Бізнес, Інвестиції, Люди, Новини

У кожен новий проєкт вкладайте десяту частину вільних грошей: як не прогоріти на інвестиціях

25 Серпня, 2020

Інвестувати або не інвестувати? А якщо інвестувати, то куди? Як в цьому всьому розібратися? Дмитро Томчук, засновник інвестиційного фонду Fison, у своєму блозі для MC.today розповідає про свій досвід в цих питаннях. Ми в UAspectr ділимося найцікавішим.

Як я вирішив, куди вкладати гроші

Мені було досить просто: на той момент, коли з’явилися вільні для інвестування гроші, у мене вже було кілька своїх бізнесів. Тому у мене не було питання, куди саме їх вкладати.

У кожен новий проєкт вкладайте десяту частину вільних грошей: як не прогоріти на інвестиціях - news, people, investytsiyi, businessУ кожен новий проєкт вкладайте десяту частину вільних грошей: як не прогоріти на інвестиціях - news, people, investytsiyi, business

Але зазвичай ми шукаємо інші об’єкти для інвестування. Мене запитують: «Куди інвестувати? Назви точний об’єкт, точну адресу, де мої гроші будуть гарантовано рости, і я туди вкладуся».

Це хороше запитання. У мене є, наприклад, $10 000. І мені потрібно їх кудись вкласти, тому що просто так вони перебувати в просторі не можуть. Не буває так. Тільки в фільмах або у дурних людей, які їх скоро втратять.

Щоб все було нормально і без загрози життю і здоров’ю, ці гроші потрібно кудись прилаштувати. Але куди? Якби я це знав, я б прямо зараз відніс туди ці $10 000 готівкою. Але такого місця не існує. Його треба шукати, знаходити, ризикувати, пробувати, весь час тримати руку на пульсі, спостерігати, а в цей час шукати наступне – витягувати, перекладати, і так до нескінченності.

Цей процес займає весь час інвестора. Якщо часу стане більше, процес займе і цей час. Якщо інвестор перестане спати, цей процес займе 24 години на добу. Тому що не можна просто піти та вкласти $10 000 в Те Саме Надійне Місце і потім жити без турбот і клопоту.

Як накопичити фінансовий досвід

В реальності накопичення фінансового досвіду складається з декількох етапів, на кожному з яких головний компонент – це удари граблями по обличчю інвестора. Саме так загартовується інвесторська сталь. А сама кар’єра інвестора складається з втрат і горя різного калібру. Просто про це ніхто не говорить.

Люди, які постійно грають в «Молодьспортлото», спокійніші та врівноваженіші багатьох відомих мені інвесторів, хоча я не бачив своїми очима жодного гравця, який виграв хоча б 200 грн. Тому питання «Куди інвестувати?» головне, вічне та основне.

Але це актуально, якщо є відповідь на первинніше і фундаментальніше питання: «Що інвестувати?» Інвестувати зароблене – напевно, так. А звідки воно взялося? А воно було фінансово правильно розподілено за статтями? Тому що гроші для інвестицій не можуть з’явитися з нізвідки. Є довгий процес підготовки засобів до інвестування.

Ось один охоронець знайшов пакет від 200 000 грн, що випав з інкасаторської машини. І навіть ці гроші він не міг би взяти та проінвестувати. Тому що мало, щоб вони з’явилися. Треба опрацювати їх наявність. Тобто усвідомити їх і розподілити. Це тонкий ментальний процес.

Заробити та не витратити

В ієрархії інвестування є найпростіший та елементарний щабель. Він називається «заробити гроші». Два щаблі, що залишилися, ще складніші – це зберегти зароблене і примножити збережене.

Щоб не підкидало від бажання побігти та витратити, необхідно тренуватися протягом десятків років. І якщо ви накопичили якусь велику суму, вам хочеться відразу все. І тут не можна забувати про просту річ (але все про неї одразу ж забувають, через що повертаються до нуля, накопичують знову або залишаються назавжди бідною людиною). Ця ідея про те, що головна загроза вашим гроші – не шахраї, грабіжники, дефолти або інфляція. Головна загроза – це ви самі.

Про це міг би розповісти Майк Тайсон, який опустив в нікуди $500 млн. Найскладніше в заощадженні грошей – це усвідомити для самого себе призначення цієї суми й той факт, що її треба зберегти. І до речі, погана новина: ви зможете навчитися захищати свої гроші від чужих зазіхань не раніше, ніж навчитеся охороняти їх від себе самого.

Ті докори сумління, які ви відчуваєте, коли витратили гроші не на те, – не помилка і не ілюзія. Вам не здається, що ви вчинили погано і винні. Ви насправді вчинили погано і винні, хоча це і ваші особисті проблеми. Але будьте чесні хоча б з самими собою.

Є кілька рівнів заощадження грошей, кожного влаштовує певний рівень. Правда найпримітивнішого рівня в тому, що в сейфі можна зберегти гроші. Але є люди, які знають, що там їх зберегти не можна. Вони вважають, що гроші можна зберегти в банку. Однак є люди, які знають, що там їх зберегти не можна. І вони вважають, що гроші можна зберегти в банківському сейфі.

У кожного своя правда про все на світі – золото, квартири, діаманти, картини, інвестфонди, проєкти, чистопородні коні. І завжди є люди, які на своїй шкурі переконалися, що там їх зберегти не можна. А істина – десь там, як в серіалі «Секретні матеріали».

Загалом все вкрай туманно і нестабільно. Крім одного: щоб зберегти гроші, треба напружитися так, як ви не напружитеся на жодній роботі. І тоді залишається одне – навчитися правильно розкладати гроші в найрізноманітніші способи заощадження і не покладаючи рук тасувати їх. І тоді ви просто захочете повернутися в ті солодкі часи, коли ви були зайняті тим, що заробляли ці гроші.

І тільки коли ви навчитеся зберігати капітал, ви підійдете до самої суті грошей: з’ясується, що їх нормальний стан – це постійне зростання, а все інше – це аварійні стани капіталу. Так, найдосконаліша форма капіталу – це постійно зростаючий капітал. Вірніше, вона єдина повноцінна.

Люди уважно слухають ці мої пояснення. Дослухавши, кажуть: «Так! Це все зрозуміло! Але от скажіть, $10 000 куди вкласти? Я знаю класний банк. Мені рекомендували мої знайомі, які не натішаться. Цей банк найнадійніший. То як?” Я відповідаю: «Можливо, він найнадійніший. Якщо ти хочеш зберігати гроші там – візьми від $10 000 одну тисячу, бережи її там, спостерігай, що з нею відбувається, а сам шукай далі».

Що це може бути? Та що завгодно. Наприклад, вкласти в бізнес. Якщо ви подолаєте згодом всі складнощі вкладення своїх грошей в чужий бізнес, то зрозумієте специфіку. А специфіка тільки одна – чи можна довіряти тій або іншій людині, яка говорить: «Дай мені ці гроші, я відкрию на них бізнес!»

Тут потрібно тільки одне: навчитися розбиратися, кому з цих людей можна довіряти ваші гроші. Ви можете інвестувати в усі та всіх, але головне – не забувати правило: в кожне нове місце – не більше ніж 10% від вашої базової суми. І тоді все буде не те щоб добре, але хоч якось. З $10 000 можна одну тисячу вкласти в компанію вашого товариша, який має досвід, чому ні?

До мене прийшов чоловік і попросив інвестиції для цеху з виробництва пельменів. Я попросив показати виробництво. Він показав дві лінії, які працювали зі свининою і яловичиною, гроші потрібні були на третю, яка виробляла продукцію з курятини. Тут все було ясно: людина досвідчена, знаходиться у своїй справі, виробництво працює, є коло своїх споживачів. Значить, можна вкласти гроші під якийсь відсоток від прибутку. Так ви зможете зберегти ваші кошти, хоча гарантій вам ніхто ніколи не зможе дати й тут.

Але що б ви не робили, головна думка тільки одна: ви не можете віддавати всі гроші в одні руки. Тут потрібно правильно ділити кошти на порції, постійно шукати, куди вкласти, і мати можливість якомога частіше перевіряти, що у них відбувається, заглиблюватися в бізнес-процеси, вивчати їх і впливати на них.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu