Інвестиції, Новини, Стартапи

Куди поїхати стартаперам: акселератори пострадянського простору

23 Вересня, 2020

Події після виборів в Білорусі – затримання і побиття жителів країни, відключення Інтернету – вже відбилися на настроях в ІТ-сфері. Минулого тижня Viber повідомляв про тимчасове закриття офісу в Мінську. Розробник GodelTech перемістив частину команди в Україну на невизначений термін.

У білоруських стартаперів, початківців команд також виникають думки про те, щоб виїхати працювати в інші регіони. У недавньому огляді, підготовленому для онлайн-медіа Startup Jedi, український ІТ-підприємець Олександр Рябцев розповів про роботу акселераторів, які діють на території пострадянського простору. Можна відзначити, що деякі акселератори інвестують в стартапи та команди, не отримуючи значущих результатів.

– Crunchbase на сьогодні налічує 61 (25 з ​​них мають хоча б одну інвестицію) компанію в категорії акселераторів, чиї штаб-квартири розташовані на території країн, що виникли в результаті розпаду СРСР.

Акселератори пост-«совка»

Одним з активних акселераторів навіть за європейськими мірками – естонський Startup Wise Guys, заснований у 2012 році. 12-тижневу програму акселерації за 8 років пройшли 177 стартапів, 3 з яких зробили успішні екзити. Акселератор фокусується на проєктах у сферах розробки програмного забезпечення, SaaS, інформаційних технологій і фінансових послуг. «Випускник» акселератора Startup Wise Guys під назвою VitalFields, агротехнічний стартап з Естонії, в листопаді 2016 був проданий компанії The Climate Corporation. Стартап створював зручну у використанні цифрову систему управління фермерськими полями.

Берлінський EpicList – ще один успішний стартап, який пройшов акселераційну програму Startup Wise Guys, був проданий компанії Vaude в листопаді 2015 року. Його продуктом було додаток, що дозволяє планувати та ділитися активностями та подорожами по всьому світу. Вінницький стартап StepShot з України, третій успішний «випускник» програми, створював зручну технічну документацію, пояснення і покрокові інструкції. Він був куплений в серпні 2019 року компанією UiPath з Нью-Йорка.

Київський акселератор HappyFarm, який був заснований у 2012 році й досі числиться активним на Crunchbase, хоча фактично припинив своє існування ще у 2016-2017 роках (при цьому сайт happyfarm.com.ua був створений у 2009 році, що вказує на те, що дані Crunchbase не зовсім точні). На його рахунку, на думку Crunchbase, 25 інвестицій і один успішний екзит – стартапу Newzmate, який був проданий компанії Piano Software в листопаді 2018 року.

Overkill Ventures зі столиці Латвії, Риги. На рахунку цієї акселераційної програми 18 інвестицій, але жодного успішного екзита на сьогодні, за даними Crunchbase. При цьому акселератор є «наймолодшим» в нашому огляді, він був заснований у 2018 році Давидом Вентзелем і Пітером Маркулансом. В рамках 12-тижневої програми акселерації команди, що орієнтуються на B2B-ринок, мають можливість знайти свій product-market fit. Фокусом акселератора є розробка програмного забезпечення, AI/ML-рішення, SaaS-продукти, а також інформаційні технології.

Ще один балтійський акселератор – StartupHighway з Вільнюса, Литва. Він був заснований у 2011 році, встиг увійти в 14 команд і зробити один успішний екзит. При цьому, як і HappyFarm, акселератор числиться активним, але останні угоди були у 2016 році, а новини в блозі компанії датуються 2017-2018 роками.

«Випускником» акселераційної програми, який зробив екзит, є стартап Funderful, придбаний в січні 2019 року американською компанією RuffaloCODY.

Талліннський акселератор. Як і Overkill, він був заснований лише у 2018 році, але вже може похвалитися 13 інвестиціями в проєкти, хоча жодного успішного екзита поки не було. По 3 інвестиції акселератор зробив в команди, які займаються AI, транспортом та інформаційними технологіями, а загальний пул налічує 10 різних сфер. У лютому 2020 року акселератор заявив про намір вкласти ще €750 000 в розвиток технологічних стартапів. Його акселераційна програма триває 52 тижні, що навіть більше попереднього рекорду в 48 тижнів, який був поставлений європейськими акселераторами.

Київський акселератор GrowthUP. Він був заснований у 2010 році, а його 16-тижневу програму пройшли 13 команд, одна з яких зробила успішний екзит – це стартап Jeapie, який створив API-технологію для push-повідомлень. Проєкт був куплений компанією Mobify в грудні 2015 року. При цьому Микола Савін, один з партнерів акселератора, у вересні 2016 покинув його, а Денис Довгополий, другий партнер акселератора, зараз займається проєктом Unicorn Nest. Сайт акселератора не працює, а останній запис у Твіттері датується літом 2016 року.

Чого чекати від Східної Європи

В першу чергу варто відзначити, що цього разу місце минулої першої хвилі акселераторів в цьому регіоні повинні прийти нові команди та особи. Варто відзначити, що Startup Kazakhstan (Казахстан) і TechMinsk (Білорусь), у яких по одній інвестиції за даними Crunchbase, явно не покривають всього ринку технологічних підприємців в цих двох країнах. А значить, нам варто чекати нового бурхливого розвитку як акселераторів, так і стартапів на ринку пострадянських країн.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu