Життя, Новини, Поради

Все серйозно: як вибирати хобі, що підходять саме вам

16 Вересня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Психолог і письменник Крістіан Джаретт розповідає, коли захоплення повинно бути схожим на роботу, а коли – ні.

Ми настільки звикаємо весь час бути на зв’язку, що дуже важко відключитися після закінчення робочого дня. При цьому вкрай важливо знайти час для перезарядки. Але припустимо, ви вже прислухалися до цієї поради – чи має значення, що саме ви робите під час відпочинку? І чи можна використовувати свої захоплення, щоб не тільки розважитися і розслабитися, але й підвищити впевненість в роботі?

Відповідні дані регулярно з’являються в дослідницькій літературі. Наприклад, особливо корисні для перезарядки спортивні захоплення. За словами професора психології праці Маастрихтського університету Фреда Зійлстра, це тому, що вони цікаві та вимагають уваги до того, що ви робите. «Фізична активність добре допомагає, особливо офісним співробітникам, тому що вона потребує активної участі та відволікає розум від проблем, пов’язаних з роботою».

Проте, є й інші думки, особливо щодо того, чи потрібно вибирати хобі, які схожі на роботу, або абсолютно з нею не пов’язані. Ось як прийняти рішення, виходячи зі своїх поточних пріоритетів, навіть якщо ваше єдина вимога – уникнути Zoom після закінчення робочого дня.

Збалансуйте своє трудове життя

Один підхід заснований на досягненні балансу і відновленні. Він передбачає, що ви використовуєте свій вільний час, щоб займатися чимось абсолютно відмінним від вашої роботи. Так ви відчуєте себе щасливішим і бадьорішим, що, своєю чергою, буде корисно для роботи.

Джессіка де Блум, яка працює в Університеті Тампере в Фінляндії та Університеті Гронінгена в Нідерландах, радить підходити до цього з точки зору задоволення різних «психологічних потреб», зокрема, відособленості, розслабленості, автономії, майстерності, сенсу і приналежності.

«Корисно спочатку зрозуміти, які з ваших потреб найменше задоволені [роботою], і вибрати хобі, які їх підтримують, – каже вона. – Наприклад, якщо по роботі у вас дуже мало можливостей для соціальної взаємодії, може бути корисним вибрати соціальне хобі. Якщо моя робота не дуже складна, я б вибрала хобі, де я зможу вивчити нові навички, набратися досвіду і поліпшити компетенції».

Розвивайте робочі навички у вільний час

Проте, в психології праці є ще одна точка зору, яка називається «теорія збагачення», і вона говорить, що навички та досвід, які ми накопичуємо у вільний час, йдуть на користь роботі. Отже, краще шукати хобі, яке якоюсь мірою нагадує вашу роботу. Наприклад, якщо ви хочете використовувати свої лідерські навички, то ідеальним тренуванням може стати участь в організації книжкового гуртка або роль капітана місцевої футбольної команди.

«Теорія збагачення стосується позитивної взаємодії між різними ролями, вона описує різні ресурси, які ви можете генерувати в одній ролі – матеріальні, психологічні ресурси, соціальні контакти – і застосовувати в іншій, і це підвищує вашу продуктивність в цій іншій області», – пояснює психолог з Шеффілдської школи менеджменту Киара Келлі.

Задумайтесь над тим, що для вас хобі – пристрасть або просто розвага

Келлі недавно провела дослідження, метою якого було узгодити дві явно суперечливі точки зору, що виникають в психології праці: одна заснована на балансі та відновленні, інша – на збагаченні. По суті, обидві точки зору вірні, в залежності від ставлення до конкретного хобі.

Келлі та її колеги кілька разів протягом семи місяців опитували понад сто добровольців. Вони запитували, чи витрачали учасники більше часу, ніж зазвичай, на хобі та наскільки вони впевнені у своїй здатності добре працювати. Також вони просили добровольців оцінити, наскільки серйозно вони ставляться до свого хобі та наскільки воно схоже на їх роботу.

Результати дослідження малюють чіткішу картину того, як потрібно ставитися до вільного часу. Справа не в тому, що одні хобі кращі за інші, або що люди завжди повинні шукати хобі, які схожі на їх роботу (або, навпаки, відрізняються від неї). Швидше за все залежить від того, яке у вас ставлення і підхід до конкретного хобі, перш за все – ставитеся ви до нього серйозно чи ні.

«Серйозний підхід – це якщо ви сильно ототожнюєте себе з конкретним видом діяльності, наприклад, можете сказати про себе «альпініст», а не просто говорите, що займаєтеся скелелазінням, – пояснює Келлі. – Це щось, у що ви досить сильно вкладаєте, в чому маєте намір стати кращим і чим плануєте займатися в майбутньому».

Все серйозно: як вибирати хобі, що підходять саме вам - porady, news, zhyttya

Остерігайтеся вигоряння при серйозних захопленнях, які схожі на роботу

У випадку з серйозними захопленнями, які при цьому схожі на роботу, команда Келлі виявила, що людина, приділяючи їм занадто багато часу, фактично позбавляється впевненості в роботі. «У ситуації, коли ви дуже прихильні до хобі, яке схоже на роботу, і ви вкладаєте і в хобі, і в роботу, але витрачаєте на хобі більше часу, результат виявляється несприятливим», – говорить Келлі.

У певному сенсі, якщо ви викладаєтеся і на роботі, і займаючись хобі, а вони досить схожі, ви занадто розпорошуєтеся. Такої проблеми не було у добровольців в дослідженні, які не надто серйозно підходили до захоплення, схожого на їх роботу, – вони витягували з цього користь, як, наприклад, менеджер, який з часом отримує лідерські навички, будучи капітаном на футбольному полі.

Звичайно, виникає питання, які заняття вважати «схожими». У дослідженні хобі були класифіковані як схожі на основі власного сприйняття учасників. Наприклад, один з них був шкільним учителем, і він вважав, що гра «Підземелля і дракони» схожа на його роботу, можливо, через необхідність імпровізувати та проявляти творчий підхід в обох випадках. Мабуть, ніхто краще за вас не може судити про те, схоже ваше хобі на роботу чи ні.

Якщо ви відчуваєте, що схожість існує, і ви дуже прихильні хобі, Келлі не радить кидати його. «Це було б дуже гнітюче!» – каже вона. Швидше потрібно уважніше ставитися до ритмів роботи та хобі, щоб уникнути потенційних конфліктів, коли щось з цього переживає особливо складну фазу. І постарайтеся не перевантажувати себе екранним часом, якщо ваші додаткові заняття стали віртуальними.

Різноманітні хобі приносять дивіденди

Варто відзначити, що серйозне ставлення до хобі, яке досить сильно відрізняється від роботи, не стає проблемою – мабуть, тому, що контрастність запобігає конфліктам або виснаженню. Витрачати більше часу на серйозне хобі, зовсім відмінне від роботи, корисно, тому що це призводить до відчуття більшої професійної впевненості.

Всякий раз, коли ми вкладаємо кошти в будь-яку діяльність в більш довгостроковій перспективі, ми бачимо, як самовіддача веде до успіхів і поліпшень, а це неминуче підвищує впевненість в собі в роботі.

Я знаю це на власному прикладі. Останні сім або близько того років я граю в місцевій лізі настільного тенісу. Я піднявся з команди E в команду B і просуваюсь по лізі. Я на своїй шкурі відчув, що людина отримує те, що вкладає, і це мене сильніше мотивувало і додало впевненості в кар’єрі. Водночас, звичайно, гра сильно відрізняється від моєї щоденної письменницької роботи, тому немає ризику, що між ними виникне конфлікт.

Нагадаю, нове дослідження показало, що серйозне ставлення до хобі корисно – якщо воно досить сильно відрізняється від роботи. Водночас хобі, схоже на роботу, було б корисним, якщо до нього ставитися не надто серйозно. Іншими словами, хобі самі по собі, ймовірно, ні хороші, ні погані, питання, скоріше, в підході.

Однак важливо не надто замислюватися про це. Джессіка де Блум каже, що це може стати справжньою проблемою, якщо у вільний час ми будемо відчувати необхідність бути такими ж ідеальними працівниками, як і в офісі. Тому не змушуйте себе домагатися успіхів у спорті та бути ідеальними батьками. Повертаючись до послання професора Зійльстри, пам’ятайте, що найкращий спосіб перезарядки (який принесе вам користь на роботі) – займатися у вільний час тим, що вам подобається. Це може бути все, що завгодно – від колажів до гри в теніс з друзями. Просто знайдіть те, що вам підходить.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu