Життя, Новини

ASMR: що відомо вченим про це явище

22 Вересня, 2020

Термін ASMR з’явився вже понад 10 років тому: у 2009 році на YouTube виклали коротке відео з шепотом, яке стало вірусним. Ролики «асмрщиків» можуть вводити в транс з ейфоричним розслабленням і збирають мільйони переглядів.

Але попри популярність явища, про нього було опубліковано лише кілька наукових статей. Ось що дослідникам відомо про ASMR на цей час.

Поширені тригери

Стан ASMR відчувають не всі, але ті, хто з ним стикався, розповідають приблизно про одне й те ж. По-перше, ми знаємо, що зазвичай він вперше виникає ще в дитинстві, часто – як поколювання під час шкільної перевірки на вошей або гри «вгадай, яку букву я малюю на твоїй спині». Коли люди дізнаються, що причиною цих відчуттів було ASMR, слідують два типи реакції: виявляється, що одні вважали цей досвід поширеним, а інші – унікальним.

По-друге, хоча у всіх є особисті тригери, існують і тригери більш поширені: м’який дотик, шепіт, приглушена мова, пильну увагу, легкі рухи рук і чіткі звуки.

У ситуаціях, коли запускається ASMR, ми часто стикаємося з комбінацією цих тригерів – наприклад, під час стрижки або спостерігаючи за тим, як хтось складає білизну. Тому не дивно, що найпопулярніші відео імітують такі нашарування тригерів.

Поколювання в мозку

Робота мозку в стані ASMR розглядалася в трьох дослідженнях. В одному з них людей поміщали в апарат МРТ, включали їм ASMR-відео і дивилися, які ділянки мозку активуються при появі поколювань. У дослідженні взяли участь 10 осіб.

Воно показало, що поколювання були пов’язані з підвищеною активністю в областях мозку, пов’язаних з емоціями, емпатією та асоціативною поведінкою. Це попередні результати, засновані на невеликій вибірці, але вчені порівнюють ASMR з демонстрацією турботи та догляду, припускаючи, що ця реакція активує неврологічні шляхи, які беруть участь у створенні соціально-емоційного зв’язку. Цю ідею частково підтверджує інше дослідження, яке показало, що ASMR може змусити людей відчувати сильніший зв’язок з оточуючими.

Два інших дослідження використовували інший підхід і дивилися, як змінюється діяльність мозку в стані спокою (коли люди просто лежать в сканері) у тих, хто здатний і не здатний відчувати ASMR. З’ясувалося, що у людей з ASMR менш помітні та більш змішані між собою нейромережі. Автори припустили, що випробовувані могли входити в цей стан через знижену здатність пригнічувати емоційні реакції.

Може здатися, що це погано, але це не так. Ми з’єднуємо інформацію, яку отримуємо від зовнішнього світу (картинки, звуки, запахи), щоб відчувати емоційний досвід. Але те, як ми це робимо, відрізняє нас від інших людей.

Люди, які не так сильно пригнічують створення зв’язків між внутрішнім і зовнішнім світом, можуть отримувати яскравіший емоційний досвід, наприклад, відчувати мурашки від улюбленої музики або трепет від творів мистецтва.

ASMR: що відомо вченим про це явище - news, zhyttya

Відомо, що люди, які відчувають ASMR, більш схильні відчувати такі складні мультисенсорні переживання, як викликаний музикою холодок і синестезію. На жаль, вони також частіше страждають мізофонією (буквально «ненавистю до звуку»), а це не найприємніший досвід.

Підвищена чутливість

Вчені розглядали не тільки відмінності в нейронах, але і намагалися зрозуміти, чим ті, хто відчуває ASMR, відрізняються від тих, кому це почуття не знайоме. Вони прийшли до висновку, що люди першого типу більш схильні відчувати ефект присутності або повного занурення.

Вони набирають більше очок за параметром «відкритість новому досвіду», який охоплює уяву, інтелектуальну цікавість, здатність цінувати мистецтво і красу. Крім цього, вони більш схильні до емпатії – принаймні, вони більш співчутливі й уважні до оточуючих – а також до занурення в уявні світи.

Інструмент терапії

Побіжного погляду на коментарі до ASMR-роликів досить, щоб переконатися, що ASMR дійсно допомагає людям: покращує настрій, знімає безсоння і навіть рятує від самотності.

Цьому вже є попередні наукові підтвердження. При перегляді ASMR-відео істотно сповільнюється пульс. Це можна порівняти з ефектом від ментальних практик або музичної терапії. Але поки невідомо, чи можна і потрібно використовувати цю реакцію як інструмент для лікування.

Зараз настав надихаючий час для вивчення цього стану, оскільки ми все ще багато чого про нього не знаємо. Майбутні дослідники, можливо, захочуть з’ясувати, чи є у кожної людини потенціал випробувати ASMR, якщо воно стане однією з нових форм психотерапії. Будемо сподіватися, що коли-небудь дослідження також зможуть відповісти на питання, чому за замовчуванням цей унікальний феномен відчувають тільки деякі люди.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu