брала інтерв’ю у засновників проєктів, які залучали фінансування на ранній стадії. Список вийшов значним.

Вона відстежувала, які компанії успішно проходять серію А, щоб навчитися визначати потенційних переможців на самому ранньому етапі та довести свою здатність бути інвестором.

У неї, як і раніше не було великих грошей, тому її завданням було домогтися можливості інвестувати хоча б тисячу доларів. Це сміховинно маленька сума для бізнесу, тому засновники стартапів рідко погоджуються на такі угоди, але кілька проєктів все ж відгукнулися на пропозицію.

В кінцевому підсумку гроші – це всього лише товар. Для конкуренції з іншими венчурними інвесторами потрібно мати щось крім грошей.

«Мої перші ангельські чеки були сміховинними – в середньому близько $2 тисяч. Але ці угоди навчили мене аналізувати компанії та оцінювати засновників, формулювати пропозиції та обходити когнітивні пастки – і вчать досі», – розповідає Сідні.

Побудувати спільноту

Стратегія Брієнн Кіммель полягала в тому, щоб створити спільноту SaaS-проєктів і зробити її такою, щоб їй самій хотілося в неї інвестувати. Вона організувала SaaS School і виявилася в центрі відповідної спільноти, отримавши пріоритетний доступ до цікавих операцій. Зараз представники Airtable, Dropbox, Drift, Slack, Twilio проводять переговори з засновниками SaaS-компаній з річним прибутком понад $1 млн.

Брієнн – активний блогер і дуже енергійна людина. Її перший фонд, створений за підтримки Марка Андреєссена, Алексіса Оганяна і CEO Zoom Еріка Юана склав $5 млн. Спільноту можна побудувати на основі стадії фінансування, бізнес-моделі, сектора бізнесу, географії тощо.

Бути дуже корисним

Це досить просто – потрібно дуже багато працювати та брати на себе завдання, на які в інших не вистачає часу або енергії.

Багато австралійських стартаперів знають Рейна Онга особисто або підписані на нього в Twitter. Рейн був головним організатором/помічником посівного раунду Propeller і багатьох інших компаній. Ця угода дозволила йому заробити собі репутацію. Він допоміг зібрати кількох бізнес-ангелів, підготувати документи та провести комплексну перевірку. По суті, він зробив все, що міг, щоб засновники могли швидко і легко впоратися з цим завданням. Propeller недавно залучив $26 млн, коштує понад $100 млн і вважається однією з висхідних зірок в портфоліо Blackbird і Startmate.

Як стати корисним? Потрібно володіти цінними навичками. Кожен засновник виконує безліч завдань і буде радий делегувати хоча б одну з них знаючій людині.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu