Бізнес, Новини, Підприємництво, Поради

11 секретів Джеффа Безоса

12 Квітня, 2021

Сьогодні, якщо озирнутися назад, колосальний успіх Джеффа Безоса здається майже неминучим. Засновник і генеральний директор Amazon невпинно прагнув побудувати наймогутніше та клієнтоорієнтоване підприємство в сучасній історії. До речі, спочатку він навіть збирався назвати свою компанію Relentless.com (в перекладі з англійської – «невпинний»).

І все ж завзятість зовсім не обов’язково веде до успіху (спочатку так точно). Але як тільки Amazon стала відповідати баченню Безоса, вона перетворилася у видатну компанію, яка змінила життя багатьох людей. Безос залишає свою посаду гендиректора в статусі одного з найбільш значущих бізнес-лідерів свого покоління. Йому вдалося підняти ринкову вартість компанії з нуля майже до $1,7 трлн. Попутно людина, що створила «магазин, де продається все», дала нам кілька важливих уроків в області бізнесу, інновацій та обслуговування клієнтів. Ось 11 речей, яким кожному підприємцю варто повчитися у Джеффа Безоса.

11 секретів Джеффа Безоса - porady, entrepreneurship, news, business11 секретів Джеффа Безоса - porady, entrepreneurship, news, business

1. Використовуйте систему мінімізації жалю

Коли Безосу вперше прийшла в голову думка переїхати з одного кінця країни в інший і відкрити там книжковий онлайн-магазин, він скористався уявною вправою, яку сам же назвав «системою мінімізації жалю». Її суть в тому, що потрібно уявити себе 80-річним і озирнутися на прожите життя. Безос пояснює: «Я хотів звести до мінімуму кількість свого жалю. І я знав, що в 80 років не стану жалкувати про те, що спробував це зробити. Я не збирався шкодувати про свою спробу скористатися можливостями інтернету».

2. Знайдіть можливість

Спочатку Безос планував створити інтернет-бізнес, а не книжковий магазин. Ще працюючи в нью-йоркській інвестиційній фірмі D.E. Shaw, він почув, що використання інтернету зростає щорічно на 2300%. Насправді ця цифра була в корені невірною. Інтернет ріс в 2,3 тис. разів, тобто в реальності зростання становило 230 тис. відсотків. Але навіть помилкові підрахунки спрацювали.

Безос не був великим фанатом книг, але вони здалися йому відповідним товаром для використання вибухового росту  інтернету. Коли Amazon запустився в 1994 році, каталог друкованих книг був практично нескінченним і налічував понад 3 млн найменувань. Це був бізнес з «довгим хвостом», який добре підходить для електронної торгівлі. Доставка книг також була відносно простою і не надто дорогою. Первісна задумка була цілком розумною.

3. Будьте одержимі клієнтами

Багато компаній повністю орієнтуються на клієнта. Безос буквально жив цією філософією. «Секретний інгредієнт Amazon полягає в декількох принципах компанії. І найголовніше з них – обсесивно-компульсивний фокус на клієнтові», – розповів Безос в 2018 році в інтерв’ю Девіду Рубенштейну під час вашингтонського форуму The Economic Club.

Він не говорив про хороший сервіс. Йшлося швидше про створення компанії, без якої люди не могли б жити. «З самого початку ми фокусувалися на тому, щоб запропонувати клієнтам переконливі переваги», – написав глава Amazon в листі до акціонерів компанії в 1997 році.

Переконливі – значить ясні. Наприклад, часто згадують про те, що Безос наполегливо вимагав від своєї команди писати для кожного нового продукту шестисторінкову пам’ятку і зразок прес-релізу. «В Amazon ми не робимо презентації в PowerPoint, – одного разу написав Безос. – Замість цього ми пишемо пам’ятки на шести сторінках з оповідною структурою. Ми читаємо їх на початку кожної зустрічі у свого роду “навчальній аудиторії”».

Безос впевнений, що за допомогою оповідного формату краще прояснюється стратегія. Крім того, написання прес-релізу на самому початку змушує команду поглянути на новий продукт очима покупця.

4. Ваші переваги для клієнтів повинні перевищувати всі витрати

На початку ери онлайн-магазинів замовлення через інтернет був жахливим випробуванням як для продавців, так і для покупців. Тільки близько третини домогосподарств мали комп’ютери, і великою швидкістю вони не відрізнялися. У ще меншого числа був доступ до інтернету, а сайти були зроблені геть погано.

Переконати когось сісти за комп’ютер, щоб вийти в інтернет і зробити покупку, було практично нереальним завданням. Для цього потрібно було запропонувати клієнту достатні переваги: ​​низьку вартість товарів, безмежний асортимент і бездоганне обслуговування. В іншому випадку покупці просто вирушили б у звичайний магазин.

Навіть коли доступ до інтернету став простішим, залишалося актуальним питання: ваш сайт будь-яким відчутним чином полегшує або покращує життя клієнтів? Якщо так, швидше за все, у вас будуть купувати. Так було і у випадку з Amazon.

5. Бійтеся клієнтів, а не конкурентів

«Не бійтеся конкурентів – це не вони приносять вам гроші, – якось сказав Безос своїй команді. – Бійтеся клієнтів, тому що гроші знаходяться у них». Іншими словами, сфокусуйтеся на тому, що дійсно важливо.

6. Зосередьтеся на довгостроковій перспективі

У 1997 році Amazon все ще була відносно невеликою компанією – вона обслужила близько 1,5 млн клієнтів. Лист Безоса акціонерам в тому ж році став сигналом для Волл-стріт, що його не хвилюють квартальні доходи. Компанія демонструвала цей підхід протягом багатьох років.

«Ми вважаємо, що фундаментальним показником нашого успіху буде акціонерна вартість, яку ми створюємо в довгостроковій перспективі, – написав Безос. – Ця цінність буде прямим результатом нашої здатності розширити і зміцнити свою поточну лідерську позицію на ринку».

Prime – відмінний приклад довгострокової стратегії. Коли цей сервіс був запущений в 2005 році, він коштував $79 в рік і пропонував безкоштовну дводенну доставку. Пізніше Безос напише: «Ми хочемо, щоб Prime був настільки вигідним, що неучасть у ньому здавалася б вам безвідповідальним кроком».

Обслуговування абонентів сервісу, які б сплачували відносно скромну ціну, було витратним. Ті, хто купував підписку на Prime, зазвичай ставали постійними покупцями і замовляли багато товарів. А значить, витрати компанії на доставку могли швидко перевищити вартість передплати. В цьому і був сенс затії. Зростання продажів, навіть якщо в короткостроковій перспективі воно було пов’язане з втратою грошей, створювало заділ на майбутнє. І ця стратегія виправдалася. Протягом довгого часу Amazon реінвестувала отримані кошти назад в бізнес, віддаючи перевагу зростанню, а не прибутку. Цим часто були незадоволені на Волл-стріт. Однак Безоса це анітрохи не хвилювало.

7. Розкрутіть маховик

Книги були тільки початком. Щоб залучити більше клієнтів, Безос планував розширити перелік товарів, що продавалися за низькими цінами і з відмінним обслуговуванням. За його задумом, збільшення кількості клієнтів повинно було залучити на платформу сторонніх продавців, що розширило б асортимент, – і так до нескінченності. Чим більше товарів продавала Amazon, тим ефективніше ставали її процеси і системи. Чим вище обсяг продажів, тим краще ціни, які вона могла отримати від постачальників, а скорочення витрат означало більше коштів для зростання. Amazon була винахідником такого маховика – Walmart робила все те ж саме. Однак Безос і компанія змусили цей маховик обертатися швидше.

8. Наймайте місіонерів

Вам потрібні місіонери або найманці? Ось у чому питання. «Як найняти хороших людей і утримати їх в компанії? – запитує Безос. – Давши їм місію – те, що має реальну мету, має сенс».

9. Захищайте свою культуру

Жорстока корпоративна культура Amazon ні для кого не є секретом. Є історії про ненормований робочий графік, нестерпні умови праці і атмосферу, яка штовхає людей за межі їх можливостей. «Майже всі, з ким я працював, в якийсь момент ридали за столом», – розповів колишній співробітник компанії у викривальній статті, яка в 2015 році вийшла в New York Times. У той же час Amazon продовжує залучати талановитих людей, що створюють продукти і послуги, які мають величезний вплив на світ. «Ми не стверджуємо, що наш підхід правильний, але він наш. За останні два десятиліття ми зібрали велику групу однодумців», – написав Безос інвесторам в 2016 році.

Відповідаючи на критику з приводу сверхжорсткої культури Amazon, Безос говорить правильні речі. За його словами, культура «повільно створюється з плином часу людьми і подіями, історіями минулих успіхів і невдач, які стають частиною знань компанії». Важливо визнати цю історію і ретельно її охороняти.

10. Розумійте, яке рішення ви приймаєте

Amazon розділяє всі рішення, які необхідно прийняти, на два типи. «Є рішення, які є незворотними і мають велике значення; ми називаємо їх односторонніми дверима або рішеннями другого типу», – пояснює Безос в своїй книзі Invent & Wander.

Безос називає себе «головним фахівцем щодо уповільнення темпів зростання». У випадку з рішеннями другого типу він завжди шукає додаткову інформацію, оскільки кожне таке рішення дуже важливе, і після його прийняття шляху назад вже не буде. Але частіше, за словами Безоса, доводиться мати справу з двосторонніми дверима, або рішеннями першого типу. Вони менш значущі. Навіть якщо вибір хибний, є можливість відкотитися назад. За словами Безоса, проблема – в плутанині між двома різновидами рішень, що може привести до зайвої трати часу на вирішення першого типу.

«Це двері в одну або дві сторони? – запитує Безос. – Якщо це двері з рухом в обидві сторони, приймайте рішення з невеликою командою або навіть з одною високо компетентною людиною». Кожен підприємець повинен уникати змішування двох типів рішень.

11. Прислухайтеся до критики, але без фанатизму

Люди, у яких є місія, готові до критики. «Якщо ви боїтеся бути неправильно зрозумілим, не робіть нічого нового або новаторського», – каже Безос. Він також дає пораду з приводу того, як реагувати на критику. “По перше, подивіться в дзеркало і вирішіть, чи мають рацію ваші критики, – каже Безос. – Якщо вони мають рацію – міняйтеся».

Іноді це робить і Amazon. Після звинувачень у низькій оплаті праці на її складах компанія в 2018 році встановила мінімальну заробітну плату в розмірі $15 в годину. Ще один приклад: у 2009 році Amazon незаконно розповсюджувала книгу Джорджа Оруелла «1984». Отримавши повідомлення про проблему, компанія віддалено стерла копії твору з Kindle користувачів. Зрештою Amazon все виправила: покаялася перед покупцями і запропонувала їм на вибір новий екземпляр книги або $30 замість неї. «Це вибачення за те, як ми обійшлися з нелегально проданими копіями” 1984 “та іншими книгами для Kindle, – сказав Безос, звертаючись до клієнтів. – Наше “розв’язання проблеми” було дурним, безрозсудним і не відповідало нашим принципам. Однак це наша відповідальність і ми приймаємо критику на свою адресу».

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu